Uschlé stromy zničené kůrovcem  v oblasti Šumava Březník.

Uschlé stromy zničené kůrovcem v oblasti Šumava Březník. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Kůrovec na Šumavě vyletěl v dubnu. Někde už Stráský nemůže zasahovat

  • 8
Vedení Národního parku Šumava ještě nedostalo potřebnou výjimku pro boj s kůrovcem ani posudek o vlivu na životní prostředí, brouk však před několika dny vyletěl. Způsobilo to teplé počasí a příznivé podmínky v nižších polohách parku. Tam už vedení parku nemůže až do druhého rojení brouka zasáhnout.

Od začátku roku na Šumavě vytěžili a asanovali na 13 tisíc kubíků dřeva. Ve slunečných částech Šumavy, které jsou níže položené, však už před čtrnácti dny vylétli první brouci lýkožrouta smrkového. Zde už lesníci kácet dřevo nemohou.

"V nižších nadmořských výškách Národního parku Šumava se kůrovec už začal rojit a vylétávat ze stromů, které loni napadl. Tam žádný zásah nyní nepřichází v úvahu. Pracovníci parku musejí počkat do druhého rojení, zasahovat se tak bude až o prázdninách," uvedl Jiří Mánek z odboru Vztahů s veřejností, ochrany přírody a výzkumu.

Kácet dřevo se nyní smí jen ve vyšších polohách národního parku. "V partiích, které leží ve vyšších nadmořských výškách nad tisíc metrů nad mořem očekáváme, že máme ještě přibližně tři neděle času, abychom zasáhli a v kácení pokračovali. Záleží však na počasí," dodal Mánek.

Ředitel parku Jan Stráský předpokládá, že se letos vytěží zhruba stejné množství kalamitního dříví jako loni, tedy kolem 400 tisíc metrů kubických. Ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi před časem předložil koncepci, která počítala s vyhlášením kalamitního stavu a kácením i v bezzásahových zónách. Chalupa koncepci omezil.

Bez posudku se park neobejde

Tam, kde mělo být kácení v prvních zónách povoleno, musí park získat posudek vlivu těžby na evropsky cenné lokality Natura 2000. Posudek však ještě není zadaný. Vedení parku o něm bude uvažovat až poté, co po připomínkách ministra změní Stráského koncepci.

"Budeme posuzovat, zda lze či nelze vyloučit významný vliv zásahu na lokality a předměty ochrany v lokalitách soustavy Natura 2000. Nebude-li možné významný vliv zásahu vyloučit, bude nutné zpracovat takzvané Naturové posouzení," informovala mluvčí parku Jana Zvettlerová.

Kůrovec

Bez posudku se však Národní park Šumava podle ministerstva neobejde. "Jedná se o zásadní záměr, který může nepříznivě ovlivnit předměty ochrany evropsky významné lokality a ptačí oblasti, což je v podstatě celá Šumava," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Dodala, že podle odborníků z ministerstva je proces jedinou možností, protože pokud park vliv na soustavu Natura vůbec nevyloučí, bude jednat nezákonně. Pokud jej vyloučí ve svém stanovisku, ale nenechá jej zhodnotit, není to odborně obhajitelné.

Zatím se zasahuje postaru

Podle ministerstva může vypracování posudku trvat i týdny. "Záleží na člověku, který by hodnocení vlivů na předměty ochrany soustavy Natura 2000 prováděl i na krajském úřadu, který by toto řízení vedl. V případě splouvání Vltavy obsaženém v návštěvním řádu trval tento proces asi tři čtvrtě roku. Každý, kdo bude chtít seriózně posuzovat tento záměr, by měl potřebovat minimálně několik týdnů na vypracování hodnocení, celý proces podle zákona je navíc zdlouhavý," dodala Jendeková.

Dokud nebude mít park novou koncepci, budou jeho pracovníci s kůrovcem bojovat v souladu s platným rozhodnutím z roku 2007. Tedy stejně jako v předchozích letech.

"V zásahových územích se postupuje tradičním způsobem, v prvních zónách se řídíme rozhodnutím ministra životního prostředí. Tam samozřejmě vůbec neuvažujeme, že bychom cokoli dělali," uklidnil Mánek.

Tomu však neodpovídá umístění chemicky ošetřených lapáků a trojnožek v bezzásahových zónách a v mokřadech, které je podle Hnutí Duha protizákonné. Postup parku nyní prověřuje Česká inspekce životního prostředí. Pokud se ukáže, že Stráský rozhodl protizákonně, hrozí vedení parku až milionová pokuta.