V papírnách ve Větřní nyní pracuje 200 lidí.

V papírnách ve Větřní nyní pracuje 200 lidí. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Krachující papírny ve Větřní vyrábějí. Dluží miliardu a hledají kupce

  • 5
Papírny ve Větřní na Českokrumlovsku vstávají z popela. Insolvenční správce firmu neposlal do konkurzu a snaží se ji zachránit. Nyní čeká, zda se objeví štědrý investor. Stále ale hrozí, že pětimilionový dluh vůči VZP společnost položí.

Když v létě 2013 JIP Papírny Větřní dlužily lidem mzdy, dodavatelům za faktury a výroba se zastavila, málokdo věřil, že by se mohl povést restart firmy. Přesto se insolvenčnímu správci znovu podařilo rozjet výrobu. Zároveň však společnost dluží téměř miliardu korun dohromady 278 věřitelům.

Dnes dělníci vyrábějí 2,5 tisíce tun balicích papírů měsíčně, a jsou tak druhým největším producentem v zemi. V podniku pracuje na 200 lidí, z toho pětina starších 56 let. Spousta mladých lidí po insolvenci z podniku odešla.

Dluhy podniku

Celkem 964 735 819 Kč
Počet věřitelů 278
Největší věřitelé
Finanční úřad 174 milionů
NLB Factoring 127 milionů
JIVA Trade 71 milionů
IPB real investment 85 milionů
E.ON 68 milionů
ČEZ 13 milionů
ČSSZ 82 milionů
Povodí Vltavy 13 milionů
Lama Energy 19 milionů
Zdroj: insolvenční rejstřík

„Samotného mě překvapila neochota pomoci papírnám v období obnovení výroby, a tak jsme vsadili na starší a zkušené lidi, kteří jsou vzdělaní v oboru a mají touhu něco dokázat. Jsou to lidé velmi stabilní a loajální k firmě, kde předtím spoustu let pracovali. Bez jejich pomoci by papírny skončily v ruinách,“ říká ředitel papíren Dušan Grmolec.

Na druhou stranu, důvody zaměstnanců jsou prosté: „Když vám někdo dluží několik měsíců mzdy, nemáte z čeho žít a z čeho splácet vlastní půjčky, tak pořád budete v tomto podniku pracovat? Kdo měl možnost najít si jinou práci, tak odešel,“ říká jeden z bývalých zaměstnanců.

Papírny se však nevzdávají a snaží se lákat mladé lidi na sliby o kariérním růstu. Prozatím ale mají mladých zaměstnanců ve věku od 18 až 22 let jen pět procent. Překážkou je stále nejistá budoucnost.

„Všichni věříme, že dojde k prodeji silnému investorovi. Odbyt na papír máme, nicméně, tento projekt vyžaduje nového finančně silného vlastníka, který bude papírnám v prvních letech více dávat, než brát,“ doplnil Grmolec.

V pátek se sejdou s věřiteli

Papírnám se od března loňského roku daří vyrábět. „Od května 2014 pak udržují s výjimkou prosince 2014 pozitivní bilanci,“ píše ve své zprávě zveřejněné na insolvenčním rejstříku v únoru insolvenční správce Ivo Hala.

Za loňský rok jsou přitom papírny ve ztrátě 6,4 milionu korun, a to zejména kvůli znovurozjetí výroby na začátku roku. Od června ale hradí podle Haly všechny své nové závazky a zároveň i pozvolna splácejí dluhy z předchozích let. Jenže nad propastí krachu balancují stále.

V pátek chce správce konkurzní podstaty hospodářské výsledky podniku představit největším věřitelům - těmi jsou Česká správa sociálního zabezpečení, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a další podniky. Právě VZP dala dluhy podniku vůči ní k soudu a žádá, aby byly zcela zaplaceny do konce dubna letošního roku.

Pokud by soud firmě nařídil dluhy, které přesahují pět milionů korun, okamžitě splatit, ač se původně loni v polovině roku věřitelé domluvili na postupném splácení, poslalo by ji to na kolena.

„Okamžité zaplacení pohledávek VZP by vedlo k ukončení provozu závodu s nedozírnými následky. Vzniklé škody by dosáhly desítek milionů korun,“ upozorňuje ve svém vyjádření správce Hala.

Jen pro představu: dvě stovky zaměstnanců by měly nárok na odstupné a minimálně dva měsíce by musel podnik platit i stálé náklady na elektřinu, daně, ostrahu areálu, mzdy a pojištění zaměstnanců, což činí měsíčně 6,1 milionu korun. To, že by areál zůstal například bez ostrahy, si správce neumí představit. „Znamenalo by to rezignovat na veškeré kovy, které se v areálu nacházejí,“ varuje.

VZP naopak argumentuje, že podnik loni po rozjetí výroby nehradil včas a ve správné výši pojistné. „Na základě čehož se domníváme, že došlo k upřednostňování jiných věřitelů na úkor VZP,“ zdůvodňuje právník VZP Zdeněk Kreysa v dopise Krajskému soudu v Českých Budějovicích. Insolvenční správce namítá, že od restartu podniku firma přednostně hradí výdaje spojené s výrobou a provozem.

Kromě toho papírny podaly i několik žalob kvůli dluhům, které vůči nim mají odběratelé. Ti dluží firmě desítky milionů korun. Další osud tak má teď v rukou soud, který musí o požadavku VZP rozhodnout.