Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

  14:05aktualizováno  14:05
Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci mistrovství republiky v moderní magii v Týně nad Vltavou, kde skončil třetí.

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic. | foto: David Peltán, MAFRA

Jako osmiletý poprvé viděl v televizi vystoupení Davida Copperfielda. Tehdy se okamžitě rozhodl, že chce umět to samé.

„Koukal jsem na něj s otevřenou pusou. U rodičů jsem si pak vydupal knížku o kouzlech a čárech a začal jsem se učit jednoduchá kouzla,“ vzpomíná 34letý Martin Čejka.

Čejkovo první obecenstvo pocházelo z řad kamarádů a rodičů, přesto už jako malý měl zkušeného učitele. „Jako kluk jsem se seznámil s profesionálním kouzelníkem Jaroslavem Tomáškem, který mě správně nasměroval a naučil mě spoustu důležitých věcí,“ vysvětluje.

Úplně první vystoupení měl ve školce, na základní škole si vyzkoušel první soutěže. „Tehdy mi bylo asi třináct let. Všechno jsem měl perfektně nazkoušené, ale tréma mě neskutečně svazovala. Naštěstí se to povedlo na výbornou,“ vzpomíná Čejka.

To už ale nadějný blonďatý mág věděl, že si kouzlením může ve škole i pomoci. „Občas jsem místo písemky ukazoval nějaké triky s kartami. Spolužáci měli samozřejmě radost a sem tam jsem si takhle vykouzlil nějakou tu jedničku,“ líčí Čejka.

„Umím nadchnout děti, mám z toho úžasný pocit“

Tenkrát ale ještě netušil, že se bude moderní magií živit a že se jednou postaví i na zahraniční pódia. „Považuji to za největší úspěch ve svém životě. Zatím mě to baví stejně jako tehdy ve škole, a když pak vidím, že umím nadchnout i malé děti, mám z toho úžasný pocit,“ říká s neskrývanou radostí Čejka.

Roky dřiny a tréninku trvalo, než se z mladého a nadějného mága stal jeden z nejžádanějších kouzelníků v Česku. Pravidelné nabídky dostává i z ciziny. „Měl jsem jednou vystoupení v Egyptě. Tam je úplně jiné publikum než u nás, lidé vše mnohem víc prožívají. Musím si ale kvůli jazykové bariéře dávat pozor na to, jaká kouzla pro svou show vyberu,“ dodává Čejka s tím, že podobně emotivní diváci jsou také v Německu a v Rakousku.

Ne vždy se všechny triky povedou tak, jak by měly. Kouzelník si ale vždy musí zachovat chladnou hlavu. „Jinak by to ani nešlo. Člověku pak nezbývá nic jiného než improvizovat a využívat svých zkušeností. Třeba ve školkách je to složité kvůli tomu, že malé děti neudrží pozornost. Občas je pak třeba divákům vnuknout pocit, že to tak vlastně mělo být. Musím být kolikrát o dva kroky napřed,“ říká Čejka.

Velké riziko hrozí i při práci s technikou. „Mám teď nové vystoupení, které stojí na světlech, ale zároveň s ním také padá. Musíme umět vysvětlit osvětlovačům a stejně tak technikům u zvuku, jak nám mají scénu připravit,“ vysvětluje Čejka.

„Přikouzlil“ si partnerku

Každé vystoupení je pečlivě naplánované a sebemenší chyba může způsobit velký problém. „Když třeba na pódiu kouzelník zakopne, ztratí několik sekund a ty musí někde nahnat. Vystoupení je na vteřinu sladěné s muzikou. To vás pak nespasí ani kvality Copperfielda,“ popisuje možné potíže.

Právě světoznámá celebrita ze Spojených států je proslulá svými originálními kousky včetně mizení lidí a větších předmětů. „Ale ani to není žádná novinka. Většina principů je známa lidstvu už stovky let a dá se říci, že už je všechno vymyšlené. Jedinečnost spočívá hlavně v umění různé triky kombinovat,“ prozrazuje Čejka.

Každý kouzelník se tedy snaží o co nejvíce netradiční spojení prvků. „Mám v repertoáru vyčarování peněz. Dáte mi stovku a já vám vrátím třeba dvoutisícovku. Mám to domluvené s Českou národní bankou,“ říká se smíchem Čejka.

Není to ale zdaleka to největší a nejdůležitější kouzlo v jeho životě. „Zjistil jsem, že magie je skvělým pomocníkem při balení holek. Vlastně mohu říci, že jsem si takhle vykouzlil partnerku, se kterou mám už dvě děti,“ vypráví Čejka a prozrazuje, že mu jeho profese kolikrát pomohla i mimo školu a partnerský vztah.

„Jednou mi policista chtěl dát pokutu za dopravní přestupek. Když zjistil, že jsem kouzelník, tak chtěl, abych ho o tom přesvědčil. Stačil jednoduchý trik a mohl jsem jet bez pokuty dál,“ vypráví.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Bosé děti v ulici i odsun Němců. Podívejte se na staré snímky Krumlova

Plešivec býval vždy chudý. Snímek pořídil v roce 1928 Josef Seidel.

Unikátní fotografie přináší nová kniha Krumlov – město pod věží. Na 300 stranách je 430 snímků, z nichž některé autoři...

U zavražděného na Šumavě ležely utěrky, policie pátrá po jejich původu

Policie pátrá po původu utěrek, které ležely u zavražděného u Nové Pece.

Policisté pátrají po původu utěrek, které ležely u muže zavražděného u Nové Pece na Šumavě. Nahé tělo nalezli na konci...

Zastupitelé Budějovic schválili peníze na školky i větší počet strážníků

Minulý týden bylo v Českých Budějovicích ustavující zastupitelstvo.

Radnice krajského města počítá na příští rok se schodkovým rozpočtem. Dvě stě milionů korun má na největší investici,...

Najdete na iDNES.cz