Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kraj schválil sloučení škol, zmizí gymnázium i průmyslovka

  • 4
Jihočeští zastupitelé schválili slučování škol v kraji. Zmizí tak samostatné budějovické Gymnázium olympijských nadějí, které se stane součástí Gymnázia Česká. Samostatnost neuhájila ani strakonická průmyslovka. Zastupitelé rozhodli o spojení všech škol, které doporučili radní.

Jihočeské zastupitele neobměkčila ani obsáhlá emotivní diskuze se zástupci škol. "Jsem zklamaný, protože při prvním hlasování nebyla vůle k tomu, aby spojovali naše školy," uvedl strakonický starosta Pavel Vondrys, který bojoval o udržení samostatné strojnické průmyslovky a učiliště.

Právě u slučování těchto dvou středních škol koalice zaskřípala. Pro hlasovalo 27 zastupitelů, takže návrh těsně neprošel. Zastupitelé se rozešli, občerstvili a poté už jejich splynutí odhlasovali.

Pro obě školy to znamená, že budou spojeny do nové Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy a Střední odborné školy řemesel a služeb Strakonice, kterou povede ředitel vybraný z veřejné soutěže.

"Rodiče nebudou dávat děti na školu, jejíž jméno je dlouhé jako jméno afrického náčelníka. Tvrdím, že nastane soumrak strojařů, o které se dnes firmy přetahují," podotkl učitel průmyslovky Jiří Hůla.

V Netolicích se ruší učiliště

Zastupitelka Simona Žirovnická z ODS apelovala na kolegy, aby nespojovali soběslavské technické učiliště s praktickou školou, která vychovává žáky se speciálními potřebami. A také aby nerušili netolické učiliště, které je v sídle jediné a místo úspor jen zvýší v tomto městě nezaměstnanost. Ale neuspěla.

Zastupitelé také rozhodli, že z jihočeské mapy škol zmizí samostatné budějovické Gymnázium olympijských nadějí, které se stane součástí Gymnázia Česká. V Třeboni bude zase sloučena obchodní akademie pod Střední odbornou školu a SOU.  V Netolicích zmizí učiliště, jehož žáci budou dojíždět do Prachatic a sloučí se se Střední školou Vimperk. V Soběslavi zase vznikne jedna Střední škola řemeslná a ZŠ.

"Snažíme se být dobrými hospodáři v době, kdy výrazně ubývá žáků. A také udržet poměr dvě třetiny žáků v maturitních oborech a třetina učňů," objasňovala strategii pověřená vedoucí krajského odboru školství Hana Šímová.