Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tábor mohl získat zpět Střelnici. Raději Dvořákovi povolil převod na syna

  18:29aktualizováno  18:29
Táborská radnice nevyužila šanci získat zpět kulturní dům Střelnice, i když měla předkupní právo. Místo toho povolila podnikateli Karlu Dvořákovi, kterému ho loni prodala za pět milionů, aby ho převedl na syna a následně na jeho firmu. Opozici se postup nelíbí.

Kulturní dům Střelnice v Táboře | foto: Slavomír Kubeš MF DNES

Podnikatel Karel Dvořák tvrdí, že do rekonstrukce Střelnice v minulosti investoval 90 milionů korun. Po radnici chtěl, aby mu dům buď prodala, nebo vyplatila za opravu 49 milionů korun a budovu si ponechala. To však bylo příliš a Tábor se Střelnice před rokem vzdal a raději ji Dvořákovi prodal.

Nyní měli táborští zastupitelé možnost získat objekt zpět do městského majetku, šanci ale nevyužili, a to aniž by věděli, za kolik by jej podnikatel městu zpět prodal.

Naopak umožnili mu převod kulturního domu darem na syna a pak na jím ovládanou firmu. Od podnikatele jim totiž přišla žádost, aby odsouhlasili převod budovy. Nejprve na Dvořákova syna Karla a z něj pak na firmu Karel Dvořák - Obchodní dům s.r.o., kde je syn jediným jednatelem a společníkem.

Radnice bude mít nadále předkupní právo, pokud se bude nemovitost do deseti let znovu prodávat.

"V darovací smlouvě se všechny závazky k městu včetně předkupního práva, které bylo už při převodu budovy z města na pana Dvořáka staršího, zavazuje jeho syn respektovat a dodržovat. Proto jsme připravili čtyřstrannou dohodu mezi městem, Karlem Dvořákem mladším a starším a firmou, která Střelnici bude nově vlastnit," řekl místostarosta Tábora Emil Nývlt z ČSSD.

Zastupitel: Chtějí se vymanit ze závazků

Důvod, proč Dvořák nemovitost převádí, Nývlt ani podnikatel nezveřejnili. Jednou z příčin může být to, že jiná Dvořákova firma se loni dostala do insolvence, a jak upozornila před rokem MF DNES, měla tehdy dluhy 370 milionů korun.

Nicméně, návrh vedení radnice souhlasit s převodem Střelnice se ani trochu nelíbil opozičním zastupitelům, kteří celou dobu její prodej kritizovali.

Místo nachystané dohody zastupitelka Michaela Petrová z uskupení Jinak! navrhla, aby město využilo své předkupní právo a Střelnici znovu získalo. "Chystáme se stavět a provozovat víceúčelovou sportovní halu a já myslím, že to samé by si zasloužila i kultura," zdůvodnila Petrová.

K ní se přidali komunisté, kteří chtěli od začátku kvůli prodeji Střelnice referendum a organizovali i protest proti prodeji budovy.

"Je to podobný scénář, jako použila rodina Dvořákových v průmyslové zóně k převedení pozemků na Galerii Dvořák, a také se vymanila ze všech závazků," varoval zastupitel Ladislav Šedivý před povoleními převodu Střelnice.

Návrh Petrové jednat o odkoupení budovy neprošel. Přitom nešlo o definitivní rozhodnutí, zastupitelé mohli alespoň zjistit, na kolik si nyní Dvořák dům cení, protože v dohodě o převodu na firmu syna není o ceně ani slovo.

"Pokud by návrh zastupitelstvo schválilo, Dvořák by navrhl cenu a pak by to zastupitelstvo znovu schvalovalo," řekla vedoucí odboru majetku Dana Švecová.

Karel Dvořák mladší ve středu nebyl k zastižení. Telefony v sídle firmy nikdo nezvedal.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Vysychá zničená krajina, zákaz zalévání zahrad nepomůže, říká vodohospodář

Technický ředitel společnosti Čevak Jiří Lipold.

Zákazy zalévání zahrádek vážnou situaci se suchem rozhodně nevyřeší, upozorňuje v rozhovoru Jiří Lipold, technický...

VIDEO: Zatáčka a sešup do louže. Prales zvládl na akci jediný traktorista

V Dráchově na Soběslavsku se konal sedmý ročník závodů traktorů Traktoriáda.

V areálu poblíž mostu přes řeku v Dráchově u Soběslavi se o víkendu posedmé konala oblíbená Traktoriáda. Více než...

Druhé referendum o bazénu v Písku před volbami nebude, řekli zastupitelé

1. místo - vítěz navíc zabodoval i v jednoduchosti konstrukce objektu. Navíc...

Písečtí zastupitelé dostali na stůl návrh na referendum o výstavbě nového bazénu. Avšak rozhodování o osudu akvaparku...

Najdete na iDNES.cz