Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pane Marku, pojedete s námi. Policie omylem zatkla redaktora MF DNES

  10:23aktualizováno  10:23
Policisté zatkli redaktora jihočeské přílohy MF DNES Lukáše Marka. Soudce vydal příkaz k jeho zatčení, protože kradl na Vsetínsku. On tam přitom nikdy nebyl. Jenže policista, který případ řešil ve Vsetíně, se jednou spletl při zadávání údajů do pátracího systému.

Ruce na kapotu! Redaktor MF DNES Lukáš Marek předvedl, jak jej prohledávali policisté. | foto: Marek PodhoraMAFRA

Jaké plány má člověk v půl osmé večer ve všední den? Možná se jít vysprchovat, pak si číst nebo se dívat na televizi.

Já jsem nečekaně skončil na policejní služebně a chystal se na noc v cele...

Ale od začátku.

Po čtvrt na osm zazvonil zvonek u našeho bytu. "Kdo to může být? Možná soused něco potřebuje," řekl jsem manželce a jen nalehko v trenýrkách šel otevřít.

Tři muži za dveřmi se netvářili zrovna přátelsky. "Policie České republiky. Jste Lukáš Marek?" zeptal se jeden z nich. A následovala smršť otázek.

"Pane Marku, proč si nevyzvedáváte poštu? Ten Renault Thalia venku je váš?" Začal jsem být hodně nervózní. Pak se mě policisté bez uniforem vyptávali, kdy jsem byl naposledy ve Vsetíně nebo jeho okolí. Jenže já tam nikdy nebyl. Přesto jsem tam podle policistů opakovaně kradl. Všechno sedělo: datum narození, rodné číslo, bydliště. Jen na fotografii, kterou měla trojice u sebe, byl úplně jiný člověk.

"Třeba to bude jen nějaká nesrovnalost, pojďte s námi na chvíli ven, tam to vyřešíme," oznámil jeden z policistů. Skočil jsem do kalhot, vzal si bundu, boty, na ponožky a telefon jsem v tom zmatku zapomněl.

Pro jistotu jsem chtěl znovu vidět služební průkazy, ukázali mi je, ale stejně jsem přemýšlel, zda jsou pravé. Napadlo mě, že možná venku dostanu "nakládačku", protože jsem někoho naštval.

Byla to policie, ale slovo naštěstí jsem v tu chvíli v hlavě určitě neměl.

"Pane Marku, dejte ruce na kapotu, nohy od sebe. Teď vás musím prohledat a pojedete s námi na služebnu na Pražské třídě, máme příkaz k zatčení. Máte u sebe nějaké ostré předměty? Vše, co máte v kapsách, vyndejte a položte na kapotu," nastoupil na mě nejostřeji vyhlížející policista.

"Zadrželi jsme muže, ale podle fotografie to není on"

Pouta jsem nedostal, i tak to mohla být pro sousedy zajímavá podívaná. Po chvilce jsem nasedl do auta a odjeli jsme.

"Určitě jsem nic nekradl, jsem normálně zaměstnaný, poštu si vybírám. Na vaší fotografii nejsem já, to je přece zřejmé. Také musím zavolat manželce, myslí si, že se vrátím," chrlil jsem ze sebe.

Policisté mě uklidňovali, že tak musí postupovat, protože soudce vydal příkaz k zatčení a všechny údaje sedí s těmi v mém občanském průkazu.

Na služebně si mě ještě jednou pořádně prohlédli, položili mi několik otázek a začal kolotoč telefonátů. "Zadrželi jsme muže, kterého hledáte, ale podle fotografie to v žádném případě není on," oznamoval jeden z trojice do telefonu.

Pak jsem musel na chodbu, kde se mnou zůstali dva z policistů, kteří mě zatýkali. V tu chvíli reálně hrozilo, že budu muset přespat v cele.

Nabídli mi kávu, čaj i vodu, mohl jsem zavolat domů. Nenapadlo mě nic lepšího než začít s tím, jak se jim líbí nový seriál Případy 1. oddělení. Líbí. Je to prý zatím nejlepší seriál, který se přibližuje skutečné práci policistů.

"Je vidět, že na tom makali profíci," chválil jeden z nich. Ocenil, že s natáčením pomáhal i bývalý člen skutečné "mordparty". Témata k rozhovoru neubývala, spíš naopak.

Nicméně pokaždé, když vyšel třetí z mužů a tvářil se naprosto neutrálně, znervózněl jsem. A on vyšel z kanceláře snad pětkrát a pak dorazil ještě čtvrtý policista - nadřízený.

Po hodině vyšel na chodbu "šéf" a blížil se ke mně. "Pane Marku, dovolte, abych se vám jménem Policie České republiky omluvil," řekl a já se cítil jako znovuzrozený. On i kolegové se mi omluvili ještě několikrát, přestože chyba nebyla na jejich straně.

A co se vlastně stalo? Selhal lidský faktor. Policista, který případ řešil ve Vsetíně, se jednou spletl při zadávání údajů do pátracího systému. Zloděj Lukáš Marek, kterého policie hledala kvůli opakovaným krádežím, se narodil ve stejný den jako já.

Jen místo narození bylo jiné.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Zájem o tratě na jihu Čech mají jen České dráhy, kraj jejich nabídku nechce

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Otázka, jaký dopravce bude vozit cestující na motorových a elektrifikovaných tratích na jihu Čech, zůstává otevřená....

Na konzervatoř ho nevzali pro nedostatek talentu. Teď zpívá s Jiřím Kornem

„Dodnes je mi role Romea nejbližší. Bylo to první velké představení, do té doby...

Českobudějovický zpěvák Lukáš Randák si nedávno nadělil ke svým 30. narozeninám zcela vyprodaný koncert plný hostů na...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz