Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lávka přes Otavu od architekta Pleskota rozhádala píseckou radnici

  9:26aktualizováno  9:26
Zastupitele v Písku čeká ve čtvrtek důležité hlasování, bude se schvalovat rozpočet na příští rok. Je v něm i položka, o které se hodně diskutuje - lávka přes Otavu. Stavba za necelých 30 milionů korun rozděluje obyvatele i koalici na radnici.

Lávka má překlenout Otavu v Písku poblíž plovárny U sv. Václava. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Opozice a část koaličních zastupitelů je proti tomu, aby se peníze na lávku do rozpočtu zařazovaly. Projekt totiž existuje jako pouhá studie, není schválený územní plán a nikdo přesně neví, za kolik by se lávka křížící jez u svatého Václava dala postavit. Někteří odkazují i na stavbu lávky ve Strakonicích, která se nakonec prodražila o několik desítek milionů korun.

Starosta Ondřej Veselý (ČSSD) ale projekt hájí. Podle něj díky lávce vznikne turisticky a rekreačně zajímavá oblast. "Když se chcete projít kolem řeky a využít stezku po obou stranách řeky, je to v současné době značně obtížné. Díky lávce by mohlo vzniknout korzo Ostrov - Svatý Václav - Hradiště. Navíc by spojila lyžařský svah, stezky, sportoviště a plovárnu. Vznikla by tak zajímavá sportovní oblast," nastínil starosta Veselý.

Lávku tvoří ocelová konstrukce zavěšená na dvou pilířích.

Moderní stavbu navrhl známý architekt a písecký rodák Josef Pleskot.

Moderní stavbu navrhl známý architekt a písecký rodák Josef Pleskot. Od radnice...

Lávku tvoří ocelová konstrukce zavěšená na dvou pilířích.

Pokud všechno půjde podle plánu, na jaře by město podle něj mělo mít povolení a v květnu vypsat soutěž na zhotovitele. V příštím roce by pak lávka mohla stát.

Starosta nyní odmítá, že by se jednalo o "hurá akci". Rada města záměr projednala už v dubnu a to údajně na základě žádosti osadního výboru Svatý Václav.

Jeho předseda o tom však neví. "To není pravda, k nám se to dostalo jako k posledním. Po lávce se volalo kdysi, když se tu postavil Jitex," namítá předseda osadního výboru a zastupitel za KSČM Václav Reichl. Podle něj není třeba na lávku příliš spěchat. "Nejsem si jistý, jestli město nemá v zásobníku projektů něco, co je v současné době potřeba více," dodal.

Řada zastupitelů tak navrhuje, aby se záměr odložil ještě o rok. Až bude jasné, kolik bude lávka, kterou bude tvořit ocelová konstrukce zavěšená na dvou pilířích, stát.

"Je potřeba v prvé řadě realizovat takové projekty, které řeší potřeby většiny občanů města, i když to leckdy nejsou akce na první pohled příliš viditelné nebo nepřinášejí tak velkou popularitu. Jsme přesvědčeni, že lávka přes Otavu není v současné době prioritou, ale může to být akce zařazená do výhledu příštích let jako dobrý a potřebný investiční záměr," uvedli ve společném prohlášení zastupitelé SNK ED Eva Vanžurová a Tomáš Franců.

Architekt Josef Pleskot

"Zalomená výsledná trasa využívá výhledů jak směrem ke kostelu sv. Václava, tak naplno výhledů ke kultovnímu vrchu Hradiště. V průniku obou os vzniká mostní podpora, která má tvar jakéhosi ostrůvku - vyhlídkového balkonu nad řekou, kde je možné se zastavit, rozhlédnout se a poklábosit," říká architekt Josef Pleskot..

