Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klíčovou křižovatku u Českého Krumlova otevřou dřív, s chytrými semafory

  8:01aktualizováno  8:01
Řidičům poskakujícím v kolonách při cestě Českým Krumlovem se uleví. Opravovanou křižovatkou u Porákova mostu auta projedou už ve čtvrtek. Původně to mělo být 15. července. Semafory budou mít inteligentní systém, který upraví průjezd podle toho, kde se tvoří kolony.

Pro motoristy je to na začátku letní sezony, kdy se do Krumlova a dál na Lipno valí tisíce aut denně, dobrá zpráva. Zašpuntovanou strategickou křižovatku u Vltavy opustí řemeslníci o týden dřív proti původnímu harmonogramu.

„Budu rád, když se přestavěná křižovatka osvědčí. Pokud semafory provedou auta rychleji než kruhový objezd, bude to velké terno pro město,“ těší se krumlovský starosta Dalibor Carda.

Stavbaři obsadili klíčový dopravní bod turisticky nejatraktivnějšího města na jihu Čech 13. června. Přestavba dosavadní křižovatky s kruhovým objezdem na místo řízené semafory s napojením nového odbočovacího systému z Porákova mostu byla naplánovaná do 15. července. Zhotovitel stavby však slíbil radnici dokončit všechny práce už tento čtvrtek, v pátek tu začnou specialisté spouštět nové semafory.

Dělníci pracovali i v noci

„Díky celkem stabilnímu počasí jsme mohli pracovat několikrát i v noci, kdy jsme dělali hlavně překopy pro instalace semaforů a nové ostrůvky. Noční práce jsou velkým hitem, ale když děláte asfalt, potřebujete na to pořádně vidět,“ uvedl stavbyvedoucí Miroslav Řepa z dodavatelské firmy Swietelsky.

Od čtvrtka tu má být silnice volná bez řemeslníků a strojů a začít fungovat s dopravními značkami. „Křižovatka bude hotová po svátcích, ale semafory, pokud to půjde hodně rychle, začnou fungovat od příštího pondělí. Řadič má přivézt firma do Krumlova v pátek,“ popsala Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zprovoznění křižovatky u Porákova mostu je podle Hruškové nejrychlejší řešení, jak pomoci přetížené dopravě ve městě.

„A radnice zaplatí signalizaci, která je dynamická. To znamená, že umí vyhodnotit dopravu podle jednotlivých směrů a prodloužit limit na průjezd podle aktuální situace,“ podotkla.

Se špatně fungující klíčovou křižovatkou se Krumlovští potýkali několik let a spolu s krajem, kterému patří Porákův most, a ŘSD jako vlastníkem silnice město připravilo její rekonstrukci. Cílem bylo stihnout proměnu křižovatky před pořádáním Olympijského parku Rio - Lipno, který začne v srpnu.

Ani dynamické semafory u Vltavy ale neutěšenou dopravu v Krumlově nespasí.

„Samozřejmě z dlouhodobého hlediska je třeba hledat další úpravy, které mohou motoristům i městu pomoci. V situaci, kdy se v naší republice dvacet let připravuje nová silnice s posudkem vlivu na životní prostředí EIA a pak vše padne a začíná se znovu, není řešením čekat jen na objízdné trasy,“ naznačila Hrušková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Snímek pořízený při policejní razii v growshopu.

Ani po šesti letech soudních sporů není v případě prodeje zařízení pro pěstování konopí jasno. Třem obžalovaným...

Najdete na iDNES.cz