Obyvatelé Mirovic a okolí se ve středu přišli podívat na obnovený kostel Církve...

Obyvatelé Mirovic a okolí se ve středu přišli podívat na obnovený kostel Církve československé, který před více než rokem vyhořel. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Kostel opět přivítal věřící, shořelou střechu pomohli opravovat místní

  • 1
V Mirovicích na Písecku byla ve středu první bohoslužba v kostele Církve československé husitské, který loni na přelomu března a dubna vyhořel. Jeho obnova stála zhruba 20 milionů korun.

Poklidné odpoledne protíná zvuk sirén. Je 31. března 2015 krátce před 14. hodinou a střechu kostela Církve československé husitské v Mirovicích na Písecku pohlcují plameny. Na místo se sjíždějí hasičské jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů z okolí. Boj s ohněm komplikuje silný vítr. Hasiči na místě zasahují 19 hodin.

Vzpomínky na událost měli obyvatelé Mirovic v živé paměti i ve středu, kdy se po více než roce opravený kostel slavnostně otevřel veřejnosti.

„Bylo to příšerné. Požár jsem viděla z terasy. Hasičům lámal proud vody vítr. Zajímavé bylo, že tu byla plastová okna a na nich kytky. To zůstalo prakticky netknuté, stejně jako kolumbárium. Lavice a spousta dalších věcí shořely. Cítila jsem zoufalství, mám v kolumbáriu celou rodinu,“ vzpomíná na první momenty Lidmila Svobodová.

Obnova zničeného kostela vyšla zhruba na 20 milionů korun. Ze svého rozpočtu rekonstrukci zaplatila z největší části Plzeňská diecéze Církve československé husitské. Současně ale přispěli i dárci, mezi kterými se vybralo přibližně 800 tisíc korun.

Pracoval i řidič z Moravy

Ruku k dílu při práci pak přidal, kdo mohl. „Otloukali jsme omítky až na cihly, dělali jsme, co jsme mohli. Kostel se stihl opravit za zázračně krátkou dobu. Přispívaly i církve z Moravy a jezdili sem lidé na brigády. Dorazil třeba i nějaký řidič z Moravy, který nejen že přidal peníze do kasy, ale také tu asi týden pracoval,“ popisuje Svobodová.

Lidé, kteří se sešli při znovuotevření kostela, se pak shodli v tom, že nakonec přineslo zničení i něco dobrého. „Ukázalo se, že když je zle, jsou lidé semknutí a pomáhají si,“ hodnotí Svobodová.

Podobně mluví starosta Mirovic Zdeněk Bárta, který volal k ohni hasiče a byl na místě.

„Kostel je hlavní vstupní branou do města a je to hlavní kostel pro husity z celého okolí. Ti v tu chvíli přišli o zázemí. Nejhorší bylo, že začala hořet sedlová střecha, ze které pak lítaly ve větru plechy. Nedalo se hasit, hasiči se tam ani jeřábem nedostali. Muselo se počkat, až střecha prohoří a spadne dolů. Byly tu ale dva stropy, hořel první, pak začal druhý, nešlo to uhasit. Pro domy v okolí bylo štěstí, že vítr šel na druhou stranu od Mirovic,“ popisuje Bárta.

I město se na opravě podílelo. Přispělo částkou 30 tisíc korun a s pracemi pomáhalo město a hasiči zdarma. Věž kostela teď zdobí kalich z dílny sochaře Ondřeje Doležala. Střechu kostela prosvěcují sluneční paprsky, které vytvářejí v prostoru kříž.

V kostele stojí nová busta Jeronýma Pražského z Hořické sochařské školy, sochu ze stejné dílny má i papež František v Římě. Fara bude nyní sloužit věřícím k různým meditacím. V patře vznikly ubytovací prostory a také zázemí pro setkávání a přednášky.

„Pokud vstoupíte do kostela, stoupnete si poblíž oltáře a podíváte se vzhůru, uvidíte kříž. Není neprůhledný, těžký, ale je skrze něj vidět do nebe. To je hlavní poselství stavby,“ dodává Filip Štojdl, biskup Církve československé husitské.