Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kresby na silnici zajistí cyklistům prostor mezi auty v Budějovicích

  17:40aktualizováno  17:40
Na rušné Lidické třídě v Českých Budějovicích se ještě na podzim objeví první piktogramy. Obrázky cyklistů se šipkami, které upozorní motoristy na zvýšený pohyb lidí na kolech, zřejmě budou i v Novohradské, Suchém Vrbném či centru města.

Piktogramy se objeví i na části Novohradské třídy v Českých Budějovicích. Zvýší bezpečnost cyklistů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V úterý se kvůli tomu konala schůzka zástupců radnice, dopravní policie a propagátorů cyklistiky v krajském městě. Společně vyrazili na kolech po Budějovicích.

"Na Lidické vyznačíme v obou směrech úsek dlouhý přibližně dva kilometry. Piktogramy povedou od odbočky na Boršov až po křižovatku s Beránkovým nábřežím v Rožnově," potvrdil na místě Michal Šram z magistrátního útvaru hlavního architekta, který má cyklistiku na starosti. Chce je na silnici co nejdříve, aby se cyklisté i řidiči aut s novinkou seznámili ještě letos.

Za budějovický dopravní inspektorát projížděl vytipované lokality Pavel Valda. Zdůraznil, že pro řidiče a cyklisty se z hlediska pravidel silničního provozu nic nezmění.

"Piktogramy ovšem v místě upozorní na častý pohyb lidí na kolech, což zvýší jejich bezpečnost. Navíc současným evropským trendem je, aby se motoristé pohybovali spíše směrem ke středu vozovky, nikoli u krajnice, čemuž piktogramy také pomohou," vysvětlil.

Popelová: Dotáhneme cyklostezku z Rožnova do Včelné

S podobným značením už se lidé mohou setkat například v Praze, Hradci Králové, Jihlavě a mnoha dalších městech. Jsou hodně oblíbené i proto, že s jejich umístěním na silnici nejsou takové problémy jako například s vyznačením klasického cyklopruhu.

Ten už musí splňovat zákonem předepsané podmínky. U piktogramů stačí několik kladných stanovisek úředníků, pár povolení a především vůli je vyznačit.

Náměstkyně primátora Ivana Popelová upozornila, že na Lidické bude mít značení přímou návaznost na trasu pro cyklisty, která vede dále po nábřeží a podél Vltavy až do nejhlubšího jádra Budějovic.

"Příští rok navíc chceme dotáhnout stavbu cyklostezky z Rožnova do Včelné. Chtěli jsme stavět už letos, ale narazili jsme na záporné rozhodnutí úředníků kvůli části stezky. S tím se vypořádáme, a spojili bychom tak pro kola rozsáhlé území," podotkla Popelová.

Při jízdě se pak společně s ostatními shodla na zřízení dalších piktogramů na Novohradské v úseku od Mánesovy ke kolejím, kde se pohybuje také hodně lidí na kolech. "Tato silnice si díky rozměrům vozovky o vyznačení přímo říká," dodal Šram.

Další trasa pak má vést v Suchém Vrbném ulicí E. Beneše směrem k lávce a za ní Průmyslovou ulicí. Vše je v případě úspěchu pilotní Lidické možné stihnout za pár měsíců. Po rekonstrukci by se pak příští rok mohlo dostat i na ulici O. Nedbala.

Zástupci města a policie se pak shodli, že by bylo vhodné pustit cyklisty také do jednosměrky v Jírovcově ulici u Sadů, kde už dnes stejně většina jezdí takzvaně načerno.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Najdete na iDNES.cz