Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíc peněz investuje krajská vláda příští rok do letiště a silnic

  8:59aktualizováno  8:59
Obnova krajských silnic a mostů, dostavba letiště, investice do nemocnic, sociálních ústavů a středních škol. V krajském rozpočtu na příští rok vyčlenili ekonomové na kapitálové výdaje 2,448 miliardy korun. Příjmy Jihočeského kraje se mají v příštím roce zvýšit o více než miliardu korun.

Na dostavbu Jihočeského letiště pošle krajská vláda 300 milionů korun. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Částka na investice se v posledních letech moc nemění, podobné jsou i priority Jihočeského kraje. Návrh rozpočtu pro příští rok dnes budou schvalovat krajští zastupitelé.

„V roce 2017 počítáme s příjmy 12 miliard 151 milionů korun, což je proti letošku navýšení o více než jednu miliardu korun. Výdaje plánujeme ve výši 12 miliard 736 milionů korun, což znamená schodek ve výši 585 milionů korun,“ uvedl hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Výběr investic

Dostavba Jihočeského letiště (300 mil. Kč)

Nový pavilon dětského oddělení a porodnice krumlovské nemocnice (158 mil. Kč)

Propojení ulic Strakonická a M. Horákové (125 mil. Kč)

Přestavba dačické nemocnice na domov pro seniory (113 mil. Kč)

Obnova přístrojů v Nemocnici Jindřichův Hradec (99 mil. Kč)

Obnova přístrojů v Nemocnici Strakonice (99 mil. Kč)

Nástavba a přístavba Domova pro seniory Kaplice (45 mil. Kč)

Rekonstrukce mostu u Ličova na Krumlovsku (38 mil. Kč)

Deset nových sanitek pro záchrannou službu (32 mil. Kč)

Rekonstrukce Švehlova mostu v Táboře (30 mil. Kč)

Přestavba obchodní akademie na domov mládeže pro Střední rybářskou školu v Třeboni (17,5 mil. Kč)

Schodek chce krajská vláda pokrýt z vlastních prostředků, především z fondu rezerv a rozvoje. Příští rok má být přelomový v tom, že kraj splatí poslední miliony z úvěru, který si vzal před pěti lety.

„Splatíme dvě splátky po necelých 140 milionech korun a kraj by měl mít nulové zadlužení. S dalšími úvěry v dohledné době nepočítáme,“ podotkl hejtman.

Navýšení platů záchranářům

Celkové výdaje jsou v návrhu rozčleněny na běžné a kapitálové. Objem běžných výdajů – 10,288 miliardy zůstává na letošní úrovni a je mimo jiné ovlivněn opatřeními české vlády v oblasti nárůstu platů státních zaměstnanců.

„Pro nás to znamená navýšení platů pracovníkům zdravotnické záchranné služby o 42 milionů korun, pracovníkům v kulturních organizacích o 34 milionů a v sociálních zařízeních o 13,6 milionu bez ohledu na to, že tyto prostředky zatím nebyly nijak kompenzovány,“ řekl krajský radní pro finance a ekonomiku Jaromír Novák (ČSSD).

Podobné je to i u řidičů autobusů, kde se kraj hlásí ke zvýšení jejich platů v rámci dopravní obslužnosti a uzavření dodatků s dopravci. „Budeme nicméně požadovat po ministerstvu dopravy, financí i po premiérovi, aby se na navýšení těchto prostředků, které v našem kraji představuje zhruba 40 milionů korun, vláda také podílela, pokud rozhodla o převedení řidičů do vyšší platové třídy,“ sdělil Zimola.

Do běžných výdajů patří také náklady na zajištění veřejné dopravy. Tady se chystá kraj vynaložit 1,092 miliardy korun, což je oproti letošku navýšení o 46,5 milionu.

500 milionů na obnovu silnic

Nejvíc peněz z kapitálových výdajů hodlá kraj i v příštím roce vydat na vylepšení svých silnic, na jejichž obnovu má připraveno 500 milionů a počítá i s významnou pomocí Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských dotací. Dodavatele staveb chce začít vybírat ve veřejných soutěžích hned po novém roce tak, aby stihl většinu oprav před létem.

„Mezi největší investiční akce patří 300 milionů korun na rekonstrukci Letiště České Budějovice, 125 milionů na propojení ulic Strakonická a Milady Horákové v Českých Budějovicích, 113,5 milionu na rekonstrukci dačické nemocnice na domov pro seniory nebo 100 milionů na nový pavilon v českokrumlovské nemocnici,“ vypočítal Zimola.

Peníze na zahájení stavby nového terminálu na letišti i pavilonu dětského oddělení a porodnice v nemocnici v Českém Krumlově už měl kraj připravené letos, kvůli protahování výběrových řízení se však obě investice oddálily.

„Na stavbu nového pavilonu se přihlásilo 19 firem a s původním termínem zahájení letos koncem léta, nebo začátkem podzimu, jsme se mohli rozloučit,“ řekl ředitel českokrumlovské nemocnice Jaroslav Šíma.

Doufá, že dlouho připravované stavbě, na kterou si nemocnice připravuje dalších 60 milionů korun, už nestojí nic v cestě a vybraná firma ji dokončí podle smlouvy připravené k podpisu do 18 měsíců.

Dalších 32,6 milionu má kraj na pořízení deseti sanitek pro záchranku, 17,5 milionu na přeměnu bývalé budovy obchodní akademie na domov mládeže pro střední školu rybářskou v Třeboni či deset milionů na investice do technického zázemí a rekonstrukci dětského divadla v hlubocké zoo.

Připravený návrh rozpočtu Jihočeského kraje na příští rok má 507 stran a uzavírá ho sedm stran s vysvětlivkami zkratek. Všichni zastupitelé už se s ním mohli seznámit, je zveřejněný i na krajském webu.

„Když si to člověk vezme k ruce, může si tam listovat, jak chce, ale komentář k tomu nenajde. Laik se v tom ztratí, pod těmi položkami se dá schovat leccos,“ podotkl Pavel Talíř, opoziční krajský zastupitel za KDU-ČSL a starosta Kaplice.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Odběr kostní dřeně není nic, co by se nedalo zvládnout, říká dárce

Stanislav Blecha loni daroval vzácnou kostní dřeň.

Kdyby se nechystal na pozvání Českého národního registru dárců dřeně na setkání do Prahy, asi by si na dárcovství...

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

Najdete na iDNES.cz