Bagry zbavily Jordán bahna, které se usadilo na dně. Nádrž v Táboře nebyla...

Bagry zbavily Jordán bahna, které se usadilo na dně. Nádrž v Táboře nebyla vypuštěná 181 let. Snímek je z listopadu 2011. Nyní už je rybník vyčištěný. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Konec bagrů v táborském Jordánu. Lidé si v něm zaplavou už v srpnu

  • 0
Odbahnění rybníka Jordán v Táboře končí. Bagry odtěžily veškeré bahno ze dna nádrže a na březích vysychají poslední hromady. Od srpna se pak budou moci lidé v nádrži znovu koupat, napouštění už začalo.

Jak dlouho potrvá, než bude hladina na běžné výšce, zatím nikdo neví. "Bude záviset na počasí. Samotní odborníci neumí odhadnout délku napouštění, může trvat měsíc i třeba rok. Každopádně vyhláška zakazující vstup do Jordánu bude zrušena, od prvního srpna se tak lidé mohou znovu koupat," říká manažer odbahnění Jordánu a vedoucí odboru investic táborské radnice Karel Hotový.

Poslední úpravy v Jordánu

Od 1. června začne zkušební provoz odbahněné nádrže a zejména nové výpusti. Oficiálně stavba vypouštěcích uzávěrů a odbahnění skončí k poslednímu červenci. Do té doby budou opravené silnice okolo Jordánu, které poškodila nákladní auta. Vyhláška zakazující vstup do Jordánu kvůli nevybuchlé munici bude zrušena k 1. srpnu. Od té doby se budou moci lidé v nádrži znovu koupat.

Ze dna rybníka zmizelo přes dvě stě tisíc kubíků bahna a stovky kusů munice. Radnice zatím nemá od stavařů konečná čísla o množství vytěženého bahna. Už teď je ale jasné, že to nebude víc než 259 tisíc kubíků. Právě tolik bahna podle předpokladů na dně leželo a s tímto množstvím počítala i přidělená dotace.

Konec odbahňování na Jordánu nejvíce vítají obyvatelé ulic okolo rybníka Jordán u Sokolské plovárny. Důvod je prostý: dosud je obtěžoval hluk, prach a často i špína v ulicích, kterými odjížděla nákladní auta s bahnem na skládky u Tábora nebo u Plané nad Lužnicí.

"Poté, co si lidé stěžovali, začaly se ulice více čistit a kropit. Samozřejmě, že zátěž to byla, často se třepala okna, ale na druhou stranu pro takovou akci musíme mít pochopení, protože udělat se to prostě muselo," komentuje osmdesátiletá obyvatelka Kvapilovy ulice Božena Chytrová.

V táborské nádrži Jordán objevili důmyslnou dřevěnou výpusť.

Podobně dnes hovoří téměř všichni. MF DNES oslovila deset lidí a většina z nich popisovala útrapy s provozem při odvozu bahna, ale zároveň shovívavě připouštěla, že s tím počítali od začátku.

"Když odbahňujete tak velkou nádrž uprostřed města, pak je jasné, že to komplikace přinese. Myslím, že vzhledem ke všem komplikacím, které stavbu provázely, se podařilo ji zvládnout. Zajímavé jsou i objevy," řekl další muž.

Myslel například nález staré cihlářské dílny, jejíž půdorys našli na dně nádrže archeologové, nebo starou dřevěnou výpusť objevenou v hrázi rybníka. (více čtěte zde).

Stavební firmy Daich, Metrostav a Zvánovec, které zakázku získaly, teď budou po sobě uklízet. Opraví ulice, kterými nákladní auta projížděla a kde se například poškodil povrch. Radnice nyní vypsala výběrové řízení na rekonstrukci a vybudování nové Sokolské plovárny. Ta má nabídnout šatny s převlékárnami, posezení i občerstvení.