Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krumlovský zámek má nové lákadlo pro turisty. Schwarzenberskou konírnu

  9:16aktualizováno  9:16
Zámek v Českém Krumlově otevřel na pátém nádvoří novou expozici knížecí konírny. Návštěvníci tam najdou kolekci zápřahových postrojů a historických dopravních prostředků ze schwarzenberských sbírek.

Zámecká konírna v Českém Krumlově. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V roce 1743 vyrazil kníže Josef Adam ze Schwarzenbergu se svou chotí na korunovaci Marie Terezie. Pražskými ulicemi projel v noblesním kočáře, který táhlo slavnostně vystrojené šestispřeží. Pro zapřažené grošáky se dodnes dochovaly postroje včetně velmi ozdobných sametových vyšívaných pokrývek.

Tento unikát je hlavním skvostem nové expozice v českokrumlovském zámeckém areálu. Konírna je pro návštěvníky otevřená na pátém nádvoří. Lidé tam najdou historické zápřahové postroje a historické dopravní prostředky dochované ve schwarzenberských sbírkách.

Mezi výjimečné exponáty patří i slavnostní sáně tažené koněm v přepychovém postroji. Lidé mohou v nové konírně obdivovat také dochované čabraky, ohlávky, udidla, barokní sedla a další součásti jezdecké výstroje.

Koně tam byli ustájeni od 17. do 19. století

Novou expozici připravily památkářky Kateřina Cichrová a Stanislava Slavková, které vzácné a citlivé textilní, kožené a kovové kousky průběžně studovaly, kompletovaly a postaraly se o jejich odbornou konzervaci a restaurování. Výsledkem je poutavá expozice, která představuje už desáté návštěvní místo na zámku.

„Příznivci koní tu napočítají 22 výklenků s tesanými kamennými žlaby a u prostředního okna najdou nádrž na vodu. Koně tu byli ustájeni od 17. do 19. století, ale byla to jenom pohotovostní konírna při nájezdech hostů na páté nádvoří. Velká konírna až pro sto koní byla na prvním nádvoří. Dnes je tam obrovské lapidárium,“ líčí českokrumlovský kastelán Pavel Slavko.

Novou expozici, která se v příští sezoně ještě rozroste, připravoval kastelán druhého největšího českého zámeckého areálu se svými spolupracovníky v přízemí takzvaného Renesančního domu sedm let. Poté, co interiér s vysokým klenutým stropem opustili stavbaři a restaurátoři, museli zámečtí odborníci ještě tři roky sledovat mikroklima konírny.

„Sbírka koňských postrojů je nesmírně choulostivý a citlivý materiál – kůže, plátno, zlaté a stříbrné dracouny. Nakonec se ukázalo, že konírna postupně získala velmi přívětivé stabilní mikroklima, což je velmi důležité,“ popisuje Slavko.

Kastelán by však nepřál návštěvníkům vidět vystavené části z unikátní kolekce schwarzenberských sbírek ještě v době, kdy se kupily v nesourodých hromadách v depozitáři v horním hradě.

„Přes tři generace, sedmdesát let, si fondu nikdo nevšímal, a proto se do těch nechutných předmětů nedalo sahat bez rukavic a roušky. Ale posléze jsme došli k úžasným objevům, jako byl kompletní kočárový zápřah knížecího šestispřeží. V Evropě se jich dochovalo jen několik, mají ho například v Lisabonu, Vídni či Stockholmu,“ vypočítává.

Problém se získáním dobového mobiliáře vyřešil Slavko tím, že sehnal tři kamiony historických vitrín z rekonstruovaného Národního muzea v Praze a další z modernizovaného českobudějovického Jihočeského muzea. Zdařilé makety anglických polokrevníků grošáků, což byl typický kůň poloviny 18. století do schwarzenberských zápřahů, zase přivezl německý výrobce.

Lidé si mohou novou konírnu prohlédnout do září, od října v ní začnou práce na rozšíření expozice v zadních částech sedlovny. Do ní chce kastelán instalovat unikátní barokní sedla ze zámeckých sbírek.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: V českobudějovické Mlýnské stoce pluje aligátor jako živý

Aligátora umístil street artový umělec, který se představuje pod přezdívkou...

České Budějovice mají novou atrakci, kterou si chodí prohlížet a fotit místní obyvatelé i turisté. Před několika dny se...

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz