Lávka má překlenout Otavu v Písku poblíž plovárny U sv. Václava.

Lávka má překlenout Otavu v Písku poblíž plovárny U sv. Václava. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Lávka přes Otavu od architekta Pleskota, velké předvolební téma v Písku

  • 2
Radnice v Písku chystá na příští čtvrtek veřejnou debatu o projektu lávky přes Otavu u Václavského jezu. Moderní návrh architekta Josefa Pleskota rozhádal i vedení města.

Lávka už má územní rozhodnutí. Starosta plánuje, že letos bude projekt doladěný a v příštím roce by po ní už chodili lidé.

Na veřejné besedě příští čtvrtek by měl architekt Josef Pleskot svůj návrh opět představit. Podobné sezení bylo už loni na podzim, kdy většina lidí novinku kritizovala.

"Projektujeme a připravujeme stavbu na další rok. Letos to dotáhneme do fáze stavebního povolení," avizoval písecký starosta Ondřej Veselý (ČSSD).

Jediné, co tento plán může zvrátit, jsou nadcházející komunální volby. Pokud se v zastupitelstvu najde většina proti přemostění, Pleskotova stavba stát nebude.

"Lávka se jistě stane velkým volebním tématem a bude záležet na tom, jaké strany ve volbách uspějí," podotkl Veselý. Jeho slova potvrzuje i reakce dalšího sociálního demokrata Radka Bočka, který dlouhodobě starostu kritizuje.

Moderní stavbu navrhl známý architekt a písecký rodák Josef Pleskot.

 "Jako zastupitel se jednoznačně distancuji od arogantního postupu vedení radnice při protlačování tohoto, dle mého názoru, nadbytečného záměru v budoucnu zatěžujícího městský rozpočet a vyvolávajícího negativní postoje u značné části obyvatel Svatého Václava," deklaroval Boček. Zastupitelstvo totiž v loňském roce nepodpořilo zařazení lávky do rozpočtu.

"Takovýto přístup vedení radnice považuji za pohrdání projevenou vůlí volených zastupitelů a značné části občanů města. Hodí se spíše do Běloruska nebo Severní Koreje než do střední Evropy," opřel se Boček do starosty.

Ten jeho vyjádření chápe jako vnitrostranický souboj. Kandidátka na komunální volby sociálních demokratů není uzavřená. Starosta opakovaně prohlásil, že Bočka na ní nechce.

Podle něj není pokračování v přípravě stavby lávky žádným podvodem na voličích. Zastupitelstvo totiž neschválilo jen lávku na letošní rok. "Není žádné usnesení, že by se měl proces zastavit," dodal Veselý.

Proti lávce, která má napůl přetínat místní jez, se staví hlavně obyvatelé Václavského předměstí. Řada z nich se bojí, že by stavba narušila atmosféru místa.

Proti Pleskotovu návrhu se postavil například i známý písecký malíř Dalibor Říhánek, který na Václavském předměstí bydlí. Lávku označuje vzhledem k jejím "gigantickým rozměrům za polo-most".

"Většina václavských občanů na jednotlivých schůzkách jasně dala najevo, že lávku nechtějí, a pokud ano, tak o 200 metrů dále po proudu. Toto je tak dokonale čisté, věky zažité místo, chcete-li génius loci, který by se neměl znesvětit. A zalomení lávky s pláckem na setkávání, tak to už je opravdu přes čáru," dodal Říhánek.

Lávka má vyjít na 30 milionů korun. Terčem kritiky je kromě podoby a umístění lávky i samotné vybrání architekta a píseckého rodáka Pleskota. Bylo bez výběrového řízení. Maximální limit veřejné zakázky bez soutěže je milion korun. Architekt ji dostal za 990 tisíc.

Podle Veselého to bylo nezbytné. "Do takové soutěže se nikdy nepřihlásí velký architekt. Já jsem chtěl, aby tu Pleskot jako místní rodák něco udělal," dodal Veselý.