Sobotním slavnostním průvodem si třeboňští připomněli 130 let od vzniku

Sobotním slavnostním průvodem si třeboňští připomněli 130 let od vzniku lázeňství ve městě. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lázně v Třeboni slaví výročí, ale ubývá jim klientů a propouštěly

  • 0
Lázně v Třeboni slaví 130 let od svého vzniku. Příliš důvodů k radosti však není. Kvůli nové vyhlášce ministerstva zdravotnictví klesl počet lidí, kterým pobyt hradí pojišťovna, bezmála o 60 procent. Pro ekonomiku lázní jsou přitom klíčoví.

Pětaosmdesátiletá paní Vlasta ze středočeských Říčan má bolesti zad. Chtěla jet do třeboňských lázní, kde se na tyto oblasti zaměřují. Její lékař pobyt doporučil. Jenže zdravotní pojišťovna ne. "Napsali mi, že moje problémy jsou způsobené věkem a lázně je nevyřeší," diví se důchodkyně.

Podobných případů jsou v posledním roce tisíce. Důvodem je nový indikační seznam, který zkrátil dobu pobytu ze čtyř týdnů na tři a omezil nároky tuzemských pacientů na péči z veřejného pojištění. Nejvíc se to týká právě indikací pohybového aparátu, na který jsou třeboňské lázně zaměřené.

Lázně v Třeboni

České lázeňství hlásí propad pojištěnecké klientely o 55 procent, v Třeboni je to ještě o dvě procenta více. Ročně místní lázně navštíví 30 tisíc lidí. Újmu bude mít i město, které má z lázní zisky.

A radost nemají ani majitelé penzionů ve městě, které klienti oblíbených lázní často využívali. "Naše vlastní budovy jsou vesměs naplněné, což se ovšem nedá říct o soukromých penzionech v okolí, se kterými spolupracujeme," uvedla Sabina Kodlová, obchodní ředitelka třeboňských lázní.

Podle starosty města a prokuristy lázní Jiřího Houdka stojí za tak drtivým propadem fakt, že se systém změnil skokově. Řada lékařů a klientů neví, jak funguje, a myslí si, že na lázně není nárok.

"Lidé mají pocit, že do lázní se není možné dostat, že se lázeňská péče ruší nebo se sem dá jet jedině za peníze. Pojišťovny však mají na tuto péči dostatek prostředků, dokonce jsou samy překvapeny, jak málo se čerpají," konstatoval Houdek. Podle analýz by nový indikační seznam měl znamenat pokles o 33 procent. Ne o 55. Postupně by se mohla situace částečně zlepšit.

Pojištěnci jsou totiž pro provoz lázní klíčoví. Jsou s nimi spojené nižší náklady a přinášejí větší zisky. "Pojištěnecká klientela nám generuje větší zisk. Samoplátci vyhledávají spíše relaxační pobyt. Málokdo si zaplatí ten vyloženě léčebný," řekla mluvčí lázní Jitka Bednářová.

Letošní hospodářský výsledek patrně nezachrání ani to, že počet prodaných lůžek samoplátcům vzrostl meziročně zhruba o 17 procent.

V důsledku vyhlášky na začátku roku lázně zrušily 37 pracovních pozic, což bylo sedm a půl procenta z celkového počtu zaměstnanců. "Musíme se řídit zdravotnickou vyhláškou, která specifikuje přesný počet zdravotnického personálu. Propouštění se tak týkalo hlavně technických pracovníků," dodala Bednářová.

Cílí více na ženy

Třeboňské lázně se nyní orientují na nový typ klienta. Samoplátci mají jiné priority a jsou mladší. Spektrum služeb se posouvá spíše k wellness. Populární jsou různé typy relaxačních masáží. Třeboň má velkou výhodu v zajímavém městě a v okolí, které je ideální na výlety na kole a na procházky.

"Děláme různé relaxační balíčky, ve kterých jsou i výlety. Například návštěva hrobky, pivovaru, půjčení kol nebo nordic walking," vysvětlila obchodní ředitelka Sabina Kodlová.

Lázně se také více zaměřují na ženy, které mají obecně silnější tendenci o sebe pečovat. V třeboňských lázních si proto mohou zaplatit hubnoucí programy, k dispozici tu jsou i kosmetické salony.