Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klíčovou křižovatku u Českého Krumlova otevřou dřív, s chytrými semafory

  8:01aktualizováno  8:01
Řidičům poskakujícím v kolonách při cestě Českým Krumlovem se uleví. Opravovanou křižovatkou u Porákova mostu auta projedou už ve čtvrtek. Původně to mělo být 15. července. Semafory budou mít inteligentní systém, který upraví průjezd podle toho, kde se tvoří kolony.

Pro motoristy je to na začátku letní sezony, kdy se do Krumlova a dál na Lipno valí tisíce aut denně, dobrá zpráva. Zašpuntovanou strategickou křižovatku u Vltavy opustí řemeslníci o týden dřív proti původnímu harmonogramu.

„Budu rád, když se přestavěná křižovatka osvědčí. Pokud semafory provedou auta rychleji než kruhový objezd, bude to velké terno pro město,“ těší se krumlovský starosta Dalibor Carda.

Stavbaři obsadili klíčový dopravní bod turisticky nejatraktivnějšího města na jihu Čech 13. června. Přestavba dosavadní křižovatky s kruhovým objezdem na místo řízené semafory s napojením nového odbočovacího systému z Porákova mostu byla naplánovaná do 15. července. Zhotovitel stavby však slíbil radnici dokončit všechny práce už tento čtvrtek, v pátek tu začnou specialisté spouštět nové semafory.

Dělníci pracovali i v noci

„Díky celkem stabilnímu počasí jsme mohli pracovat několikrát i v noci, kdy jsme dělali hlavně překopy pro instalace semaforů a nové ostrůvky. Noční práce jsou velkým hitem, ale když děláte asfalt, potřebujete na to pořádně vidět,“ uvedl stavbyvedoucí Miroslav Řepa z dodavatelské firmy Swietelsky.

Od čtvrtka tu má být silnice volná bez řemeslníků a strojů a začít fungovat s dopravními značkami. „Křižovatka bude hotová po svátcích, ale semafory, pokud to půjde hodně rychle, začnou fungovat od příštího pondělí. Řadič má přivézt firma do Krumlova v pátek,“ popsala Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zprovoznění křižovatky u Porákova mostu je podle Hruškové nejrychlejší řešení, jak pomoci přetížené dopravě ve městě.

„A radnice zaplatí signalizaci, která je dynamická. To znamená, že umí vyhodnotit dopravu podle jednotlivých směrů a prodloužit limit na průjezd podle aktuální situace,“ podotkla.

Se špatně fungující klíčovou křižovatkou se Krumlovští potýkali několik let a spolu s krajem, kterému patří Porákův most, a ŘSD jako vlastníkem silnice město připravilo její rekonstrukci. Cílem bylo stihnout proměnu křižovatky před pořádáním Olympijského parku Rio - Lipno, který začne v srpnu.

Ani dynamické semafory u Vltavy ale neutěšenou dopravu v Krumlově nespasí.

„Samozřejmě z dlouhodobého hlediska je třeba hledat další úpravy, které mohou motoristům i městu pomoci. V situaci, kdy se v naší republice dvacet let připravuje nová silnice s posudkem vlivu na životní prostředí EIA a pak vše padne a začíná se znovu, není řešením čekat jen na objízdné trasy,“ naznačila Hrušková.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Hasiči likvidovali požár lesa u Kájova, jelo k němu čtrnáct cisteren

Hasiči likvidovali požár lesa u Kájova.

Posádky celkem dvaceti hasičských vozů likvidovaly téměř celou noc na neděli a následující den požár lesa u Kájova na...

Najdete na iDNES.cz