Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Demolice se odkládá. Kralova vila v Prachaticích je kulturní památkou

  9:31aktualizováno  9:31
Funkcionalistická vila za autobusovým nádražím v Prachaticích stojí v cestě silnici, kterou má postavit Jihočeský kraj. Budova proto měla jít k zemi, ale spolek, jenž bojuje o její záchranu, bourání zažehnal. Radnice s tím nesouhlasí.

Kralova vila v Prachaticích unikla demolici - byla vyhlášena nemovitou kulturní památkou. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Spolek Živá vila a jeho příznivci se radují. Několikaletá snaha o záchranu funkcionalistické vily Johanna Nepomuka Krale v prachatické Nádražní ulici nebyla marná. Ministerstvo kultury minulý týden dalo za pravdu lidem, kteří ve zchátralé budově viděli výjimečnou stavbu, a vyhlásilo ji nemovitou kulturní památkou.

„Vnímáme to jako vítězství. Chtěli jsme docílit toho, aby byla vila zachráněna. Památková ochrana zaručuje, že ji město nebude moci zbourat,“ říká studentka dějin umění a předsedkyně spolku Živá vila Barbora Staňková.

Ta samá informace ale nijak nepotěšila jinou část prachatických obyvatel včetně městských radních. Vila totiž stojí v cestě plánům další etapy výstavby obchvatu, jehož stavba začala v devadesátých letech minulého století. Právě kvůli plánu dostavby přeložky byla vila několik let určena k demolici a město, jehož je majetkem, ji nechalo chátrat.

Na obchvat čeká několik generací

Rozhodnutí ministerstva všechno mění, radnice se bude muset o vilu začít starat, plány na stavbu obchvatu bude muset přehodnotit.

„Naší poslední šancí je požádat o rozklad tohoto rozhodnutí, tuto možnost samozřejmě využijeme. Stavbu přeložky plánuje Jihočeský kraj, s nímž máme řadu dohod, a bylo by nefér jednat proti společným zájmům,“ konstatuje starosta Martin Malý.

Fotogalerie

Pokud ani rozklad výrok ministerstva nezmění, bude podle starosty město rozhodnutí respektovat a najde pro vilu odpovídající využití.

„Ovšem až ve chvíli, kdy budou zajištěna například protipovodňová opatření. To budou milionové náklady a doufám, že nám s nimi ministerstvo pomůže,“ upozornil starosta na to, že vila stojí na břehu Živného potoka.

Malý spolu s dalšími radními nadále tvrdí, že ve veřejném zájmu je spíše stavba přeložky. „Tímto rozhodnutím uhasíná naděje několika generací, které snily o tom, že město bude jednou obklopovat moderní obchvat,“ dodává.

Investorem stavby přeložky měl být Jihočeský kraj. Jaký ale bude jeho příští postup, se zatím neví.

„Je to příliš čerstvá informace. Jistě se ale sejdeme se zástupci města, abychom postup naplánovali. Budeme v této věci nadále aktivní a chceme se snažit vyhodnocovat všechny podněty, které se k nám v souvislosti s přeložkou dostanou,“ komentoval situaci vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Jihočeského kraje Jiří Klása.

V září vyprší nájemní smlouva

Vedle diskuse o vile samotné se v současné době v Prachaticích řeší i potřeba samotné přeložky. I na ni se názory mezi obyvateli města liší. Bývalý místostarosta Robert Zeman například navrhuje místo stavby obchvatu tranzitní dopravu do města vůbec nevpouštět.

„Nikdy jsme nechtěli, aby vila něčemu bránila, a je dobře, že to téma už není nastavené tak jako dříve, buď vila, nebo přeložka. Z informací, které jsme sehnali, totiž vyplývá, že i samotný projekt přeložky má řadu nedostatků, například nevyhovuje současným hygienickým požadavkům nebo chybí posouzení vlivu na životní prostředí,“ popisuje Barbora Staňková.

Členové spolku Živá vila se nyní chystají městu nabídnout spolupráci v otázce dalšího využití budovy. „I přes nesouhlas radnice s naším jednáním doufáme, že se podaří rozjet diskusi nad dalším osudem stavby,“ věří Staňková.

Spolek za poslední dva roky uspořádal v budově vily mnoho kulturních akcí a dříve chátrající objekt proměnil v místo setkávání nejen prachatických obyvatel. Členům se navíc podařilo kontaktovat i potomky někdejšího majitele vily. Jejich snahy podpořily i kapacity v oboru dějin umění a řada architektů.

Na konci září ale vyprší nájemní smlouva a budova zůstane prázdná. Poslední koncert je v plánu na pátek 23. září, kdy vystoupí kapely Kalle a Živé kvety.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

VIDEO: Studená voda, drsné překážky a chlad vítaly závodníky na Lipně

Překážky závodu Spartan race v Lipně nad Vltavou prověřily sílu závodníků.

Lipno nad Vltavou hostilo o víkendu závody Spartan race. Tři překážkové tratě otestovaly fyzickou i duševní sílu a...

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s odstavenými osobními vozy

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s vagóny. (21. 9. 2018)

V Českých Budějovicích se v pátek večer v 21:35 srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy, v nich...

Zájem o tratě na jihu Čech mají jen České dráhy, kraj jejich nabídku nechce

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Otázka, jaký dopravce bude vozit cestující na motorových a elektrifikovaných tratích na jihu Čech, zůstává otevřená....

Future recruitment, s.r.o.
Supervizor obchodního týmu

Future recruitment, s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz