Kuchař Petr Stupka ochutnává zelí v roudenské krouhárně na Českobudějovicku v doprovodu ředitele podniku Eduarda Šebendy.

Kuchař Petr Stupka ochutnává zelí v roudenské krouhárně na Českobudějovicku v doprovodu ředitele podniku Eduarda Šebendy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kysané zelí není jen vepřo, knedlo, zelo. Zkuste třeba zelné buchty

  • 2
Roudenské zelí to je v Jižních Čechách pojem. Už našim předkům dodávalo sílu přežít zimu a na jeho oblibě se nic nezměnilo po staletí. Jen dřevěné bečky nahradila moderní technika. S gastronomickým specialistou Petrem Stupkou můžete nahlédnout do historie této typicky jihočeské speciality a získat i pár tipů jak kysané zelí připravovat.

V malebné oblasti při březích řeky Malše před krajským městem se pěstuje zelí už stovky let a němečtí sedláci tu už před více jak sto lety začali vysévat a přesazovat zelí nejenom pro svou potřebu ale také na prodej. Tak vlastně vznikla tradice Roudenského zelí, která trvá dodnes.

zelné buchty

Někde jim říkají zelníky, jinde zelánky ale na rozdíl od jihočeských zelňáků, tedy suchých placek z mouky, sádla a zelí, jsou to buchty či vdolky z kynutého těsta s náplní z kysaného zelí. Do náplně je dobré zelí zvolna podusit s trochou másla a smetany, také ocukrovat a okořenit trochou muškátového květu případně přidat drcené ořechy, a nebo volit variantu slanou se slaninou či šunkou a třeba i trochou povařených sušených hub.

 "Je pravda, že dřevěné bečky, do kterých se vešlo pět metráků zelí, nahradila vysoká sklolaminátová sila a jiné technické vymoženosti ale celý proces výroby je v podstatě totožný jako dříve, je prostě přirozený," říká Stupka.

A jak si můžete roudenské zelí připravit? Možností je nepočítaně. "Tradiční dušené zelí k pečeni může nahradit zelný salát. Stačí nastrouhat trochu jablek, maličko křenu a vše s trochou cukru nebo medu namíchat do překrájeného kysaného zelí. Do překrájeného kysaného zelí můžete také přidat jemně pokrájenou červenou cibuli," doporučuje známý kuchař.

Zkusit můžete i bramborový salát s kysaným zelím spojený trochou kysané smetany a doplněný pórkem a červenou cibulí. Popřípadě můžete přidat i spařenou pohanku. Tato směs se hodí jako příloha třeba k opečené klobáse, rolované vepřové pečeni, šťavnatým karbanátkům ale třeba i čerstvému řízečku.

Podle Stupky by kuchaři neměli zapomínat ani na to, že na zelí smíchaném s cibulí se dá také péct maso. Můžete vyzkoušet také kombinace uzeného masa či uzenin zvolna rozpečené ve směsi vařených brambor, pokrájeného zelí a předem opečené cibule, a nebo vrstvit v pekáči vařenou rýži, mleté vepřové maso se slaninou a kysané zelí s cibulí a potom zvolna propékat.

"Docela snadný je závitek z prorostlého boku nebo krkovice naplněný směsí opečené slaniny, cibule a kysaného zelí. Pochopitelně následně upečený," radí Stupka.