Letecké muzeum v Deštné na Jindřichohradecku získalo do své expozice části...

Letecké muzeum v Deštné na Jindřichohradecku získalo do své expozice části křídel ze stíhacího letounu Messerschmitt 262 Schwalbe. Na snímku je drží průvodkyně Jaroslava Poslušná..V muzeu je vystaveno již několik částí tohoto letadla včetně motoru. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Křídla messerschmittu zakrývala septik. Na jaře je uvidíte v muzeu

  • 0
Několik desítek let ležely kusy křídel německého Messerschmittu Me 262 Schwalbe na zahradě v Plané u Českých Budějovic jako kryt septiku. Pak byly dvacet let na půdě. Když je před nedávnem objevili členové Klubu historie letectví z Jindřichova Hradce, bylo hned jasno. Části unikátní proudové stíhačky poputují do jejich Leteckého muzea v Deštné.

Připojí se tak k motorům stejného typu stroje, které našli taktéž u Plané na poli. "Ve vedlejších Homolích se stíhačky montovaly a zalétávaly. Po válce byl zmatek, zbylo tam spoustu dílů," popisuje Stanislav Kolařík.

Jeho známý získal kus křídel německého stroje. Posloužil mu jako kryt septiku. Před dvaceti lety se přestěhoval na půdu pana Kolaříka.

"Dvacet let mi to tam leželo, jednou jsem se o tom mezi řečí zmínil před kamarádem, který se zná s kluky, kteří mají v Deštné muzeum," líčil Kolařík. Netrvalo dlouho a kusy křídel se z půdy přesunuly do depozitáře muzea. Zde je čeká důkladná očista a v příští sezoně je uvidí i návštěvníci.

"Jedná se o kovový plášť křídel. Musíme je důkladně vyčistit a zakonzervovat," nastínil místopředseda klubu Vladimír Vondrka. Přes zimu se celá expozice muzea bude upravovat.

"Máme několik pěkných nových věcí. Třeba kus z L-39 Albatros nebo vystřelovací sedačky ze Suchoje Su-7," vysvětlil plán muzea předseda klubu Vladislav Burian.