Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká očekávání v Krokodýlí zoo. Samice ohroženého gaviála nakladla vejce

  11:37aktualizováno  11:37
Ještě se nevyklubala na svět a už budí pozornost. Samice gaviála indického Ganga nakladla 20 vajec. Krokodýlí zoo v Protivíně se tak stala prvním zařízením v mírném klimatickém pásmu, kde se podařilo spářit kriticky ohrožený druh krokodýla. Podle ředitele budou rádi, když se jim narodí aspoň jedno mládě.

Ošetřovatel Petr Samek drží jedno z poškozených vajec, která v Krokodýlí zoo v Protivíně nakladla 40letá samice gaviála indického Ganga. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Do loňského roku se tito až šestimetroví plazi nerozmnožovali nikde jinde na světě než v Indii, Bangladéši a Nepálu, tedy zemích původu. Loni se povedlo odchovat jedno mládě na Floridě.

„I to je ale lokalita, která je domovinou krokodýlů. Jedná se tak o odchov v přirozených podmínkách. My na tom pracovali šest let. Dali jsme dohromady chovnou skupinu gaviálů a snažili jsme se jim zajistit podmínky podobné těm ve volné přírodě, jen v malém a uzavřeném prostoru. Že samice snesla vajíčka, je pro nás ukazatelem, že to děláme správně,“ říká ředitel protivínské zoo Miroslav Procházka.

Fotogalerie

Čtyřicetiletá Ganga snesla vejce už v roce 2012. „Jenže to bylo těsně po jejím dovozu a byla oplozená na předchozí farmě. Odborná veřejnost to tehdy proto nebrala úplně vážně. Teď je to už naše zásluha,“ podotýká Procházka. Pondělní kontrola ukázala, že všechna vajíčka jsou oplozená.

Malých krokodýlů z nich ale bude podstatně méně. „Šest je jich poškozených, protože je samice nakladla do vody a dopadem na betonové dno se trochu nakřápla. Počítáme, že u těch nebude vývoj pokračovat. Vajíčka gaviálů mají i v Indii zhruba devadesátiprocentní mortalitu. Pouze deset procent projde vývojem až do konce. Budeme rádi, když se nám narodí aspoň jedno mládě,“ naznačuje Procházka.

Mláďata se líhnou po 72 až 90 dnech. Do té doby budou vajíčka v inkubátoru, který nahrazuje péči matky. „V přírodě jsou celou dobu v hnízdě, které vyhrabe samice. Zahřívají je rostliny, které tlejí. My v inkubátoru udržujeme vlhko a stálou teplotu 32 stupňů. Vejce samice nakladla 6. března, takže líhnutí odhadujeme na přelom května a června,“ počítá Procházka.

V protivínské Krokodýlí zoo žije osm gaviálů. Jedná se o třetí největší skupinu na světě. Přírůstky tak zřejmě poputují do světa.

„Nebude kapacitně možné, abychom trvale chovali tak velkou skupinu. Až se vylíhnou, oslovíme specialisty v Indii, aby nám navrhli další působení. Počítáme, že nám doporučí některou z významných zoo,“ plánuje Procházka.

O pohled na vzácné predátory ale návštěvníci ochuzeni nebudou. „Chtěli bychom si mláďata nechat do odrostlejšího věku, abychom mohli zkoumat jejich růst a ukázat je návštěvníkům. Gaviál indický je nejvzácnější druh krokodýla na světě. Ve volné přírodě přežívá jen 200 jedinců, kteří jsou schopni rozmnožování. Je tak vyhuben na 99,9 procenta svého území v Indii. Spadá pod velmi přísnou ochranu. Vyvézt je znamená spoustu papírování a povolení,“ upozorňuje Procházka.

Gaviál je jako jediný z druhů krokodýlů výrazně harémový. Je tak možné, že svou spolubydlící budou následovat i další samice.

„Vypozorovali jsme, že samec se s nimi pokouší spářit. Jsme tím pádem neustále v očekávání,“ směje se Procházka.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Nová poliklinika v Budějovicích plánuje 30 ordinací. Licenci ještě nemá

Nová poliklinika v Českých Budějovicích má vyrůst naproti Nákupnímu centru...

Lékařský dům s třiceti ordinacemi vyroste do roka v sousedství Nákupního centra Géčko na českobudějovickém sídlišti...

Další z rubriky

Klády dřevorubci drtily nohy, záchranářům pomoc komplikoval těžký terén

Na místě, kde byly nalezeny lidské ostatky, je na kraji lesní cesty. Jsou zde...

Těžké zranění nohou v úterý dopoledne utrpěl dřevorubec nedaleko šumavského Zadova v údolí Losenice. Z obtížně...

Mladí budějovičtí autoopraváři bodovali na soutěži v Mladé Boleslavi

Žáci z českobudějovické střední školy automobilní uspěli v celostátní soutěži...

Pětice opravářů z budějovické automobilní průmyslovky a středního odborného učiliště přivezla druhé místo v kategorii...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz