Tržnice u základní školy ve Vyšším Brodě má skončit do poloviny července. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Trhovcům ve Vyšším Brodě skončila smlouva. Stánky u školy musí zmizet

  • 2
Už jen několik dní zbývá trhovcům ve Vyšším Brodě k vyklizení pozemku u školy. Smlouva na místo, kde doteď stojí stánky, skončila na konci června. Na vyklizení prostoru mají čas do poloviny července. Pak by místo mělo sloužit žákům.

Zdobené šaty, teplákové soupravy, hodinky, hračky a hromady dalšího zboží. U stánků pod Základní školou ve Vyšším Brodě to stále žije. Tržnice tady funguje už řadu let.

„Nerozumím česky,“ reagují naprosto stejně tři vietnamští prodejci na otázku, zda vědí o tom, že do poloviny července mají prostor opustit. Na další dotazy ale už česky poměrně dobře rozuměli. „Mám šéfa, ale nevím, kdy přijde,“ odpovídá jeden z nich na otázku, jestli můžeme mluvit s jeho nadřízeným.

Trhovci spokojeně dál sedí na židlích ve stáncích nacpaných zbožím a nevypadají, že by se měli už za pár dní odstěhovat. Vedení města totiž došla trpělivost. Zareagovalo na různé stížnosti a chce, aby pozemky znovu využívala škola.

„Provozovateli tržnice, se kterým jsme měli do konce minulého měsíce smlouvu, jsem poslal výzvu, že si prostor přijdeme 16. července převzít. Reakce žádná a to není poprvé,“ poukazuje starosta Milan Zálešák.

Tržnice u základní školy ve Vyšším Brodě má skončit do poloviny července.
Tržnice u základní školy ve Vyšším Brodě má skončit do poloviny července.

Dodává, že podobně problematicky muselo město před dvěma lety řešit odstranění jiného stánku před školou. „Tehdy jsme se nakonec dohodli mimosoudně, ale trvalo to několik měsíců,“ vzpomíná starosta.

Nyní se ale město rozhodlo rovnou obrátit na právníky, a pokud nebude prostor před školou 16. července prázdný, chce situaci řešit opravdu radikálně, a to klidně i u soudu.

Radnice chtěla počkat do konce školního roku

Radnice už koncem minulého roku uvažovala o tom, že nájemní smlouvu na pozemek neprodlouží. Nakonec vyšla trhovcům vstříc.

„Měli jsme ohledně toho velké jednání. Kdekdo se přimlouval, ať smlouvu prodloužíme i kvůli dětem stánkařů, které tady chodí do školy, aby mohly v klidu ukončit školní rok,“ vysvětluje starosta.

Město nakonec těmto prosbám podlehlo, dál ale ustoupit rozhodně nechce. Místo tržnice tady bude opět prostor pro žáky. „Ještě se to bude dolaďovat. Prostě tady bude prostor pro děti, aby nemusely být třeba o přestávkách zavřené ve školách. Také to bude využívat školní družina,“ říká Zálešák

„Nechceme, aby se naše město změnilo v jedno velké tržiště,“ vysvětluje starosta. Nic moc s tímto problémem ale udělat nemůže. To, že jedna tržnice z městečka zmizí, situaci příliš neřeší. Hned nad ní stojí další stánky, stejné je to naproti a nepočítaně je i kamenných obchodů.

„Je to majetek soukromníků. Někteří to koupili těsně po revoluci a dnes už to často vlastní právě vietnamští obchodníci,“ podotýká Zálešák s tím, že mnozí lidé to městu vyčítají, ale neprávem. Dodává, že vietnamští prodejci nabízejí majitelům velmi výhodné podmínky a těžko jim na druhou stranu zazlívat, když je přijmou.

Nakupují hlavně Rakušané

Obyvatelé Vyššího Brodu se dělí na dvě skupiny. Některým stánky přecpané zbožím vadí, jiní si prý už zvykli. „Je to strašná vizitka města, první, co lidé při příjezdu z Rakouska uvidí. Je to tady jako na pouti,“ rozčiluje se důchodkyně, která žije ve Vyšším Brodě celý život. Své jméno ale říct nechce.

„Spousta lidí tady si myslí, že se ta tržnice rušit nakonec snad ani nebude. Mně to nějak moc nevadí, ale nenakupuju tady,“ říká Bohuslava Strapková, prodavačka v místní cukrárně.

Mezi největší klientelu patří sousedé z Rakouska. Místní lidé to odhadují tak na osmdesát procent. Rakušanům zřejmě vůbec nevadí, že nakupují často jen napodobeniny drahých značek. Podle místních si odvážejí plné tašky. Hlavně o víkendech, prázdninách a před Vánocemi sem prý pořádají doslova zájezdy.