Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kresby na silnici zajistí cyklistům prostor mezi auty v Budějovicích

  17:40aktualizováno  17:40
Na rušné Lidické třídě v Českých Budějovicích se ještě na podzim objeví první piktogramy. Obrázky cyklistů se šipkami, které upozorní motoristy na zvýšený pohyb lidí na kolech, zřejmě budou i v Novohradské, Suchém Vrbném či centru města.

Piktogramy se objeví i na části Novohradské třídy v Českých Budějovicích. Zvýší bezpečnost cyklistů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V úterý se kvůli tomu konala schůzka zástupců radnice, dopravní policie a propagátorů cyklistiky v krajském městě. Společně vyrazili na kolech po Budějovicích.

"Na Lidické vyznačíme v obou směrech úsek dlouhý přibližně dva kilometry. Piktogramy povedou od odbočky na Boršov až po křižovatku s Beránkovým nábřežím v Rožnově," potvrdil na místě Michal Šram z magistrátního útvaru hlavního architekta, který má cyklistiku na starosti. Chce je na silnici co nejdříve, aby se cyklisté i řidiči aut s novinkou seznámili ještě letos.

Za budějovický dopravní inspektorát projížděl vytipované lokality Pavel Valda. Zdůraznil, že pro řidiče a cyklisty se z hlediska pravidel silničního provozu nic nezmění.

"Piktogramy ovšem v místě upozorní na častý pohyb lidí na kolech, což zvýší jejich bezpečnost. Navíc současným evropským trendem je, aby se motoristé pohybovali spíše směrem ke středu vozovky, nikoli u krajnice, čemuž piktogramy také pomohou," vysvětlil.

Popelová: Dotáhneme cyklostezku z Rožnova do Včelné

S podobným značením už se lidé mohou setkat například v Praze, Hradci Králové, Jihlavě a mnoha dalších městech. Jsou hodně oblíbené i proto, že s jejich umístěním na silnici nejsou takové problémy jako například s vyznačením klasického cyklopruhu.

Ten už musí splňovat zákonem předepsané podmínky. U piktogramů stačí několik kladných stanovisek úředníků, pár povolení a především vůli je vyznačit.

Náměstkyně primátora Ivana Popelová upozornila, že na Lidické bude mít značení přímou návaznost na trasu pro cyklisty, která vede dále po nábřeží a podél Vltavy až do nejhlubšího jádra Budějovic.

"Příští rok navíc chceme dotáhnout stavbu cyklostezky z Rožnova do Včelné. Chtěli jsme stavět už letos, ale narazili jsme na záporné rozhodnutí úředníků kvůli části stezky. S tím se vypořádáme, a spojili bychom tak pro kola rozsáhlé území," podotkla Popelová.

Při jízdě se pak společně s ostatními shodla na zřízení dalších piktogramů na Novohradské v úseku od Mánesovy ke kolejím, kde se pohybuje také hodně lidí na kolech. "Tato silnice si díky rozměrům vozovky o vyznačení přímo říká," dodal Šram.

Další trasa pak má vést v Suchém Vrbném ulicí E. Beneše směrem k lávce a za ní Průmyslovou ulicí. Vše je v případě úspěchu pilotní Lidické možné stihnout za pár měsíců. Po rekonstrukci by se pak příští rok mohlo dostat i na ulici O. Nedbala.

Zástupci města a policie se pak shodli, že by bylo vhodné pustit cyklisty také do jednosměrky v Jírovcově ulici u Sadů, kde už dnes stejně většina jezdí takzvaně načerno.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Soud zamítl stížnost spolku, potvrdil pokutu za pochod na Šumavě

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku Otevřená Šumava. Definitivně tak potvrdil pokutu 100 tisíc korun...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Do Kovosvitu se opět vrátila dobrá nálada, říká obchodní ředitel

„Cítil jsem vnitřní povinnost firmě pomoct,“ říká obchodní ředitel Kovosvitu...

Po svém návratu do Kovosvitu Daniel Horský obnovoval staronový tým. Měl za úkol vrátit firmě důvěru a přivést nové...

Najdete na iDNES.cz