Podobný názor sdílí i koaliční zastupitel Otomar Gottstein i celá TOP 09. "Máme hlasovat o akci, která není projekčně vůbec připravena. A tudíž není známa ani rozpočtovaná kalkulace. Architekt bude pouze garantovat maximální cenu 28 milionů korun. Ovšem netuším, jak lze tuto záruku vysvětlovat firmám při výběrovém řízení, případně při nárokování víceprací v průběhu stavby," poukázala architektka a členka zastupitelstva za TOP 09 Petra Trambová.

Připomíná pak stavby, jako je lesovna Na Flekačkách, rekonstrukce divadla nebo Sladovna, kde se město dočkalo "kvalitativních a cenových překvapení".

Právě koaliční TOP 09 se staví proti starostovi a lávku v rozpočtu na příští rok nechce. Ten je plánován se schodkem 60 milionů korun. Podle TOP 09 by se město mělo soustředit na důležitější a potřebnější projekty, jako je revitalizace sídlišť Portyč a Jih, Žižkových kasáren, dořešení problému parkování v centru města nebo dokončení rekonstrukce Sladovny.

"Pro TOP 09 lávka v současné podobě, kdy je naprojektována bez jakékoli ekonomické bilance, prioritou rozhodně není. Rozpočet je schodkový ve výši deseti procent očekávaných příjmů. V Písku taková lávka 770 let nebyla, tak to město ještě jeden rok vydrží. Nemám nic proti tomu, abychom propojili jeden břeh s druhým, ale je potřeba to pořádně připravit," zdůraznil místostarosta Josef Knot (TOP 09).

Starosta tyto argumenty vyvrací tím, že to, jak je schodek rozpočtu naplánovaný, neznamená, že bude i na konci roku. "Podívejte se na rozpočet na letošek. Schodek tam byl plánovaný 140 milionů korun. Teď na konci roku máme 20 a jsem přesvědčen, že to do konce roku stáhneme na nulu," poukázal Veselý.

Podle něj za tím stojí kvalitní výběrová řízení, ve kterých klesají ceny staveb. Fakt je ovšem ten, že písecký rozpočet počítal na letošek například se sto miliony korun pro bazén, k jehož stavbě nedošlo.

Další kontroverzi vzbuzuje, že návrhem lávky byl pověřen písecký rodák a renomovaný architekt Josef Pleskot. Ale bez výběrového řízení. Maximální limit veřejné zakázky bez soutěže je milion korun. Architekt ji dostal za 990 tisíc. Podle starosty to bylo nezbytné.

"Do takové soutěže se nikdy nepřihlásí velký architekt. Budou to spíše mladí a méně renomovaní. Já jsem chtěl, aby tu Pleskot jako místní rodák něco udělal. Lávka byla jediné, na co jsme ho chytili," poukazuje Veselý. Sám architekt si podle něj řekl o tři miliony.

Podle informací MF DNES padne ve čtvrtek na zastupitelstvu návrh lávku v rozpočtu vyjmout. Hlasovat pro něj bude pravděpodobně SNK ED, TOP 09, ODS a nezařazený Otomar Gottstein. Za lávku se zřejmě postaví ČSSD a Volba pro město. Rozhodující slovo tak budou mít komunisté.

Autor:


Nejčtenější

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Člověk si na všechno zvykne. Stále se toho držím, říká Huříková

Tereza Huříková

Tereza Huříková jako juniorka vyhrála dvakrát mistrovství světa, ale ve 30 letech jí dráhu profesionální cyklistky...

Další z rubriky

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Srpen 1968 v Budějovicích: vojáci obsadili redakci, novináři skákali z oken

Srpnová okupace roku 1968 v Českých Budějovicích.

Okupaci Československa pěti armádami Varšavského paktu zahájenou 20. srpna 1968 pocítili obyvatelé Jihočeského kraje o...

Vysychá zničená krajina, zákaz zalévání zahrad nepomůže, říká vodohospodář

Technický ředitel společnosti Čevak Jiří Lipold.

Zákazy zalévání zahrádek vážnou situaci se suchem rozhodně nevyřeší, upozorňuje v rozhovoru Jiří Lipold, technický...

Najdete na iDNES.cz