Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kostel opět přivítal věřící, shořelou střechu pomohli opravovat místní

  18:39aktualizováno  18:39
V Mirovicích na Písecku byla ve středu první bohoslužba v kostele Církve československé husitské, který loni na přelomu března a dubna vyhořel. Jeho obnova stála zhruba 20 milionů korun.

Obyvatelé Mirovic a okolí se ve středu přišli podívat na obnovený kostel Církve československé, který před více než rokem vyhořel. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Poklidné odpoledne protíná zvuk sirén. Je 31. března 2015 krátce před 14. hodinou a střechu kostela Církve československé husitské v Mirovicích na Písecku pohlcují plameny. Na místo se sjíždějí hasičské jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů z okolí. Boj s ohněm komplikuje silný vítr. Hasiči na místě zasahují 19 hodin.

Fotogalerie

Vzpomínky na událost měli obyvatelé Mirovic v živé paměti i ve středu, kdy se po více než roce opravený kostel slavnostně otevřel veřejnosti.

„Bylo to příšerné. Požár jsem viděla z terasy. Hasičům lámal proud vody vítr. Zajímavé bylo, že tu byla plastová okna a na nich kytky. To zůstalo prakticky netknuté, stejně jako kolumbárium. Lavice a spousta dalších věcí shořely. Cítila jsem zoufalství, mám v kolumbáriu celou rodinu,“ vzpomíná na první momenty Lidmila Svobodová.

Obnova zničeného kostela vyšla zhruba na 20 milionů korun. Ze svého rozpočtu rekonstrukci zaplatila z největší části Plzeňská diecéze Církve československé husitské. Současně ale přispěli i dárci, mezi kterými se vybralo přibližně 800 tisíc korun.

Pracoval i řidič z Moravy

Ruku k dílu při práci pak přidal, kdo mohl. „Otloukali jsme omítky až na cihly, dělali jsme, co jsme mohli. Kostel se stihl opravit za zázračně krátkou dobu. Přispívaly i církve z Moravy a jezdili sem lidé na brigády. Dorazil třeba i nějaký řidič z Moravy, který nejen že přidal peníze do kasy, ale také tu asi týden pracoval,“ popisuje Svobodová.

Lidé, kteří se sešli při znovuotevření kostela, se pak shodli v tom, že nakonec přineslo zničení i něco dobrého. „Ukázalo se, že když je zle, jsou lidé semknutí a pomáhají si,“ hodnotí Svobodová.

Podobně mluví starosta Mirovic Zdeněk Bárta, který volal k ohni hasiče a byl na místě.

„Kostel je hlavní vstupní branou do města a je to hlavní kostel pro husity z celého okolí. Ti v tu chvíli přišli o zázemí. Nejhorší bylo, že začala hořet sedlová střecha, ze které pak lítaly ve větru plechy. Nedalo se hasit, hasiči se tam ani jeřábem nedostali. Muselo se počkat, až střecha prohoří a spadne dolů. Byly tu ale dva stropy, hořel první, pak začal druhý, nešlo to uhasit. Pro domy v okolí bylo štěstí, že vítr šel na druhou stranu od Mirovic,“ popisuje Bárta.

I město se na opravě podílelo. Přispělo částkou 30 tisíc korun a s pracemi pomáhalo město a hasiči zdarma. Věž kostela teď zdobí kalich z dílny sochaře Ondřeje Doležala. Střechu kostela prosvěcují sluneční paprsky, které vytvářejí v prostoru kříž.

V kostele stojí nová busta Jeronýma Pražského z Hořické sochařské školy, sochu ze stejné dílny má i papež František v Římě. Fara bude nyní sloužit věřícím k různým meditacím. V patře vznikly ubytovací prostory a také zázemí pro setkávání a přednášky.

„Pokud vstoupíte do kostela, stoupnete si poblíž oltáře a podíváte se vzhůru, uvidíte kříž. Není neprůhledný, těžký, ale je skrze něj vidět do nebe. To je hlavní poselství stavby,“ dodává Filip Štojdl, biskup Církve československé husitské.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

Tobogan na budějovické plovárně prodlouží, plavcům změří i čas

Tobogan na budějovické plovárně je nyní dlouhý 70 metrů.

Každý rok, když se na léto zavře plavecký stadion v Českých Budějovicích, je naplánovaná údržba a v posledních letech...

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz