Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lanový park v Budějovicích skomírá. Město chce kolem otevřít lesní lázně

  8:39aktualizováno  8:39
Českobudějovický lanový park v lese za sídlištěm Máj provázejí potíže už od jeho vzniku. V roce 2012, kdy ho s podporou magistrátu založila soukromá firma, získal cenu v soutěži o nejlepší nápad začínajících podnikatelů. Později čelil kritice okolních obyvatel. Teď se potýká s existencí.

Lanový park Máj. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Stezky rozvěšené mezi stromy využívají návštěvníci málo. Proto provozovatel otevírací dobu pro tuto sezonu omezil pouze na soboty a neděle. Jeho původní záměr byl nabídnout zábavu mladým lidem a dětem z přilehlého třicetitisícového sídliště.

Fotogalerie

„Chtěli jsme, aby děti z Máje nezažívaly jen protiromské demonstrace. Jsme levnější než jiné podobné parky a investovali jsme do něj ze svého půl milionu korun. Jeho provoz je ale dnes na hranici udržitelnosti,“ vypočítal jednatel firmy Progresiv Viktor Hintnaus.

Podotkl, že za červenec vyzkoušelo atrakci 80 návštěvníků. Lepší byl červen, kdy prodali přes dvě stovky vstupenek. Ceny se pohybují od 130 do 340 korun.

Stezka po lanech se nelíbí některým obyvatelům sídliště a sousedící městské části Zavadilka. Tvrdí, že areál zabral pro ně nejdostupnější lokalitu lesa zvaného Bor poblíž základní školy. Při vycházkách ho musí obcházet rodiny s malými dětmi nebo mateřské školy.

Nedávno řešil využití lesa územní výbor magistrátu. Jeho členové navrhovali, aby město, kterému les patří, využilo oblast smysluplněji pro všechny obyvatele. Peníze, které do podpory projektu vložilo, mohly přijít třeba do úpravy pěších stezek a přemostění stoky.

„Les u sídliště je hodnota. Dovedl bych si představit využít toto místo třeba k vybudování otevřených hřišť,“ zmínil předseda územního výboru a zastupitel za KSČM Ivan Nadberežný.

Za lanovými parky míří lidé podle něj spíše na Šumavu nebo na nedalekou Hlubokou. Předsedkyni kontrolního výboru zastupitelů Evě Hajerové, která na sídlišti Máj bydlí, zase připadá podpora podobných projektů jako vyhozené peníze. V roce 2014 totiž získal provozovatel parku od radnice dotaci 209 tisíc korun.

„Dostali jsme ty peníze jako nezisková společnost Rozcestí na takzvané balíčky outdoorových zážitků ve městě,“ připomněl Hintnaus. Podpora směřovala zároveň do půjčoven loděk a dvojkol. Tyto aktivity ale neziskovka po roce opustila. Provozovatelé parku získali zároveň lesní pozemky do pronájmu podle Hajerové takříkajíc za hubičku.

Nájemní smlouvu uzavřeli se společností Lesy a rybníky města České Budějovice na deset let. Za prvních pět let platí nájemce pět tisíc korun ročně, v dalším období 15 tisíc korun. Zvýšené nájemné bude tedy platit od příštího roku.

Lesní ozdravovna

Společnost lesy a rybníky analyzuje, zda se spolupráce s nájemcem lesa vůbec vyplatí a jestli přináší slibovanou službu obyvatelům sídliště, jak provozovatel deklaroval. „Nechceme mu přímo vypovídat nájem. Počkáme, jestli neskončí sám. Pro využití celého rekreačního lesa máme nový nápad,“ uvedl jeden ze dvou jednatelů městské společnosti Daniel Hovorka.

Podle něj pokračuje v Boru výzkum, nakolik je prostředí nasycené takzvanými terpenovými silicemi, které mají léčivé účinky při jejich inhalaci. Tyto aromatické látky vyzařují lesní stromy, vhodné jsou třeba pro astmatiky.

Pokud se potvrdí předpoklady, bude město nabízet a propagovat lesní vycházky za sídlištěm Máj k ozdravným pobytům. „Pomáhají nám v tom odborníci z českobudějovické a jedné rakouské nemocnice. Koncem srpna budou silice naposledy měřit,“ řekl Hovorka.

Les Bor za sídlištěm už prošel nejednou proměnou. Kromě toho, že jeho část padla v minulém století za oběť při výstavbě paneláků, udělilo mu město status rekreačního lesa.

V roce 2014 získal jeho správce, společnost Lesy a rybníky města České Budějovice, dotaci z Evropské unie ve výši 1,7 milionu korun na jeho úpravu pro návštěvníky. Město za tyto peníze vybudovalo a zpevnilo stezky pro pěší, postavilo dřevěný altán a vytyčilo několik informačních tabulí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Najdete na iDNES.cz