Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti podali petici proti Konvičkovi kvůli zostuzování kolegy

  11:11aktualizováno  11:11
Studenti Jihočeské univerzity v pondělí přišli za rektorem s peticí na obranu politologa pedagogické fakulty Salima Murada. Na svém facebookovém profilu ho napadl kolega z přírodovědecké fakulty a protiislámský aktivista Martin Konvička.

Martin Konvička na Malostranském náměstí během návštěvy Angely Merkelové v Praze (25. srpna 2016). | foto: Yan Renelt, MAFRA

Otevřený dopis s peticí adresovaný rektorovi Jihočeské univerzity Tomáši Machulovi podepsalo za týden 278 studentů školy. Reagují v něm na komentář Martina Konvičky, který před měsícem na Facebooku dehonestoval Salima Murada za jeho odborné a občanské postoje, které prezentoval v pořadu DVTV.

Studenti mimo jiné rektorovi napsali, že doktor Murad již dlouhou dobu dobře reprezentuje Jihočeskou univerzitu a hájí zároveň hodnoty vlastní samotným univerzitním idejím.

Co napsal Martin Konvička na Facebooku

Už jste dnes zvraceli, přátelé?
„Politolog“ Selim Murad mi během pár úryvků, které jsem shlédl, připomněl mimo jiné:
- že když se muslim vydává za křesťana, pozná se to podle přepjaté gestikulace (ruka chránící týl ...)
- že když se muslimové „radikalizují“, tak za to nikdy nemůže islám, ale vždy zlá xenofobní společnost (IRONIE)
- že i když se radikalizují vždy jen muslimové, tak za to islám nemůže (JEŠTĚ VĚTŠÍ IRONIE)
- že islám nemá nic společného s islámem (JAK JINAK?)
- že úplně nejhorší je Miloš Zeman (DOCHÁZÍ MI ZÁSOBY IRONIE)
... a SAMOZŘEJMĚ, že redaktorka Drtinová ani nehlesne, a čím větší nehoráznosti jí ten „politolog“ vypráví, tím zjihlejší má oči...

„Je proto podle nás nepatřičné, aby ho jeden z jeho kolegů a členů akademické obce veřejně zostuzoval. Docent Konvička opakovaně rezignuje na základy lidské slušnosti a místo snahy o validní diskuzi pouze podněcuje zlobu a nenávist mezi lidmi, nyní dokonce i mezi učiteli na naší univerzitě,“ stojí v dopise.

Politolog Murad se zabývá vlivem médií a společnosti na menšiny a uprchlíky na základě výzkumů veřejného mínění i dalších průzkumů. V rozhovoru pro internetovou televizi například poukázal na poslední šetření City Univerzity v Londýně, podle něhož má Česko z 21 evropských zemí nejvíce negativní přístup k imigrantům.

„Část politických elit prezentuje celý islám jako nebezpečný, protože celá ideologie náboženství je chybná a má v sobě gen zla nebo virus, který činí ze všech muslimů nebezpečné lidi, ale takto to ve skutečnosti není,“ řekl například (Konvičkova reakce v boxu).

Univerzita není ohrožena jedním Konvičkou, říká rektor

Rektor Tomáš Machula potvrdil, že se studenty petici řešil. „Řekl jsem jim, že docent Konvička už byl dvakrát projednáván etickou komisí a chci s ním komunikovat dál. První věc, co chci řešit, je svoboda projevu na Jihočeské univerzitě. Ta se omezí strašně snadno, a to bych nechtěl,“ uvedl rektor.

Očekává, že etická komise univerzity mu předloží dokument, který se bude zabývat svobodou slova a mírou, způsoby i mezemi vyjadřování na akademické půdě, ale i mimo prostory školy.

Salim Murad vyučuje na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity.

Salim Murad vyučuje na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity.

„Já s Konvičkou nic dělat nemůžu, je to věc děkana. Chci se k tomu postavit tak, že univerzita není ohrožena jedním Konvičkou, to není věc, kterou budu pořád řešit. Názory na islám může mít, jaké chce, ale měly by být kultivované a chci, abychom se o těch věcech naučili bavit na širším fóru,“ sdělil Machula. Otevřený dopis studentů s peticí rektor předá vedení univerzity, děkanovi přírodovědecké fakulty i Konvičkovi.

Děkan přírodovědecké fakulty František Vácha řekl, že mu zákon neumožňuje se Konvičky za jeho veřejné projevy zbavit.

„Svou práci na fakultě dělá dobře. Podle právní analýzy by tak byl důvodem k rozvázání pracovního poměru jenom trestný čin, kde by byl pravomocně odsouzený na déle než rok,“ popsal Vácha, jenž podle svých slov dostává spoustu e-mailů od lidí, kteří Konvičku nesnáší. A zhruba stejně početná skupina děkanovi vyhrožuje, že ho chce vyhodit.

Normální diskuse by nám nevadila, říkají studenti

Studentská delegace byla s úterním jednáním u rektora spokojena. „Nešli jsme tam s tím, aby podnikl nějaké konkrétní kroky. Ale chtěli jsme, aby byli slyšet studenti, protože ne všichni souhlasí s Konvičkou. Nevadilo by nám, kdyby o islámu diskutoval normálně, ale ne, že začne ‚Už jste dnes zvraceli, přátelé?‘ a pokračuje osočováním z předstírání náboženského vyznání,“ podotkl student Marek Anděl z pedagogické fakulty.

Napadený politolog se nikdy dřív s kolegou entomologem nesetkal ani nekomentoval jeho výroky.

„Vyjádření podpory studentů mě mile překvapilo, velmi si vážím jejich zastání. Když jsem se pak seznámil s výroky uveřejněnými na Facebooku, byl jsem v šoku. Takovéto lživé soudy nemají ve věcné diskuzi co dělat,“ poznamenal Murad.

Samotného protiislámského aktivistu Konvičku aktivní veřejná podpora studentů Murada zaskočila.

„Že se ho zastali studenti, jsem zatím slyšel šeptandou, teď to slyším od vás podruhé. Žádný dopis jsem od nikoho nedostal,“ reagoval Konvička.

O svém příspěvku na adresu kolegy z Jihočeské univerzity s MF DNES nechtěl vůbec mluvit. „Ten pán vykládal naprosto nehorázné věci a já to komentoval. Nedomnívám se, že je to něco, o čem bychom se měli bavit,“ řekl stručně, než ukončil hovor.




Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...



Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Tobogan na budějovické plovárně prodlouží, plavcům změří i čas

Tobogan na budějovické plovárně je nyní dlouhý 70 metrů.

Každý rok, když se na léto zavře plavecký stadion v Českých Budějovicích, je naplánovaná údržba a v posledních letech...

Budějovickými growshopy se soudy zabývají šest let. Kauza dál pokračuje

Otevření pracoviště pro výzkum léčebného konopí v Meclově na Domažlicku. (23....

Kolem provozu takzvaných growshopů na území krajského města, které nabízely potřeby pro pěstování konopí i dalších...

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Grafton Recruitment Praha
PLÁNOVAČ VÝROBY, Táborsko, od 35000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz