Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Demolice se odkládá. Kralova vila v Prachaticích je kulturní památkou

  9:31aktualizováno  9:31
Funkcionalistická vila za autobusovým nádražím v Prachaticích stojí v cestě silnici, kterou má postavit Jihočeský kraj. Budova proto měla jít k zemi, ale spolek, jenž bojuje o její záchranu, bourání zažehnal. Radnice s tím nesouhlasí.

Kralova vila v Prachaticích unikla demolici - byla vyhlášena nemovitou kulturní památkou. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Spolek Živá vila a jeho příznivci se radují. Několikaletá snaha o záchranu funkcionalistické vily Johanna Nepomuka Krale v prachatické Nádražní ulici nebyla marná. Ministerstvo kultury minulý týden dalo za pravdu lidem, kteří ve zchátralé budově viděli výjimečnou stavbu, a vyhlásilo ji nemovitou kulturní památkou.

„Vnímáme to jako vítězství. Chtěli jsme docílit toho, aby byla vila zachráněna. Památková ochrana zaručuje, že ji město nebude moci zbourat,“ říká studentka dějin umění a předsedkyně spolku Živá vila Barbora Staňková.

Ta samá informace ale nijak nepotěšila jinou část prachatických obyvatel včetně městských radních. Vila totiž stojí v cestě plánům další etapy výstavby obchvatu, jehož stavba začala v devadesátých letech minulého století. Právě kvůli plánu dostavby přeložky byla vila několik let určena k demolici a město, jehož je majetkem, ji nechalo chátrat.

Na obchvat čeká několik generací

Rozhodnutí ministerstva všechno mění, radnice se bude muset o vilu začít starat, plány na stavbu obchvatu bude muset přehodnotit.

„Naší poslední šancí je požádat o rozklad tohoto rozhodnutí, tuto možnost samozřejmě využijeme. Stavbu přeložky plánuje Jihočeský kraj, s nímž máme řadu dohod, a bylo by nefér jednat proti společným zájmům,“ konstatuje starosta Martin Malý.

Fotogalerie

Pokud ani rozklad výrok ministerstva nezmění, bude podle starosty město rozhodnutí respektovat a najde pro vilu odpovídající využití.

„Ovšem až ve chvíli, kdy budou zajištěna například protipovodňová opatření. To budou milionové náklady a doufám, že nám s nimi ministerstvo pomůže,“ upozornil starosta na to, že vila stojí na břehu Živného potoka.

Malý spolu s dalšími radními nadále tvrdí, že ve veřejném zájmu je spíše stavba přeložky. „Tímto rozhodnutím uhasíná naděje několika generací, které snily o tom, že město bude jednou obklopovat moderní obchvat,“ dodává.

Investorem stavby přeložky měl být Jihočeský kraj. Jaký ale bude jeho příští postup, se zatím neví.

„Je to příliš čerstvá informace. Jistě se ale sejdeme se zástupci města, abychom postup naplánovali. Budeme v této věci nadále aktivní a chceme se snažit vyhodnocovat všechny podněty, které se k nám v souvislosti s přeložkou dostanou,“ komentoval situaci vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Jihočeského kraje Jiří Klása.

V září vyprší nájemní smlouva

Vedle diskuse o vile samotné se v současné době v Prachaticích řeší i potřeba samotné přeložky. I na ni se názory mezi obyvateli města liší. Bývalý místostarosta Robert Zeman například navrhuje místo stavby obchvatu tranzitní dopravu do města vůbec nevpouštět.

„Nikdy jsme nechtěli, aby vila něčemu bránila, a je dobře, že to téma už není nastavené tak jako dříve, buď vila, nebo přeložka. Z informací, které jsme sehnali, totiž vyplývá, že i samotný projekt přeložky má řadu nedostatků, například nevyhovuje současným hygienickým požadavkům nebo chybí posouzení vlivu na životní prostředí,“ popisuje Barbora Staňková.

Členové spolku Živá vila se nyní chystají městu nabídnout spolupráci v otázce dalšího využití budovy. „I přes nesouhlas radnice s naším jednáním doufáme, že se podaří rozjet diskusi nad dalším osudem stavby,“ věří Staňková.

Spolek za poslední dva roky uspořádal v budově vily mnoho kulturních akcí a dříve chátrající objekt proměnil v místo setkávání nejen prachatických obyvatel. Členům se navíc podařilo kontaktovat i potomky někdejšího majitele vily. Jejich snahy podpořily i kapacity v oboru dějin umění a řada architektů.

Na konci září ale vyprší nájemní smlouva a budova zůstane prázdná. Poslední koncert je v plánu na pátek 23. září, kdy vystoupí kapely Kalle a Živé kvety.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

Zelené autobusy pro turisty na Šumavě přicházejí o podporu obcí

Celkový pohled na obec Kvilda.

Některé šumavské obce přestanou letos poprvé přispívat na provoz Zelených autobusů. Podle starostů nemají moc velký...

Odběr kostní dřeně není nic, co by se nedalo zvládnout, říká dárce

Stanislav Blecha loni daroval vzácnou kostní dřeň.

Kdyby se nechystal na pozvání Českého národního registru dárců dřeně na setkání do Prahy, asi by si na dárcovství...

Najdete na iDNES.cz