Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lázně sv. Markéty nemají po 13 letech investora, areál pustne

  9:29aktualizováno  9:29
Mělo to být velkolepé léčebné centrum. Ve své době největší projekt svého druhu v Česku. Místo toho pozemky zarůstají bodláčím a investor se ani po třinácti letech nenašel. A akcionáři proto pozvolna připouštějí, že jednou z dalších cest je, že celý projekt lázní pod kopcem Libín v Prachaticích odpískají.

Opuštěné Lázně sv. Markéty dál chátrají. Provoz tam skončil v roce 1935, pak sloužily například jako rekreační středisko. | foto: Marek PodhoraMAFRA

V roce 2001 založilo město spolu se soukromou firmou Prach-Stav akciovou společnost, která postaví Lázně svaté Markéty. Každý z partnerů měl polovinu akcií. Postupně se ale projekt komplikoval, společníci soukromé firmy rozhádali, podali na sebe navzájem žaloby a přišli noví akcionáři.

A navyšovali základní jmění tak, až má dnes město už jen patnáct procent akcií, tedy je bez rozhodovacího slova, co s obnovou kdysi slavného lázeňství bude.

Přitom právě radnice vložila tehdy do projektu pozemky za 8,1 milionu korun a snila, že na nich vyrostou lázně za tři čtvrtě miliardy korun.

Fotogalerie

"I já jsem se snažil hledat investora. Stejně jako se to nepovedlo těm, kteří mají ve firmě vložený majetek, se to nepodařilo ani mně. Pozemky jsou dnes společnosti, a jestliže si firma řekne, že projekt ukončí, tak by muselo dojít k likvidaci společnosti," připouští místostarosta města Robert Zeman z uskupení Pro Prachatice, který je za město členem představenstva firmy Resort sv. Markéty.

Akcionáři celé roky hovořili o tom, jak už mají připravené financování projektu od zahraničních i tuzemských investorů. Kromě toho, že v prosinci 2008 spolu s prachatickými politiky klepali na základní kámen, se však nic jiného nestalo.

"Už jsme vyzkoušeli x variant, oslovili instituce, privátní investory i fondy. Rozhodnutí o budoucnosti firmy je v kompetenci akcionářů a valné hromady. Až bude schůzka akcionářů, kterou předpokládám nyní na jaře, tak vyhodnotíme projekt a tam může být nějaké rozhodnutí, jak dál. Rozhodně bude nějaký další směr a další milník projektu," říká jeden z akcionářů a předseda představenstva firmy Richard Rusňák.

"Jsou tam jen rozvaliny"

Opoziční zastupitelé z ČSSD už v době, kdy tehdejší starosta Prachatic Jan Bauer z ODS firmu spolu s podnikateli zakládal, příliš nedůvěřovali. Nejprve tomu, že by byl zájem jet do lázní, kde by léčil šumavský vzduch, později tomu, že se sežene na takovou akci investor.

"Je potřeba vyřešit, co s tím, protože dnes jsou tam jen rozvaliny. O pozemky jsme přišli už v době, kdy jsme je vložili do projektu, teď je ale načase začít mluvit o tom, co dál," komentuje dnes opoziční zastupitelka Jana Krejsová z ČSSD.

To však nejsou veškeré problémy, které projekt provázejí. Poté, co se společníci firmy Prach-Stav, která byla úplně prvním partnerem města v projektu obnovy lázeňství, rozhádali a podali řadu žalob, stále jejich spory nejsou ukončeny. Rozporují, že jejich firma se dostala oprávněně do konkurzu, a navzájem se obviňují i z toho, kdo ji připravil o akcie právě léčebného centra.

"Projekt jsme měli připravený. Byla domluvena firma, která by na základě dodavatelského úvěru začala stavět, a hrubé stavby by se pak zastavily u banky, která by to zafinancovala. I to jsme měli domluvené," říká dnes jeden z bývalých jednatelů Erik Foltýn.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Volvo XC90 2.4
Volvo XC90 2.4

r.v. 2007, naj. 113 808 km, diesel
280 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz