Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pane Marku, pojedete s námi. Policie omylem zatkla redaktora MF DNES

  10:23aktualizováno  10:23
Policisté zatkli redaktora jihočeské přílohy MF DNES Lukáše Marka. Soudce vydal příkaz k jeho zatčení, protože kradl na Vsetínsku. On tam přitom nikdy nebyl. Jenže policista, který případ řešil ve Vsetíně, se jednou spletl při zadávání údajů do pátracího systému.

Ruce na kapotu! Redaktor MF DNES Lukáš Marek předvedl, jak jej prohledávali policisté. | foto: Marek PodhoraMAFRA

Jaké plány má člověk v půl osmé večer ve všední den? Možná se jít vysprchovat, pak si číst nebo se dívat na televizi.

Já jsem nečekaně skončil na policejní služebně a chystal se na noc v cele...

Ale od začátku.

Po čtvrt na osm zazvonil zvonek u našeho bytu. "Kdo to může být? Možná soused něco potřebuje," řekl jsem manželce a jen nalehko v trenýrkách šel otevřít.

Tři muži za dveřmi se netvářili zrovna přátelsky. "Policie České republiky. Jste Lukáš Marek?" zeptal se jeden z nich. A následovala smršť otázek.

"Pane Marku, proč si nevyzvedáváte poštu? Ten Renault Thalia venku je váš?" Začal jsem být hodně nervózní. Pak se mě policisté bez uniforem vyptávali, kdy jsem byl naposledy ve Vsetíně nebo jeho okolí. Jenže já tam nikdy nebyl. Přesto jsem tam podle policistů opakovaně kradl. Všechno sedělo: datum narození, rodné číslo, bydliště. Jen na fotografii, kterou měla trojice u sebe, byl úplně jiný člověk.

"Třeba to bude jen nějaká nesrovnalost, pojďte s námi na chvíli ven, tam to vyřešíme," oznámil jeden z policistů. Skočil jsem do kalhot, vzal si bundu, boty, na ponožky a telefon jsem v tom zmatku zapomněl.

Pro jistotu jsem chtěl znovu vidět služební průkazy, ukázali mi je, ale stejně jsem přemýšlel, zda jsou pravé. Napadlo mě, že možná venku dostanu "nakládačku", protože jsem někoho naštval.

Byla to policie, ale slovo naštěstí jsem v tu chvíli v hlavě určitě neměl.

"Pane Marku, dejte ruce na kapotu, nohy od sebe. Teď vás musím prohledat a pojedete s námi na služebnu na Pražské třídě, máme příkaz k zatčení. Máte u sebe nějaké ostré předměty? Vše, co máte v kapsách, vyndejte a položte na kapotu," nastoupil na mě nejostřeji vyhlížející policista.

"Zadrželi jsme muže, ale podle fotografie to není on"

Pouta jsem nedostal, i tak to mohla být pro sousedy zajímavá podívaná. Po chvilce jsem nasedl do auta a odjeli jsme.

"Určitě jsem nic nekradl, jsem normálně zaměstnaný, poštu si vybírám. Na vaší fotografii nejsem já, to je přece zřejmé. Také musím zavolat manželce, myslí si, že se vrátím," chrlil jsem ze sebe.

Policisté mě uklidňovali, že tak musí postupovat, protože soudce vydal příkaz k zatčení a všechny údaje sedí s těmi v mém občanském průkazu.

Na služebně si mě ještě jednou pořádně prohlédli, položili mi několik otázek a začal kolotoč telefonátů. "Zadrželi jsme muže, kterého hledáte, ale podle fotografie to v žádném případě není on," oznamoval jeden z trojice do telefonu.

Pak jsem musel na chodbu, kde se mnou zůstali dva z policistů, kteří mě zatýkali. V tu chvíli reálně hrozilo, že budu muset přespat v cele.

Nabídli mi kávu, čaj i vodu, mohl jsem zavolat domů. Nenapadlo mě nic lepšího než začít s tím, jak se jim líbí nový seriál Případy 1. oddělení. Líbí. Je to prý zatím nejlepší seriál, který se přibližuje skutečné práci policistů.

"Je vidět, že na tom makali profíci," chválil jeden z nich. Ocenil, že s natáčením pomáhal i bývalý člen skutečné "mordparty". Témata k rozhovoru neubývala, spíš naopak.

Nicméně pokaždé, když vyšel třetí z mužů a tvářil se naprosto neutrálně, znervózněl jsem. A on vyšel z kanceláře snad pětkrát a pak dorazil ještě čtvrtý policista - nadřízený.

Po hodině vyšel na chodbu "šéf" a blížil se ke mně. "Pane Marku, dovolte, abych se vám jménem Policie České republiky omluvil," řekl a já se cítil jako znovuzrozený. On i kolegové se mi omluvili ještě několikrát, přestože chyba nebyla na jejich straně.

A co se vlastně stalo? Selhal lidský faktor. Policista, který případ řešil ve Vsetíně, se jednou spletl při zadávání údajů do pátracího systému. Zloděj Lukáš Marek, kterého policie hledala kvůli opakovaným krádežím, se narodil ve stejný den jako já.

Jen místo narození bylo jiné.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Hasiči likvidovali požár lesa u Kájova, jelo k němu čtrnáct cisteren

Hasiči likvidovali požár lesa u Kájova.

Posádky celkem dvaceti hasičských vozů likvidovaly téměř celou noc na neděli a následující den požár lesa u Kájova na...

O hale se s námi radnice měla bavit dřív, říká šéfka moderních gymnastek

Ivana Pokorná je dlouholetou předsedkyní SK MG Máj.

Pod petici proti bourání sportovní haly v Českých Budějovicích se podepsalo už přes pět tisíc lidí. Její autoři vyzvali...

Tobogan na budějovické plovárně prodlouží, plavcům změří i čas

Tobogan na budějovické plovárně je nyní dlouhý 70 metrů.

Každý rok, když se na léto zavře plavecký stadion v Českých Budějovicích, je naplánovaná údržba a v posledních letech...

Najdete na iDNES.cz