Kulturní dům Slavie v Českých Budějovicích byl postaven v roce 1872. Za dobu

Kulturní dům Slavie v Českých Budějovicích byl postaven v roce 1872. Za dobu své existence měl několik majitelů i názvů. Od roku 1962 patří městu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Konec Rejnoka dává šanci na opravu budějovické Slavie za stovky milionů

  • 1
Není to tak dlouho, co si na krovu Kulturního domu Slavie v Českých Budějovicích pochutnávala dřevomorka. Osud historické budovy v centru města byl nejistý. Teď to naopak vypadá, že jeho budoucnost může být dost zářivá. I díky neúspěšnému záměru výstavby takzvaného Rejnoka.

O Slavii totiž projevil vážný zájem také Jihočeský kraj. Plánuje, že by tam vznikla nová domovská scéna Jihočeské komorní filharmonie. Kulturní dům se tak pravděpodobně dočká kompletní rekonstrukce, jejíž náklady by se mohly dostat až na 200 milionů korun.

Historie KD Slavie

Novorenesanční objekt byl otevřen 23. prosince 1872. V hlavní budově tehdy byla tělocvična, spolkové místnosti, kanceláře, kuželna, hostinec a ústřední sál. V sousedství byla zahradní restaurace, přírodní amfiteátr s lavičkami a letní cvičiště. V 19. a na začátku 20. století byla střediskem budějovických Němců.

"Naše představa je taková, že by se Slavie stala sídlem filharmonie. Jsme ochotni a počítáme s tím, že bychom se na projektu podíleli také finančně," oznámil krajský radní Tomeš Vytiska.

Jednání se zástupci města, které je majitelem budovy, jsou na úplném začátku. Obnově nyní nahrává skutečnost, že vedení českobudějovické radnice už nepočítá se stavbou Koncertního a kongresového centra, takzvaného Rejnoka, od architekta Jana Kaplického. Do konce března totiž radní nedostali informaci o investorovi a přestali dál držet pro stavbu pozemky ve Čtyřech Dvorech (více o Rejnokovi čtěte zde).

Tři varianty budoucnosti Slavie

Náměstkyně primátora Ivana Popelová zmínila, že Slavie už má i manažera, který celý projekt zaštítí a připraví s investičním odborem zadání pro zpracování projektové dokumentace.

"Necháme si vypracovat analýzu, která ukáže ekonomické rozhledy - kolik by rekonstrukce stála a podobně. Uvažujeme o třech různých variantách a scénářích nové podoby Slavie," upozornila Popelová.

První možností je objekt kompletně opravit a ponechat ho víceméně ve stejné podobě s tím, že by se zmodernizoval hlavní sál. Druhá varianta počítá s přístavbou směrem k budově Jihočeského muzea, třetí pak s novým zázemím zmíněné filharmonie.

Jejímu řediteli Otakaru Svobodovi se možnost získání nových prostor zamlouvá.

"Domnívám se, že je nutné vytvořit nový prostor centra Slavie, který by nesloužil jen filharmonii, ale i dalším kulturním aktivitám. Vnímám velmi příznivě, že bychom získali nové sídlo včetně dalšího zázemí, nahrávacího studia či zkušebny," vypočítal Svoboda. Dodal, že stávající sídlo není ideálním prostorem. Filharmonie je od roku 1988 doma v Koncertní síni Otakara Jeremiáše.

"I kdybychom se přestěhovali, zůstali bychom stále v centru. Už dnes se snažím hledat alternativní koncertní prostory v Českých Budějovicích, ale možností moc není. Pokud by se skutečně dostalo na Slavii, tak bychom tam po rekonstrukci mohli zvát i větší soubory," konstatoval ředitel Svoboda.

O velké opravě Slavie uvažovali v Českých Budějovicích v roce 2007. Už tehdy měla uvnitř vzniknout koncertní síň pro několik stovek milovníků vážné hudby.

Projektem se zabývali také architekti a například Atelier 8000 nastínil jednu z možných podob rekonstrukce. Ten chtěl využít potenciál umístění budovy v centru města blízko parku a řeky.

Začne se už před volbami?

Součástí měla být i venkovní restaurace, posezení u řeky s lepším přístupem k nábřeží. Volné prostranství vedle Slavie se mělo změnit v náměstí pojmenované po známé operní pěvkyni Emě Destinnové.

Teď bude záležet, jak moc bude na rekonstrukci tlačit vedení města půl roku před volbami, zda s nějakým zásadním rozhodnutím nepočká a přenechá ho až na novou politickou reprezentaci. Minimálně do té doby bude fungování spolkového domu dál stát především na dvou tamních hudebních klubech.