Jihočeši schválili schodkový rozpočet, hodlají utratit rekordní sumu

  10:39aktualizováno  10:39
Jihočeský kraj bude příští rok hospodařit se schodkem. Utratí přitom rekordní balík peněz. Krajští zastupitelé schválili rozpočet s příjmy ve výši 11,2 miliardy a výdaji 12,3 miliardy korun. Rozdíl pokryje úvěr. Kraj pošle peníze na opravy silnic, modernizaci nemocnic, škol, domovů důchodců a přilepší i záchranářům.
Jihočeský kraj bude příští rok hospodařit se schodkovým rozpočtem. Utratí ale rekordní balík peněz. Krajští zastupitelé schválili rozpočet s příjmy ve výši 11,2 miliardy a výdaji 12,3 miliardy korun. (Ilustrační snímek)

Jihočeský kraj bude příští rok hospodařit se schodkovým rozpočtem. Utratí ale rekordní balík peněz. Krajští zastupitelé schválili rozpočet s příjmy ve výši 11,2 miliardy a výdaji 12,3 miliardy korun. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na modernizaci komunikací druhé a třetí třídy i stavbu a obnovu mostů v regionu chtějí krajští politici poslat 1,6 miliardy korun. "Mezi největší připravované investice na silnicích patří stavby mostů v Dráchově na Táborsku a v Zátaví na Písecku nebo první etapa obchvatu Kaplice na Českokrumlovsku," uvedl vedoucí krajského oddělení investic Jan Švarc.

Opravovaných komunikací ale bude mnohem víc - jen v programech modernizace s názvy P3 a P4 je jich přes 220 kilometrů a většinu nákladů chtějí krajští ekonomové zaplatit z evropských fondů.

"Na investice jde 2,85 miliardy, což je skoro o 850 milionů víc proti částce, kterou jsme schvalovali pro letošní rok. A svědčí to o tom, že vedení kraje podporuje růst ekonomiky a dává možnost firmám ucházet se o práce zadávané krajem," uvedl hejtman Jiří Zimola.

Záchranná služba za peníze nakoupí nové sanitky

V sociální oblasti chce kraj prostavět 185 milionů, ve školství 87 a ve zdravotnictví 82 milionů korun. Například na rekonstrukci největšího domova pro seniory na Dobré Vodě u Českých Budějovic půjde 130 milionů a dalších 30 milionů korun má odstartovat stavbu nového domova důchodců v Bechyni na Táborsku.

I v příštím roce bude vylepšovat své nemocnice. V jindřichohradecké začne stavba nového pavilonu interny, v písecké se pacienti dočkají dostavby iktového centra pro léčbu cévních mozkových příhod a ve strakonické začne centralizace operačních sálů do budovy chirurgie.

Jihočeská záchranka dostane příští rok z krajského rozpočtu na investice 16 milionů korun. "Za to si koupíme pět nových sanitek, což je běžná roční obměna sanitek v kraji. Abychom je mohli i vybavit a obměnit v nich nejdůležitější přístroje, přidáme k této částce dalších pět milionů z vlastního," plánuje šéf jihočeské záchranky Marek Slabý.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Lišov chce postavit dům pro seniory, nabídne 105 lůžek

Nový domov pro seniory Anavita v Plzni

Zatímco dnes se musí senioři ze čtyřtisícového Lišova na Českobudějovicku stěhovat do zařízení v širokém okolí, v...

Oční lékařka Stanislava Brůhová propadla cestování i fotografii

Oční lékařka Stanislava Brůhová ve své ordinaci.

Oční lékařka Stanislava Brůhová tvrdí, že se jí po pacientech z její privátní ambulance často stýská. Vlastní oči si...

Slinivku i žlučník léčí strakonická nemocnice v novém centru za 25 milionů

Strakonická nemocnice otevřela nové gastroenterologické oddělení.

Gastroenterologie ve strakonické nemocnici v čele s primářem interny Ivo Horným patří spektrem svých výkonů dlouhodobě...

Najdete na iDNES.cz