V Budějovicích se o koalici jedná opatrně, strany rozděluje otázka MHD

  15:12aktualizováno  15:12
V Českých Budějovicích je k sestavení koalice stále dost daleko. Tři nejsilnější uskupení ANO, Občané pro Budějovice a ODS se až na vedení MHD do centra města shodují v programech. Ještě ale nejednala pohromadě. Další strany vyčkávají.

Českobudějovický primátor Jiří Svoboda (vlevo) a jeho náměstek Petr Holický (oba ANO) sledují průběžné výsledky voleb. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zatímco v jiných velkých městech už podepisují koaliční smlouvy, v Českých Budějovicích všichni zástupci vyjednávacích týmů postupují hodně opatrně.

V pondělí se opět sešlo vítězné hnutí ANO s Občany pro Budějovice (OPB), kteří skončili ve volbách druzí. Debatovali nad programy a téměř ve všech nejzásadnějších věcech došli po úpravách ke shodě.

„Nebylo by dobré, abychom něco uspěchali. Je potřeba si vše vyjasnit už na začátku. Nikdo by asi nechtěl, aby se opakovala situace z minulého volebního období, kdy se nám po zhruba osmi měsících koalice rozpadla,“ upozornil lídr OPB Juraj Thoma.

Podobně hovořil také primátor Jiří Svoboda (ANO). Ten potvrdil, že ho s kolegy čeká třetí jednání s ODS a poté se sejdou i s početně menšími stranami včetně komunistů.

Hnutí ANO preferuje koalici s OPB a ODS. Pokud by se vyjednávací týmy dohodly na této spolupráci, znamenalo by to složení tří nejsilnějších uskupení a 29 zastupitelů z 45. „To se ale nejdříve budeme muset sejít ve třech. Termín pro takovou schůzku zatím není,“ sdělil Svoboda.

Spor o autobusy v centru

ANO i OPB už mají poměrně jasno, jak dál postupovat v otázce vybudování nové sportovní haly, ale třeba i koupaliště a úprav veřejných prostranství.

„Také jsme řešili větší zapojení občanů do správy, a to formou zřízení osadních výborů či vytvoření městských částí,“ doplnil Thoma.

Úplně jasno prozatím zástupci vyjednávacích týmů nemají v otázce vedení MHD na náměstí Přemysla Otakara II.

Hnutí ANO by se nejvíce líbilo, kdyby se provoz mohl vrátit zpátky do Krajinské ulice. To však i na základě rozhodnutí soudu není možné. Jako náhradní trasa pro nové elektrobusy je nyní vybraná ulice Karla IV., jezdit tudy mají od listopadu.

Výsledky voleb v Jihočeském kraji najdete zde

Podle politiků ale nejsou rozdíly v otázce MHD nepřekonatelné a půjdou vyřešit. OPB ještě před volbami upozorňovalo, že v Budějovicích nastal čas pro celkovou revizi vedení autobusových a trolejbusových linek ve městě.

Lídr ODS Martin Kuba před několika dny řekl, že občanští demokraté jsou ochotni vytvořit koalici ve chvíli, kdy budou mít jistotu, že bude jejich pozice dostatečně silná. „Pokud bychom nemohli prosazovat naše programové priority, tak by to postrádalo smysl,“ prohlásil Kuba.

ODS mimo jiné navrhuje architektonickou soutěž na novou podobu Mariánského náměstí, chce usilovat o vybudování zařízení pro seniory, kteří trpí nevyléčitelnými chorobami, a podobně.

Strany se například shodují na potřebě vybudování dalšího mostu přes Vltavu, stavbě nového divadla, ale také koupaliště či vodního světa.

Zbourat, nebo zachovat starou sportovní halu?

Naopak částečně odlišný pohled má ANO a ODS na případné bourání staré sportovní haly a stavbu nového multifunkčního centra. Podle zákulisních informací ale prozatím velká koalice ANO, OPB a ODS není příliš reálná.

Pro všechny zúčastněné je otevřených mnohem více variant. Z pohledu čísel by stačilo spojení dvou ze tří nejsilnějších stran, které by pak pro spolupráci oslovily ještě jedno nebo dvě uskupení Čisté Budějovice a STAN a Společně pro Budějovice (TOP 09 a KDU-ČSL), které mají shodně po třech křeslech v zastupitelstvu.

ANO se tento týden sejde i s komunisty, kteří mají čtyři mandáty. Kromě nich už s KSČM neodmítali spolupráci jen Piráti se šesti křesly.

Jakákoli koalice s komunisty je tedy nejméně pravděpodobná. Piráti při jednáních navrhovali co možná největší spolupráci a zastoupení všech stran v radě, což se ale nesetkalo s příliš kladným ohlasem.

O rozdělení postů v radě se dosud příliš nemluvilo. ANO pouze oznámilo, že si chce udržet post primátora a chtělo by mít dál na starost dopravu a investice.

V uplynulém volebním období vládlo a stále ještě vládne ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS. Prvních několik měsíců to byla koalice ANO, OPB, TOP 09 a KDU-ČSL, která se pak rozpadla.

Autor:

Nejčtenější

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Sté narozeniny slavil volejbalovým dortem i jízdou v kočáře

Bohumil Puffer z Rudolfova u Českých Budějovic oslavil 100. narozeniny. Na...

Kdyby se narodil jen o osm dní dříve, mohl své sté narozeniny slavit společně s Československou republikou. Ale protože...

Jihočeský Ikaros létal v 18. století s křídly na trhy do Vodňan

Vít Fučík na ilustraci A. Hermana v knize Z dějin naší vzduchoplavby od Václava...

Průkopník české aviatiky Vít Fučík údajně létal v 18. století v unikátním postroji. Pomáhaly mu měchy naplněné...

Dvacetiletý řidič se hnal Budějovicemi téměř stovkou, navíc byl opilý

Ilustrační snímek

Téměř stokilometrovou rychlostí se o víkendu proháněl českobudějovickými ulicemi mladý řidič. Při kontrole navíc...

Najdete na iDNES.cz