Kominík Šimon Pavelka.

Kominík Šimon Pavelka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kominíky potřebují i chataři. O víkendech jim ale budou muset připlatit

  • 2
V jižních Čechách je na 25 tisíc chat a chalup. Většina majitelů je však navštěvuje pouze o víkendech a svátcích a tak budou mít problém zjednat si na kontrolu komínů kominíka. Ti totiž pracují jen v týdnu. Přitom podle vládního nařízení musí každý komín jednou ročně prověřit odborník.

Komín na své chatě v Křemži na Českokrumlovsku si dosud Jiří Pícha čistil sám. Nepamatuje, že by si někdy zval kominíka. To se však od příštího roku změní. Podle vládního nařízení každý funkční komín musí kominík jednou za rok prověřit.

"Slyšel jsem, že se to týká jenom chat či chalup, kde mají třeba kotel. Já mám ale přece jen jedna kamna," je přesvědčen Pícha. Jenže se mýlí. Kamna či kotel v tom nehrají roli. Podle cechmistra jihočeského Společenstva kominíků Jiřího Janouška mají povinnost nechat si prověřit komín majitelé domů i rekreačních objektů. Statistika uvádí, že takových je na jihu Čech 25 tisíc.

Máte vůbec šanci, že vaše chata přijde na řadu alespoň do začátku příští topné sezony? "Máme v kraji registrováno 41 kominíků, dalších asi dvacet není členy našeho společenstva," vypočítal Janoušek. Podle něj je proto dobré objednat si 'muže v černém' včas.

Chataři a chalupáři musejí počítat s tím, že o víkendu k nim zřejmě kominík nepřijede. A pokud ano, rozhodně si připlatí.

"Zatímco teď se částka za vyčištění pohybuje od 80 do 150 korun a za kontrolu 300 až 400 korun, o víkendu je k tomu třeba ještě přidat sumu za čas jízdy na místo a sazbu za kilometry. Jako si to účtuje každý opravář," zdůraznil Janoušek.

Například budějovický kominík Šimon Pavelka si rozhodně svůj pětidenní pracovní týden rozšiřovat nehodlá. "Za den zvládnu obejít tak 25 domů, kde čistím komíny. V příštím roce budu muset psát ještě o kontrolách zprávy, takže to bude spousta papírování navíc," poznamenal Pavelka.

Někde zvou kominíka pro celou obec

Za takzvanou požární bezpečnost je ze zákona zodpovědný starosta. I proto si některé obce zvou kominíka oficiálně dvakrát ročně a dávají o jeho návštěvě dopředu vědět občanům. Dělá to například Horní Stropnice.

"Vyhlašujeme to obecním rozhlasem, takže se nám lidé nahlásí a my jejich seznam pak dáme kominíkovi. Pokud se k tomu připojí chataři a chalupáři, budeme jen rádi," prohlásil Václav Kučera, starosta obce u Nových Hradů.

Podle náměstka jihočeských hasičů pro prevenci Ladislava Kardy není dobré stav komínů podceňovat. "Jen vloni jsme měli 21 případů, kdy požár vznikl třeba kvůli nevhodné konstrukci komína, zazděnému nebo přizděnému trámu a v devíti případech kvůli zažehnutí sazí," vypočítal Karda.

Stará vyhláška přikazovala pozvat si kominíka šestkrát ročně, což zvláště majitelé rekreačních objektů nedodržovali. "Teď je to sice jen jednou ročně, ale když zjistíme, že komín kontrolován nebyl, můžeme v přestupkovém řízení uložit pokutu až dvacet tisíc korun," dodal hasičský náměstek.

Stavební závady hlásí kominíci příslušnému stavebnímu úřadu, provozní pak hasičům. Každoroční revize ale hlavně může majitele chaty či chalupy ochránit před požárem. "I když naše statistiky nesledují, zda byl za ohněm léta nekontrolovaný komín, já jsem přesvědčen, že u většiny chat to tak je," podotkl Karda.