Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miliony skládacích krabic pro IKEA zamíří ze Soběslavi do celé Evropy

  12:56aktualizováno  12:56
V Soběslavi oficiálně zahájila výrobu společnost GZ Media. Dala práci 200 zaměstnancům a dalších několik desítek ještě bude nabírat. Výrazně tak pomohla snížit nezaměstnanost v regionu.
Základním artiklem, který závod vyrábí, jsou luxusní krabice pro řetězec IKEA.

Základním artiklem, který závod vyrábí, jsou luxusní krabice pro řetězec IKEA. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Několik milionů krabic pro řetězec IKEA opustí halu v letošním roce. Soběslav si firma GZ Media vybrala hned z několika důvodů. Potřebovala se rozrůstat, ale v Loděnici, kde sídlí, už nebylo dostatek pracovní síly.

„Stavět novou halu na Berounsku jsme nepovažovali za perspektivní. Hledali jsme proto místo, které by bylo na jednu stranu od nás dost vzdálené a zároveň dobře dostupné. Navíc jsme potřebovali dost kvalifikované pracovní síly,“ vysvětlil obchodní manažer GZ Media Petr Levenec.

Halu si firma pronajímá od Jitony, která tu ukončila výrobu. Celý objekt prošel rekonstrukcí. „Jen do nákupu strojů jsme investovali asi 100 milionů korun,“ uvedl generální ředitel GZ Media Michal Štěrba.

Stroje pracují sedm dní v týdnu

Nový závod je tak vytížený, že se stroje nezastavují. Pracuje se 24 hodin sedm dní v týdnu. „Zaměstnanců v Soběslavi máme ke dvěma stům a dalších 50 plánujeme letos nabrat,“ avizovala ředitelka soběslavského závodu Magdaléna Skluzáčková.

Pro region je to skvělá zpráva, protože ho trápí nezaměstnanost. GZ Media se rázem stala jedním ze tří nejdůležitějších zaměstnavatelů v oblasti.

„Skončil tu provoz Jitony, která dávala hodně pracovních míst. Nezaměstnanost v mikroregionu Soběslavsko pak byla výrazně vyšší. Pohybovala se až okolo 10 procent. Otevřením tohoto závodu jsme se dostali asi na osm procent,“ poukázal ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor.

To, že 250 zaměstnanců není konečných, potvrdil i generální ředitel GZ Media Štěrba. Firma má prý v dlouhodobém plánu výrobu navýšit o dalších 40 procent. Prostoru má v areálu Jitony k dispozici dost.

Základním artiklem, který závod vyrábí, jsou luxusní krabice, jež se prodávají v řetězci IKEA. Zákazníci je používají například na uskladňování fotek, oblečení a dalších věcí.

V Soběslavi se taková krabice vyrobí od začátku do konce. Mnohdy odsud míří do jednotlivých prodejen řetězce v Evropě. Hlavně do Německa.

Kdo si myslí, že výroba takové krabice je jednoduchou záležitostí, na kterou není potřeba žádné velké know-how, po prohlídce závodu GZ Media změní názor. Než na konci vypadne jedna krabice, trvá to sice chvilku, ale podílí se na tom 12 až 15 strojů. Klíčová je rychlost, efektivita a kvalita. I milimetrová nepřesnost na jednotlivém dílu či spoji znamená, že krabice nebude mít správný tvar, a nebude se moci použít.

Zvláštnost výroby pro IKEA je to, že všechny krabice musí být složené kvůli dopravě. A do konečné podoby se pak skládají jediným pohybem. Což je náročné na samotnou konstrukci. Obrovskou předností společnosti GZ Media je to, že si výrobní stroje sama upravuje nebo i vlastní vytváří.

Loňský obrat byl přes dvě miliardy

„Naše výroba je tak specifická, že pro ni neexistuje adekvátní stroj. Naší konkurenční výhodou je, že si umíme udělat, co potřebujeme. Tím je naše výroba efektivnější a dokážeme se dostat s náklady níž,“ upozornil Levenec.

GZ Media navazuje na více než šedesátiletou tradici bývalých Gramofonových závodů v Loděnici u Berouna. Společnost zaměstnává přibližně dva tisíce lidí. Loňský obrat byl přes dvě miliardy korun a zisk před zdaněním 360 milionů korun.

Společnost je významným výrobcem CD, DVD a dalších nosičů. S výrobou produktů z papíru začala zhruba před deseti lety.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Najdete na iDNES.cz