Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasič musí být při povodních i psychologem, říká zkušený velitel

  13:05aktualizováno  13:05
Už 23 let velí Jan Kopecký sboru dobrovolných hasičů v Bavorově na Strakonicku. Lidé na ně spoléhají při pohromách a nejinak tomu bylo letos, kdy jednadvacetičlenná zásahová jednotka tlumila následky červnové povodně. Vysloužila si za to ocenění od hejtmana Jiřího Zimoly.

Dobrovolné hasičské sbory z Jihočeského kraje ocenil hejtman Jiří Zimola. Jan Kopecký je třetí zprava. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Letos jsme na nic nečekali a evakuovali lidi předem. Přívalová vlna měla 120 centimetrů, byli jsme na ni připraveni," popisuje třiapadesátiletý Jan Kopecký. Po evakuaci ještě uklízeli město, rozváželi dezinfekci, pumpovali vodu ze sklepů a vynášeli mokré věci.

Každá povodeň je podle Kopeckého jiná a jde hlavně o to, aby se z ní hasiči poučili. "V roce 2002 to chalupy bralo, teď jen vypláchlo. Před jedenácti lety jsem skutečně poznal, čeho je voda schopná. V jeden moment jsem měl vodu po kotníky, během pár minut jsem se brodil po pás. Bavorov byl na tři dny odříznutý od světa, létal sem vrtulník," vzpomíná muž.

Pokud zrovna nepracuje v hasičárně, stará se o bavorovskou zeleň nebo stroje jako zaměstnanec města.

Kopeckého hasičský sbor tvoří celkem 194 členů, kteří většinou soutěží v hasičském sportu. "Starosta nás má k ruce, když je něco potřeba. Pomáháme při organizaci trhů nebo v lese," líčí hasič s tím, že s jeho týmem už Bavorovští počítají.

"Znají nás, jsou na nás zvyklí a přistupují k nám jinak než k cizím lidem. Právě při povodních nebo požárech fungujeme trochu i jako psychologové. Nervy jsou na pochodu, je třeba situaci uklidňovat," říká Kopecký.

Hasičkou je i manželka, syna také zaučuje

S dobrovolným hasičstvím spojil celý život, hadici vzal do ruky poprvé v šesti letech. "Je to můj koníček. Bydlím padesát metrů od hasičárny, trávím tam veškerý volný čas. Manželce to nevadí, je taky hasička. Připravuje nám třeba jídlo. Zaučuju i syna. Z rodiny je nás u hasičů šest," konstatuje.
 
Právě výchově nástupnické generace dobrovolných hasičů přikládá Kopecký velký důraz. "Ty děti tu jsou od školky. Kritická je vždycky puberta, tak kolem patnáctého roku, kdy je chytnou jiné zájmy. Mám ale kluky, kteří odešli v 16 letech a ve 22 se vrátili," míní. Budoucnost oboru i proto Kopecký nevidí vůbec černě.

Za práci při povodních si ze čtvrtečního setkání s hejtmanem Jiřím Zimolou odvezlo ocenění dalších deset hasičských sborů z Jihočeského kraje.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Najdete na iDNES.cz