Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Konec hledání pohotovosti, nově bude v každé nemocnici

  • 0
Lidé ve všech větších městech Jihočeského kraje už nebudou muset přemýšlet, kam jít na pohotovost. Jednoduše vyrazí do nemocnice. Ve všech osmi městech, kde fungují, chystá hejtmanství postupné sjednocení adresy lékařské služby první pomoci s nemocnicí.

"Udělali jsme to už v Táboře s dětskou pohotovostí a od začátku příštího roku chceme do nemocnic přestěhovat tuto službu všude," uvedla vicehejtmanka Ivana Stráská.

Od začátku října začnou využívat pohotovostní službu na strakonické interně dospělí pacienti. Její ordinační hodiny se proti nynějšímu provozu v prostorách záchranné služby změní – ve všední dny začne fungovat o hodinu dřív než dosud, večer však bude kratší.

POHOTOVOST V KRAJI

Stanoviště lékařské služby první pomoci dnes najdou lidé v 21 jihočeských městech. V 10 z nich zabezpečuje její služby s výpomocí praktiků záchranka, v sedmi městech ji má na starosti radnice a na čtyřech místech najdou lidé některé pohotovostní služby v nemocnici.

Ve všech osmi městech, kde je nemocnice, by nově měla pohotovost sídlit v nemocničním areálu.

"V akutních případech se o pacienty postarají i v noci v ambulanci interny s označením LSPP," řekl ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

Dětští pacienti budou ve Strakonicích zřejmě do konce roku chodit na pohotovost do prostor záchranné služby, od ledna si je také převezme nemocnice.

"Zjistili jsme, že devadesátikorunový regulační poplatek na pohotovosti funguje. Po jeho zavedení jsme zaznamenali o padesát procent méně návštěv. Ubylo hlavně dospělých, kteří přišli s problémy, které je trápily i několik týdnů," srovnává vedoucí lékař strakonické záchranné služby Martin Kubíček.

Zatímco ve Strakonicích se nebudou pohotovostní ambulance stěhovat daleko, protože sídlí v budově vedle nemocniční vrátnice, v Prachaticích jsou od sebe obě zdravotnické organizace přes celé město. Prachatičtí dnes jezdí s dětmi pro první pomoc do nemocnice, sami hledají ošetření v prostorách záchranky.

V Českých Budějovicích míří do nemocnice na pohotovost jen lidé s bolavými zuby, s ostatními nenadálými neduhy pomáhají dětem i dospělým na záchrance.

"Záchrance provoz pohotovostí nepatří, patří praktickým lékařům. Záchrankový lékař by ji sloužit neměl, protože naše specializace je jiná," řekl náměstek jihočeské záchranné služby René Papoušek.

"V novém dětském pavilonu už máme pro pohotovost připravené místnosti, pro dospělé ještě musíme místo vymyslet. Snad nám ve službách pomohou praktici tak, jako posilují privátní zubaři zubní pohotovost v naší nemocnici," přeje si šéf budějovické nemocnice Břetislav Shon.