Květinová výzdoba na zámku Kratochvíle.

Květinová výzdoba na zámku Kratochvíle. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Kratochvíli zdobí kytice. Erbovní druhy květin v nich doplňuje luční kvítí

  • 0
Růže, lilie, karafiáty a tulipány ve vazbách, které se navracejí k renesanční čistotě a jednoduchosti. Takovou výzdobu nyní obdivují návštěvníci Kratochvíle u Netolic na Prachaticku. Výstava květinových instalací zdobí zámek už popáté.

„Jak dlouho vazby v pokojích vily vydrží, není nikdy jasné, předpokládáme tak do 5. června,“ říká kastelán zámku Vojtěch Troup a připomíná, že zámek otevírá vždy v devět hodin. Poslední prohlídka začíná v květnu v 15:30 hodin, v červnu pak o hodinu později.

Letošní výstava částečně bilancuje uplynulé roky. V nich se postupně lilie, tulipány, karafiáty i růže vystřídaly jako ústřední květiny jednotlivých ročníků. Letos je podstatnější typ a způsob vazeb, které chystaly zahradnice ze spřátelených památkových objektů, třeba Hluboké, Zlaté Koruny nebo Třeboně.

„Celý letošní ročník kulturních akcí na zámku jsme nazvali V tichu a naději... Po všech těch letech, kdy jsme využívali především prostředků, které přinášejí radost a veselí, chceme Kratochvíli ukázat i ve druhé poloze, jako místo k zamyšlení či meditaci,“ vysvětluje kastelán.

Erbovní druhy květin se silným symbolickým významem tak ve vazbách doplňuje i prosté luční kvítí, jako jsou rozrazily, kopretiny nebo lupina.

„Instalace jsme umístili do čistého prostoru ze 16. století, který jsme se snažili nijak nenarušovat. V renesanci se květinami zdobily stoly, okenní římsy, dávaly se i na podlahu. Z toho jsme vycházeli, místy jsme ale dbali i na to, aby je návštěvníci dobře viděli, a tak jednu z vazeb najdou i před postelí,“ vysvětluje florista Slávek Rabušic.

Květiny jsou umístěné v replikách nádob, které se k jejich uchování používaly v 16. století. Tehdy to nebyly žádné speciální vázy, ale spíše prosté číše, poháry nebo vědra s vodou.

„V období středověku se květiny příliš v interiérech nearanžovaly, nanejvýš třeba v kostelech. Pak nastoupil humanismus a renesance a vše bylo podřízeno trendu čistoty a jednoduchosti. A květiny se staly součástí interiérů. Vazby byly jednoduché, doplněné prostou zelení. Je z nich patrná snaha o přirozený projev. Tam je markantní rozdíl oproti období baroka,“ říká florista, který se tvorbě podobných instalací věnuje už přes dvacet let.

Kromě květinových vazeb ale mohou návštěvníci na Kratochvíli poprvé po sedmi letech znovu navštívit zahradní pavilon Markéta.

„Od roku 1997 sloužil jako výstavní pavilon. Po povodni v roce 2012 ho ale bylo nutné opravit a restaurovat malířskou výzdobu. A letos chceme obnovit tradici malířských výstav. Svá díla jako první vystaví grafik a ilustrátor Matěj Forman. Výstava se jmenuje Matěj a Markéta a lidé na ní budou moci nahlédnout do práce výtvarníka, jsou tam i naznačené procesy vzniku litografií a dalších grafických technik,“ dodal Troup.