Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lázně sv. Markéty nemají po 13 letech investora, areál pustne

  9:29aktualizováno  9:29
Mělo to být velkolepé léčebné centrum. Ve své době největší projekt svého druhu v Česku. Místo toho pozemky zarůstají bodláčím a investor se ani po třinácti letech nenašel. A akcionáři proto pozvolna připouštějí, že jednou z dalších cest je, že celý projekt lázní pod kopcem Libín v Prachaticích odpískají.

Opuštěné Lázně sv. Markéty dál chátrají. Provoz tam skončil v roce 1935, pak sloužily například jako rekreační středisko. | foto: Marek PodhoraMAFRA

V roce 2001 založilo město spolu se soukromou firmou Prach-Stav akciovou společnost, která postaví Lázně svaté Markéty. Každý z partnerů měl polovinu akcií. Postupně se ale projekt komplikoval, společníci soukromé firmy rozhádali, podali na sebe navzájem žaloby a přišli noví akcionáři.

A navyšovali základní jmění tak, až má dnes město už jen patnáct procent akcií, tedy je bez rozhodovacího slova, co s obnovou kdysi slavného lázeňství bude.

Přitom právě radnice vložila tehdy do projektu pozemky za 8,1 milionu korun a snila, že na nich vyrostou lázně za tři čtvrtě miliardy korun.

Fotogalerie

"I já jsem se snažil hledat investora. Stejně jako se to nepovedlo těm, kteří mají ve firmě vložený majetek, se to nepodařilo ani mně. Pozemky jsou dnes společnosti, a jestliže si firma řekne, že projekt ukončí, tak by muselo dojít k likvidaci společnosti," připouští místostarosta města Robert Zeman z uskupení Pro Prachatice, který je za město členem představenstva firmy Resort sv. Markéty.

Akcionáři celé roky hovořili o tom, jak už mají připravené financování projektu od zahraničních i tuzemských investorů. Kromě toho, že v prosinci 2008 spolu s prachatickými politiky klepali na základní kámen, se však nic jiného nestalo.

"Už jsme vyzkoušeli x variant, oslovili instituce, privátní investory i fondy. Rozhodnutí o budoucnosti firmy je v kompetenci akcionářů a valné hromady. Až bude schůzka akcionářů, kterou předpokládám nyní na jaře, tak vyhodnotíme projekt a tam může být nějaké rozhodnutí, jak dál. Rozhodně bude nějaký další směr a další milník projektu," říká jeden z akcionářů a předseda představenstva firmy Richard Rusňák.

"Jsou tam jen rozvaliny"

Opoziční zastupitelé z ČSSD už v době, kdy tehdejší starosta Prachatic Jan Bauer z ODS firmu spolu s podnikateli zakládal, příliš nedůvěřovali. Nejprve tomu, že by byl zájem jet do lázní, kde by léčil šumavský vzduch, později tomu, že se sežene na takovou akci investor.

"Je potřeba vyřešit, co s tím, protože dnes jsou tam jen rozvaliny. O pozemky jsme přišli už v době, kdy jsme je vložili do projektu, teď je ale načase začít mluvit o tom, co dál," komentuje dnes opoziční zastupitelka Jana Krejsová z ČSSD.

To však nejsou veškeré problémy, které projekt provázejí. Poté, co se společníci firmy Prach-Stav, která byla úplně prvním partnerem města v projektu obnovy lázeňství, rozhádali a podali řadu žalob, stále jejich spory nejsou ukončeny. Rozporují, že jejich firma se dostala oprávněně do konkurzu, a navzájem se obviňují i z toho, kdo ji připravil o akcie právě léčebného centra.

"Projekt jsme měli připravený. Byla domluvena firma, která by na základě dodavatelského úvěru začala stavět, a hrubé stavby by se pak zastavily u banky, která by to zafinancovala. I to jsme měli domluvené," říká dnes jeden z bývalých jednatelů Erik Foltýn.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Najdete na iDNES.cz