Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíc peněz investuje krajská vláda příští rok do letiště a silnic

  8:59aktualizováno  8:59
Obnova krajských silnic a mostů, dostavba letiště, investice do nemocnic, sociálních ústavů a středních škol. V krajském rozpočtu na příští rok vyčlenili ekonomové na kapitálové výdaje 2,448 miliardy korun. Příjmy Jihočeského kraje se mají v příštím roce zvýšit o více než miliardu korun.

Na dostavbu Jihočeského letiště pošle krajská vláda 300 milionů korun. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Částka na investice se v posledních letech moc nemění, podobné jsou i priority Jihočeského kraje. Návrh rozpočtu pro příští rok dnes budou schvalovat krajští zastupitelé.

„V roce 2017 počítáme s příjmy 12 miliard 151 milionů korun, což je proti letošku navýšení o více než jednu miliardu korun. Výdaje plánujeme ve výši 12 miliard 736 milionů korun, což znamená schodek ve výši 585 milionů korun,“ uvedl hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Výběr investic

Dostavba Jihočeského letiště (300 mil. Kč)

Nový pavilon dětského oddělení a porodnice krumlovské nemocnice (158 mil. Kč)

Propojení ulic Strakonická a M. Horákové (125 mil. Kč)

Přestavba dačické nemocnice na domov pro seniory (113 mil. Kč)

Obnova přístrojů v Nemocnici Jindřichův Hradec (99 mil. Kč)

Obnova přístrojů v Nemocnici Strakonice (99 mil. Kč)

Nástavba a přístavba Domova pro seniory Kaplice (45 mil. Kč)

Rekonstrukce mostu u Ličova na Krumlovsku (38 mil. Kč)

Deset nových sanitek pro záchrannou službu (32 mil. Kč)

Rekonstrukce Švehlova mostu v Táboře (30 mil. Kč)

Přestavba obchodní akademie na domov mládeže pro Střední rybářskou školu v Třeboni (17,5 mil. Kč)

Schodek chce krajská vláda pokrýt z vlastních prostředků, především z fondu rezerv a rozvoje. Příští rok má být přelomový v tom, že kraj splatí poslední miliony z úvěru, který si vzal před pěti lety.

„Splatíme dvě splátky po necelých 140 milionech korun a kraj by měl mít nulové zadlužení. S dalšími úvěry v dohledné době nepočítáme,“ podotkl hejtman.

Navýšení platů záchranářům

Celkové výdaje jsou v návrhu rozčleněny na běžné a kapitálové. Objem běžných výdajů – 10,288 miliardy zůstává na letošní úrovni a je mimo jiné ovlivněn opatřeními české vlády v oblasti nárůstu platů státních zaměstnanců.

„Pro nás to znamená navýšení platů pracovníkům zdravotnické záchranné služby o 42 milionů korun, pracovníkům v kulturních organizacích o 34 milionů a v sociálních zařízeních o 13,6 milionu bez ohledu na to, že tyto prostředky zatím nebyly nijak kompenzovány,“ řekl krajský radní pro finance a ekonomiku Jaromír Novák (ČSSD).

Podobné je to i u řidičů autobusů, kde se kraj hlásí ke zvýšení jejich platů v rámci dopravní obslužnosti a uzavření dodatků s dopravci. „Budeme nicméně požadovat po ministerstvu dopravy, financí i po premiérovi, aby se na navýšení těchto prostředků, které v našem kraji představuje zhruba 40 milionů korun, vláda také podílela, pokud rozhodla o převedení řidičů do vyšší platové třídy,“ sdělil Zimola.

Do běžných výdajů patří také náklady na zajištění veřejné dopravy. Tady se chystá kraj vynaložit 1,092 miliardy korun, což je oproti letošku navýšení o 46,5 milionu.

500 milionů na obnovu silnic

Nejvíc peněz z kapitálových výdajů hodlá kraj i v příštím roce vydat na vylepšení svých silnic, na jejichž obnovu má připraveno 500 milionů a počítá i s významnou pomocí Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských dotací. Dodavatele staveb chce začít vybírat ve veřejných soutěžích hned po novém roce tak, aby stihl většinu oprav před létem.

„Mezi největší investiční akce patří 300 milionů korun na rekonstrukci Letiště České Budějovice, 125 milionů na propojení ulic Strakonická a Milady Horákové v Českých Budějovicích, 113,5 milionu na rekonstrukci dačické nemocnice na domov pro seniory nebo 100 milionů na nový pavilon v českokrumlovské nemocnici,“ vypočítal Zimola.

Peníze na zahájení stavby nového terminálu na letišti i pavilonu dětského oddělení a porodnice v nemocnici v Českém Krumlově už měl kraj připravené letos, kvůli protahování výběrových řízení se však obě investice oddálily.

„Na stavbu nového pavilonu se přihlásilo 19 firem a s původním termínem zahájení letos koncem léta, nebo začátkem podzimu, jsme se mohli rozloučit,“ řekl ředitel českokrumlovské nemocnice Jaroslav Šíma.

Doufá, že dlouho připravované stavbě, na kterou si nemocnice připravuje dalších 60 milionů korun, už nestojí nic v cestě a vybraná firma ji dokončí podle smlouvy připravené k podpisu do 18 měsíců.

Dalších 32,6 milionu má kraj na pořízení deseti sanitek pro záchranku, 17,5 milionu na přeměnu bývalé budovy obchodní akademie na domov mládeže pro střední školu rybářskou v Třeboni či deset milionů na investice do technického zázemí a rekonstrukci dětského divadla v hlubocké zoo.

Připravený návrh rozpočtu Jihočeského kraje na příští rok má 507 stran a uzavírá ho sedm stran s vysvětlivkami zkratek. Všichni zastupitelé už se s ním mohli seznámit, je zveřejněný i na krajském webu.

„Když si to člověk vezme k ruce, může si tam listovat, jak chce, ale komentář k tomu nenajde. Laik se v tom ztratí, pod těmi položkami se dá schovat leccos,“ podotkl Pavel Talíř, opoziční krajský zastupitel za KDU-ČSL a starosta Kaplice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Najdete na iDNES.cz