Ošetřovatel Petr Samek drží jedno z poškozených vajec, která v Krokodýlí zoo v Protivíně nakladla 40letá samice gaviála indického Ganga. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Velká očekávání v Krokodýlí zoo. Samice ohroženého gaviála nakladla vejce

  • 2
Ještě se nevyklubala na svět a už budí pozornost. Samice gaviála indického Ganga nakladla 20 vajec. Krokodýlí zoo v Protivíně se tak stala prvním zařízením v mírném klimatickém pásmu, kde se podařilo spářit kriticky ohrožený druh krokodýla. Podle ředitele budou rádi, když se jim narodí aspoň jedno mládě.

Do loňského roku se tito až šestimetroví plazi nerozmnožovali nikde jinde na světě než v Indii, Bangladéši a Nepálu, tedy zemích původu. Loni se povedlo odchovat jedno mládě na Floridě.

„I to je ale lokalita, která je domovinou krokodýlů. Jedná se tak o odchov v přirozených podmínkách. My na tom pracovali šest let. Dali jsme dohromady chovnou skupinu gaviálů a snažili jsme se jim zajistit podmínky podobné těm ve volné přírodě, jen v malém a uzavřeném prostoru. Že samice snesla vajíčka, je pro nás ukazatelem, že to děláme správně,“ říká ředitel protivínské zoo Miroslav Procházka.

Čtyřicetiletá Ganga snesla vejce už v roce 2012. „Jenže to bylo těsně po jejím dovozu a byla oplozená na předchozí farmě. Odborná veřejnost to tehdy proto nebrala úplně vážně. Teď je to už naše zásluha,“ podotýká Procházka. Pondělní kontrola ukázala, že všechna vajíčka jsou oplozená.

Malých krokodýlů z nich ale bude podstatně méně. „Šest je jich poškozených, protože je samice nakladla do vody a dopadem na betonové dno se trochu nakřápla. Počítáme, že u těch nebude vývoj pokračovat. Vajíčka gaviálů mají i v Indii zhruba devadesátiprocentní mortalitu. Pouze deset procent projde vývojem až do konce. Budeme rádi, když se nám narodí aspoň jedno mládě,“ naznačuje Procházka.

Mláďata se líhnou po 72 až 90 dnech. Do té doby budou vajíčka v inkubátoru, který nahrazuje péči matky. „V přírodě jsou celou dobu v hnízdě, které vyhrabe samice. Zahřívají je rostliny, které tlejí. My v inkubátoru udržujeme vlhko a stálou teplotu 32 stupňů. Vejce samice nakladla 6. března, takže líhnutí odhadujeme na přelom května a června,“ počítá Procházka.

V protivínské Krokodýlí zoo žije osm gaviálů. Jedná se o třetí největší skupinu na světě. Přírůstky tak zřejmě poputují do světa.

„Nebude kapacitně možné, abychom trvale chovali tak velkou skupinu. Až se vylíhnou, oslovíme specialisty v Indii, aby nám navrhli další působení. Počítáme, že nám doporučí některou z významných zoo,“ plánuje Procházka.

O pohled na vzácné predátory ale návštěvníci ochuzeni nebudou. „Chtěli bychom si mláďata nechat do odrostlejšího věku, abychom mohli zkoumat jejich růst a ukázat je návštěvníkům. Gaviál indický je nejvzácnější druh krokodýla na světě. Ve volné přírodě přežívá jen 200 jedinců, kteří jsou schopni rozmnožování. Je tak vyhuben na 99,9 procenta svého území v Indii. Spadá pod velmi přísnou ochranu. Vyvézt je znamená spoustu papírování a povolení,“ upozorňuje Procházka.

Gaviál je jako jediný z druhů krokodýlů výrazně harémový. Je tak možné, že svou spolubydlící budou následovat i další samice.

„Vypozorovali jsme, že samec se s nimi pokouší spářit. Jsme tím pádem neustále v očekávání,“ směje se Procházka.