Na Šumavě lesníci nyní evidují o dvě třetiny méně stromů napadených kůrovcem, než tomu bylo loni.

Na Šumavě lesníci nyní evidují o dvě třetiny méně stromů napadených kůrovcem, než tomu bylo loni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kůrovců na Šumavě ubylo. Park chválí své zásahy, ekologové přírodu

  • 16
Kůrovci škodí na Šumavě podstatně méně, lesníci evidují o dvě třetiny méně napadených stromů než před rokem. Vedení parku to přičítá svým zásahům. Oponenti naopak upozorňují na to, že kalamita doznívá přirozeně a v místě největších zásahů na Modravě prý brouků nijak výrazně neubylo.

"Správci šumavského parku letos nebudou nuceni proti kůrovci zasahovat v takovém rozsahu, v jakém to bylo loni," informoval mluvčí správy parku Pavel Pechoušek. Loni měli k 1. červnu vyznačeno padesát tisíc kůrovcem napadených stromů, předloni třicet tisíc, letos to je zatím patnáct tisíc, vyčíslil.

"Věříme, že příští rok se situace okolo kůrovcové kalamity a jejího řešení na Šumavě uklidní a péče o lesní ekosystémy spolu s ochranou přírody Národního parku Šumava se vrátí do normálních kolejí,“ uvedl náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek.

Správa parku: Kůrovců ubylo díky zásahům

Park tvrdí, že za úbytek kůrovce vděčí lesy hlavně loňskému odkorňování a instalaci trojnožek napuštěných insekticidy.

"Jedná se o oblasti, kde správa parku proti kůrovci aktivně zasahuje. K této bilanci nám pomohl především včasný a efektivní loňský asanační postup a použití obranných zařízení ve formě trojnožek a lapáků a moderních insekticidních sítí, které jsou ekologicky nejšetrnější,“ popsal Petr Kahuda, starající se o ochranu lesa Správy Národního parku Šumava.

Nejhorší je momentálně situace v západní části Šumavy, kde rostou převážně pouze smrky a kde zůstaly ležet polomy. "Jedná se o oblast Modravska, Srňska a Prášilska,“ vypočítává Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy.

Oponenti: Kalamita doznívá sama

Ekologové s argumenty parku nesouhlasí. "Kůrovcová kalamita se zákonitě dostala po pětiletém cyklu do útlumového období. Navíc bylo 'antikůrovcové' počasí. Díky mokrému a studenému létu už nestihl kůrovec druhé rojení a jeho larvy zemřely pod kůrou stromů, v zimě pak po teplejším období přišly tuhé mrazy," uvedl bývalý předseda vědecké sekce rady parku Jakub Hruška.

Zároveň upozornil na to, že kůrovcem nejpostiženější oblastí je nadále Modrava. "A v té oblasti správa loni drasticky zasahovala," poznamenal vědec.

Argumentům správy nevěří ani Jaromír Bláha z Hnutí Duha. "Je to účelové tvrzení. Jednoznačné hodnocení bude možné až na konci roku nebo příští rok, kdy se zjistí, jestli kůrovec přirozeně neustupuje i v bezzásahovém území," řekl Bláha.

Jak upozornil, podobná situace už nastala před lety, kdy na konci cyklu ubylo kůrovců i v Bavorsku, kde proti němu nezasahují. "Zásahy mají smysl pouze na okraji parku a ne ty, které směřují do středu napadených oblastí. Je to, jako kdybyste chtěli zastavit lavinu uprostřed svahu," kritizoval kácení Bláha.  

Odkorňovat se bude i letos

Stejně jako v loňském roce se chystají v parku odkorňovat napadené stromy nastojato. "Pracovat se bude na stejných místech - na Smrčině, kde nás k asanaci kůrovcem napadených stromů zavazuje česko-rakouská dohoda, a také na Křemelné," upozornil náměstek Tomáš Fait.

"Ekologicky šetrnými, ale ekonomicky velmi náročnými způsoby asanace se všemi dostupnými kroky snažíme předejít možné blokádě. Pokud by se ale blokáda přesto konala i letos a blokádníkům se podařilo zastavit práce v lesních porostech, bude to znamenat další rozšíření lýkožroutů smrkových a napadení dalších lesních porostů v národním parku,“ varuje ředitel Jan Stráský.

Aktivisté i letos sledují, jestli správa nebude zasahovat i v nejcennějších zónách, kde by postupovala nelegálně. První hlídky absolvovaly školení o uplynulém víkendu.