Komora architektů kritizuje soutěž na novou točnu. Plány to nezastaví

  11:53aktualizováno  11:53
Česká komora architektů se připojila ke kritice některých předních českých odborníků a vydala oficiální negativní stanovisko k chystané soutěži na stavbu nového otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Její vypsání by podle komory znamenalo další fatální zásah do komplexu jedinečné barokní zámecké zahrady.

Otáčivé hlediště v zámecké zahradě v Českém Krumlově. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dosavadní stavba ve středu barokní zahrady je už dvě desetiletí kritizována za to, že je v rozporu s celosvětově platnými úmluvami UNESCO a narušuje vzhled zahrady. Na Seznamu světového dědictví je Český Krumlov od roku 1992.

Fotogalerie

Před několika dny zpochybnili aktuální podmínky soutěže přední čeští architekti - například děkan FA ČVUT Ladislav Lábus či významný architekt a pedagog pražské AVU Emil Přikryl. Jejich názory nyní podpořila i Česká komora architektů.

„Historická barokní zahrada českokrumlovského zámku je zcela jedinečnou památkou zahradní architektury a významnou součástí celku zapsaného na Seznamu přírodního a kulturního světového dědictví UNESCO. Umístění otáčivého hlediště venkovní scény do této zahrady znamenalo v padesátých letech minulého století její zásadní znehodnocení; tento čin byl naposledy nešťastně potvrzen začátkem devadesátých let minulého století,“ stojí ve stanovisku ČKA.

ČKA se domnívá, že by bylo nesmyslné opakovat tyto chyby minulosti. „Žádoucí je naopak využít příležitosti, kdy je stávající objekt otáčivého hlediště nutné demontovat, k rehabilitaci tohoto unikátního díla krajinářské architektury, jež by byla bezpochybným přínosem pro vlastní zámecký areál i město Český Krumlov,“ pokračuje zpráva.

Podle odborníků však může otáčivé hlediště v Krumlově zůstat, aniž se tak stane za cenu zásahu do barokní zahrady. Dokázaly to například už výsledky studentské soutěže vypsané v roce 2012 Fakultou architektury ČVUT v Praze (více čtete zde).

„Aktuálně připravovaná soutěž, jejímž vypisovatelem je město České Budějovice jako zřizovatel Jihočeského divadla, by měla prověřit různá řešení a vhodná umístění nové scény s otáčivým hledištěm mimo zámeckou zahradu, bez jejího znehodnocení, jež by mohlo vést až k vyškrtnutí města Český Krumlov ze Seznamu přírodního a kulturního světového dědictví UNESCO,“ uvádí stanovisko.

Myslíte, že má být otáčivé hlediště nadále uprostřed zámecké zahrady v Českém Krumlově?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. května 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 250
NE 116

Představení před točnou ročně navštíví 55 tisíc diváků

Město České Budějovice má podle náměstka primátora Františka Konečného v souvislosti s otáčivým hledištěm požádat Krajský úřad Jihočeského kraje o stanovisko k posunutí točny, respektive k umístění na jiném pozemku než na tom stávajícím.

Budějovičtí radní se nedávnými výroky renomovaných architektů nezabývali. „Máme oficiální nabídku od komory architektů na členy komise, která bude připravovat podmínky pro vypsání soutěže a budou v té hodnoticí komisi,“ upozornil náměstek primátora Jaromír Talíř.

„Myslím, že pan ministr Daniel Herman ohledně hlediště jednoznačně rozhodl. Je to v jeho kompetenci. Samozřejmě, že odlišné názory se budou stále objevovat. To však není důvod k tomu, abychom se vraceli na začátek a bavili se znovu o tom, jestli tam točna bude, nebo nebude. O tom je rozhodnuto. A písemné stanovisko UNESCO, které jsme viděl, je pro mě v celku jednoznačné a točnu tam umožňuje,“ konstatoval náměstek Konečný.

Mluvčí ČKA Zuzana Hošková upozorňuje, stanovisko vyjadřuje jen nesouhlas s plánovanou stávající lokalitou. „Ve chvíli, kdy by město na této lokalitě trvalo a soutěž by byla v souladu s podmínkami, tak my se jen s ostatními odborníky budeme snažit přesvědčit vyhlašovatele, aby přehodnotili rozhodnutí. Ale není to tak, že bychom soutěži nedali regulérnost. To nejde. My hlídáme jiné věci - soutěžní podmínky, jestli je dodržená výše cen a odměn a podobné úřednické parametry,“ podotýká Hošková.

Současné hlediště z přelomu 80. a 90. let má jen dočasné kolaudační rozhodnutí. Ze zahrady musí zmizet do konce roku 2017.

Scéna je u diváků velmi oblíbená. Ročně ji navštěvuje 55 tisíc lidí. Jihočeské divadlo má z otáčivého hlediště příjmy kolem 25 milionů ročně.

Autoři: ,

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Kladno prohrálo v Edenu se Slavií, ostatní favorité slavili výhry

Radost slávistických fanoušků

Hokejisté Jihlavy otočili v 36. kole první ligy duel s Havířovem a po výhře 2:1 mají v čele tabulky už devítibodový...

Další z rubriky

VIDEO: U Budějovic otevřeli první polovinu D3, auta mohou jet rychleji

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku Ředitelství silnic a dálnic v úterý po deváté hodině zprovoznilo téměř...

Oční lékařka Stanislava Brůhová propadla cestování i fotografii

Oční lékařka Stanislava Brůhová ve své ordinaci.

Oční lékařka Stanislava Brůhová tvrdí, že se jí po pacientech z její privátní ambulance často stýská. Vlastní oči si...

Vlakům z Tábora do Prahy zkrátí cestu další dva tunely, první se už razí

Soška svaté Barbory bdí nad stavbou tunelu Deboreč na budoucí železnici mezi...

Na železniční trati z Prahy na České Budějovice začala ražba tunelu Deboreč o délce 660 metrů. Proražen bude v...

Najdete na iDNES.cz