Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní Baborová je týdny v pracovní neschopnosti, o návratu se nechce bavit

  14:00aktualizováno  14:00
Už od 26. listopadu je mimo úřad krajská radní pro kulturu a školství Vítězslava Baborová z KSČM. Zatím stihla pracovat pouze jedenáct dní včetně zvolení, o svém případném návratu se nechce bavit. Ředitelé marně čekají, jaké budou následující čtyři roky ve školství v jižních Čechách.

Vítězslava Baborová (KSČM), jihočeská krajská radní pro školství. | foto: Jakub JirákMAFRA

"Nevím, proč bych se měla někomu zpovídat o svém zdravotním stavu," reagovala na telefonát redaktora MF DNES. Hned poté zavěsila, na další otázky ohledně školství a kultury už prostor nedala.

Dva měsíce od zvolení komunistky Vítězslavy Baborové do funkce se na krajském úřadu tváří, že vůbec nechybí a vše se zvládá. Přitom na její křeslo se práší už od 26. listopadu, od té doby je v pracovní neschopnosti.

Vedení kraje nicméně tvrdí, že se Baborovou daří zastupovat. "Žádné vakuum její absencí nenastalo. Při předkládání materiálů z oblasti školství na radě a zastupitelstvu zastupuje paní radní hejtman Jiří Zimola. Další záležitosti jsou plně v kompetenci odboru školství mládeže a tělovýchovy," sdělila mluvčí krajského úřadu Kateřina Koželuhová.

Je pravdou, že chod škol nepřítomnost radní přímo neovlivňuje, na druhou stranu, ředitelé by se již rádi dozvěděli, jaká bude koncepce pro další čtyři roky.

Ředitelé chtějí znát koncepci a priority

"Nepřítomnost radní pro oblast školství nás z hlediska chodu skutečně nezasahuje. Co nám však chybí, je představení dalších priorit a koncepce. Určitě je třeba, abychom se bavili o případné optimalizaci. Jestli se bude něco připravovat? Nevíme nic," reagoval Vladimír Kostka, ředitel českobudějovické SPŠ stavební.

Upozorňuje, že střední školy bojují s nedostatkem studentů a pak přijmou i takové žáky, kteří by se za normálních okolností například na maturitní obor vůbec nedostali. Na mnoha učilištích poté logicky nemohou třídy zaplnit. Podle Kostky se musí situace nevyhnutelně začít řešit a měla by u toho být s jasnou koncepcí i radní pro školství.

V podobném duchu hovořili i další oslovení ředitelé. K tomu mluvčí krajského úřadu doplnila, že se v případě potřeby mohou obracet na vedoucí odboru školství nebo sociálnědemokratického hejtmana Zimolu.

Ve vzduchu tak visí otázka, nakolik kraj potřebuje radní pro školství, když - údajně bez problému - se o resort dokážou starat jiní. V každém případě se dlouhodobou absencí Vítězslavy Baborové hodlá zabývat i její strana.

"Příští týden s ní bude hovořit předseda klubu zastupitelů Václav Kučera, abychom si mohli vyjasnit některé důležité věci," řekl šéf jihočeských komunistů Petr Braný.

Nadále neutuchají protesty proti KSČM ve vedení kraje. Studenti po třech demonstracích tento týden zahájili řetězovou hladovku.

Předseda komunistů Vojtěch Filip se v České televizi vyjádřil, že petice proti radní jde v podstatě proti Listině základních práv a svobod a požadavek na její odvolání je neústavní.  "Studenti se mají ptát, co udělala paní Baborová, co má v úmyslu dělat, a nikoliv ji hodnotit, jestli je členkou politické strany, nebo ne," prohlásil v úterý.

Na to reagoval Dominik Hořejší, jeden z hlavních organizátorů studentských protestů, tím, že právě některé výroky a názory Baborové byly varovným signálem.

"Paní radní je takřka od počátku uvedení do funkce nemocná, takže se s ní ani nelze spojit. Za sebe ani nevím, jestli bych s ní chtěl mluvit. Komunisté vládli dost dlouho, nepotřebuji, aby mi nyní něco dokazovali," dodal Hořejší, který ve středu držel protestní hladovku.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Najdete na iDNES.cz