Český Krumlov

Český Krumlov | foto: Hanka Kučerová

Krumlov musí vyhozeným úředníkům zaplatit více než tři čtvrtě milionu

  • 0
O 756 tisíc korun bude chudší letošní rozpočet Českého Krumlova. Peníze totiž na městě vysoudili dva jeho bývalí zaměstnanci. Výpovědi, které před časem dostali, totiž soudy označily za neplatné. V jednom případě se tak na světlo znovu dostala kauza Lazebnického mostu, při níž byl údajně porušen zákon o veřejných zakázkách.

Město Český Krumlov musí Petru Zaumüllerovi a ještě jedné úřednici zaplatit celkem 756 tisíc korun jako náhradu ušlé mzdy včetně odvodů a dalších položek.

Lazebnický most

Při povodních v roce 2002 byl most vážně poškozen. Na rekonstrukci krumlovská radnice dlouho marně sháněla peníze. Práce za 7,5 milionu korun proto začaly až vloni na jaře. Celkem 6,1 milionu získal Krumlov z Evropské unie. Zakázkou se kvůli pochybnostem zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Chybu úředníků však nezjistil.

Rozpočtové opatření krumlovští zastupitelé schválili ve středu. Zároveň se však ptali, jak taková chyba vznikla a kdo za ni nese zodpovědnost.

"Na to by nám měly odpovědět právní rozbory. Máme obavu, abychom neudělali stejné chyby, kdybychom teď překotně začali rozhodovat, kdo za vzniklou situaci může," řekl na jednání krumlovský starosta Dalibor Carda (ČSSD).

Přestože zastupitel Lumír Luštický (TOP 09) navrhoval, aby zazněl přesný termín, dokdy se má věc vyřešit, a aby zastupitelstvo přímo radě uložilo jednat. Tento návrh nezískal potřebnou podporu.

"To neznamená, že se tomu nebudeme věnovat. Potřebujeme nezávislý pohled, který řekne kde, a jaká chyba se stala," konstatovala místostarostka Jitka Zikmundová (SN - Město pro všechny).

Potvrdila, že podle soudu neplatná výpověď jedné zaměstnankyně městského úřadu se záležitostí okolo Lazebnického mostu vůbec netýká. Naopak případ Petra Zaumüllera s ní souvisí. Výpověď dostal kvůli údajnému porušení zákona o veřejných zakázkách.

Most už je opravený, práce ale město reklamovalo

"Momentálně se k záležitosti nebudu vyjadřovat. Míček je na straně města," uvedl propuštěný úředník.

Kromě něj byli v případu zakázky na rekonstrukci Lazebnického mostu potrestáni další čtyři lidé. Celkem tři byli z úřadu propuštěni.

Zaumüller se na soud obrátil jako jediný. Ten výpověď označil za neplatnou, protože město například nedodrželo právní lhůty. Je tedy možné, že se radnice dočká ještě dalších žalob.

Zakázkou na Lazebnický most se zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Městu hrozilo, že nedostane evropskou dotaci 6,1 milionu korun. Žádné pochybení však nakonec úřad nenašel. Záležitost se přitom táhla zhruba rok. "V současné době už je dotace vyplacena," potvrdila Zikmundová.

Peripetie okolo Lazebnického mostu ale nekončí. Opravy skončily teprve vloni a už nyní železná konstrukce znovu rezne. Město práce reklamovalo.