Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Krize na jihočeské záchrance končí, kraj pošle peníze na platy lékařů

  • 0
Krajští zastupitelé odvrátili hrozící kolaps jihočeské záchranné služby. Odsouhlasili, že na zvýšení platů posádek záchranky pošlou 23,5 milionu korun. Lékaři, kteří na záchrance slouží, měli dostat podle vládního nařízení přidáno. Záchranná služba na to ale neměla peníze a zdravotníci hrozili, že odejdou.

Ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý si může po několika měsících nejistoty konečně oddechnout. Stresující dilema, kde vzít chybějící desítky milionů na zvýšení platů posádek, je vyřešeno.  

"Kvůli vládnímu zvýšení odměn lékařům a zdravotnickým záchranářům vznikl v našem rozpočtu deficit ve výši 32 milionů korun. Z vlastního fondu odměn a rezervního fondu jsme schopni pokrýt 8,5 milionu, zbytek nám uvolnili zastupitelé," uvedl Slabý.

Letošní provoz chtěli záchranáři zvládnout s ročním rozpočtem 215 milionů korun, situaci však zkomplikoval dopad akce lékařských odborů Děkujeme, odcházíme a také loňské přeřazení zdravotnických záchranářů do vyšší platové třídy.

Ačkoli o zvýšení mzdy pracovníků na záchrance rozhodla vláda, neposlala na to krajům žádné peníze. Finanční problémy se vyhrotily poté, co šéf záchranky dostal v dubnu 20 výpovědí od lékařů z českobudějovické nemocnice, kteří záchranářům vypomáhají zajistit nepřetržité služby.

Budějovičtí anesteziologové pomáhající na záchrance v krajském městě se logicky nehodlali smířit s tím, že za náročné služby v terénu mají dostávat méně než za služby ve špitále.

Kraj chce, aby peníze pro záchranáře šly od pojišťoven

"Stálých lékařů záchranky je 30 procent, ostatní slouží na dohody. Snažili jsme se vyjednávat, vyřešit situaci obsazováním kmenovými lékaři. Nicméně, poté, co jsme dostali výpovědi od anesteziologů sloužících na dohody, museli by kmenoví lékaři pracovat prakticky nonstop, a záchranka by tak brzy přišla i o ně," objasnila vicehejtmanka pro zdravotnictví Ivana Stráská.

Záchranka není schopna tak vysoký nárůst mezd sama pokrýt. Kraj se snažil vyjednávat o platech pro její personál s ministrem zdravotnictví, ministr však představitelům kraje sdělil, že zdravotní pojišťovny záchrance hradí pouze výkony a zbylé peníze na její provoz a fungování musí poskytnout zřizovatelé - na jihu Čech tedy kraj.

"S ministerstvem dál vyjednáváme. Kraj už před tímto navýšením rozpočtu pokrýval 71 procent nákladů záchranky. Požadujeme, aby peníze na platy záchranářů šly od pojišťoven," popsala Stráská.

Jihočeský kraj je druhý nejrozlehlejší v Česku a řada lékařských posádek na jeho území musí obsloužit sídla v okruhu 20 až 30 kilometrů, což je na hranici časového dojezdu sanitek.

"Samozřejmě, že navyšovaná částka na mzdy je vysoká, ale pro konkrétního lékaře neznamená žádnou enormní sumu. Pohybuje se podle toho, kolikrát lékař slouží, od jednoho tisíce do 2,5 tisíce korun měsíčně. Nicméně, pokud bychom externí lékaře neměli, nejsme schopni nepřetržité služby postavit," objasnil šéf záchranky Slabý.