Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za ukradené keře na sídlišti Máj hrozí Budějovicím milionová pokuta

  17:30aktualizováno  17:30
Nový vzhled sídliště Máj může přijít České Budějovice ještě hodně draho. Na obnovu, která trvala šest let, město čerpalo z evropských dotací přibližně čtvrt miliardy korun. Nyní hrozí, že bude radnice muset bezmála 10 milionů korun vracet.

Loni v létě skončila regenerace největšího sídliště v Českých Budějovicích. Trvala šest let a vyšla na 300 milionů korun. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Důvodem jsou na první pohled drobnosti: ukradené keře a nákup košů na basketbal. Obě věci totiž nejsou řádně zaznamenané v projektech a při kontrole jejich takzvané udržitelnosti si toho všimli zaměstnanci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Napříč republikou se zaměřili na 56 akcí, u čtvrtiny z nich našli nějaké nedostatky.

Mezi nimi byly i dva projekty z Českých Budějovic. Oba jsou součástí regenerace sídliště Máj, konkrétně úseků 04 a 05, jež se týkají třeba úprav ulic M. Chlajna, V. Volfa či N. Frýda a oprav chodníků, obnovy zeleně nebo vybudování dětských hřišť (více o regeneraci sídliště čtěte zde).

Úředníci při porovnávání dokumentace a skutečného stavu zjistili tři pochybení, dvě se týkala nesplnění oznamovací povinnosti a jedna neoddělení účetnictví. NKÚ v tabulce uvedl, že je možné uložit sankce ve výši 10 až 12 procent z udělené dotace. Pro Budějovice by to tak mohlo znamenat pokutu až 9,3 milionu korun, což je hodně velký zásah do rozpočtu.

„My ovšem pokutu udělovat nebudeme, pouze jsme popsali nedostatky a oznámili podezření na porušení rozpočtové kázně,“ konstatovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Dále sdělila, že jednotlivé případy budou nyní spadat pod příslušné finanční úřady v konkrétních regionech. Ty pravděpodobně zahájí správní řízení a teprve poté případně udělí pokutu. Proti ní se pak zároveň může město odvolat.

U Budějovických by to bylo i logické, protože se jedná o drobné nedostatky a milionová sankce se z tohoto pohledu může zdát opravdu tvrdá.

„V prvním případě to vzniklo tak, že nám někdo po dokončení regenerace ukradl na sídlišti keře, které byly součástí obnovy. Nahlásili jsme to policii, ale do dokumentace související s udržitelností projektu už jsme to neuvedli,“ vysvětlila Petra Šebestíková, zastupitelka a členka finančního výboru města.

V druhém případě pak Budějovičtí ze svého rozpočtu mimo dotaci nakoupili na hřiště na Máji basketbalové koše a úředníci to řádně neuvedli do účetnictví. „V podstatě chyběl jeden řádek, kde by to bylo doplněné,“ dodala Šebestíková.

NKÚ sledoval i další jihočeské projekty. Zabýval se i další etapou úprav na Máji, revitalizací sídliště Portyč v Písku, rekonstrukcí bytových domů či stavbou integrační kavárny Pontes rovněž v Písku. Řešil i pořízení moderní techniky správou šumavského národního parku, kde byla dotace přes 18 milionů korun. Zde bylo vše v pořádku.

Nedostatky naopak našel u projektu sociálního podniku - Cukrárny Sedmička Strakonice, kde také zjistil nesplnění oznamovací povinnosti.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

V Kometě jako doma. Jsme jedna rodina, říká útočník Vincour

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Stala se z toho tak trochu fráze, s níž sportovci mnohdy idylicky popisují vztahy uvnitř kolektivu. A obdobná slova...

Další z rubriky

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Odběr kostní dřeně není nic, co by se nedalo zvládnout, říká dárce

Stanislav Blecha loni daroval vzácnou kostní dřeň.

Kdyby se nechystal na pozvání Českého národního registru dárců dřeně na setkání do Prahy, asi by si na dárcovství...

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz