Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lázničky v Terčině údolí ožívají. Brzy tam otevřou restauraci

  10:38aktualizováno  10:38
Po několika letech chátrání se do historické památky Tereziiných lázniček u Nových Hradů vrací život. Areál z 18. století má nového majitele, který pracuje na jeho opravě. Už na začátku července otevře restauraci, o další měsíc později pak prvních několik pokojů pro turisty.

Jan Dolanský s rodinou provozuje v Nových Hradech penzion Pod Hradem. Nyní opravují lázničky v Terčině údolí. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Wellness část přijde na řadu jako poslední.

Lázničky byly čtyři roky zcela zavřené. Kvůli špatnému stavu. Do objektů se dvacet let neinvestovalo. Za poslední roky se stav  ještě zhoršil. Budovy byly totálně vybydlené a zčásti rozkradené. Jedné letos v březnu spadla střecha.

Terčino údolí

Přírodní anglický park se rozkládá na 138 hektarech. Historie sahá do roku 1756, kdy hrabě Jan Nepomuk Buquoy dal za úkol zahradníkovi, aby údolí přebudoval na přírodní park v moderním duchu. V průběhu prací pak roli hlavního iniciátora postupně převzala hraběnka Terezie.

"Intenzivně pracujeme už necelé dva měsíce. Pokud všechno dobře půjde, tak restauraci pro 40 lidí se zahrádkou pro dalších 60 otevřeme 1. července," uvedl Jan Dolanský, jehož rodina areál koupila. O měsíc později by měly být připravené i podkrovní pokoje v druhém křídle.

Rodina Dolanských provozuje v Nových Hradech penzion Pod Hradem. Chátrající lázničky chtěla koupit už před dvěma roky. Rok však trvalo, než se s majitelem dohodli na ceně a další rok čekali na vyřízení úvěru. I tak zatím nemají dost peněz na kompletní rekonstrukci.

"Chtít v téhle době peníze na cestovní ruch je obtížné. Máme peníze na opravu restaurace a částečně na ubytování. Zbytek bude muset přijít postupně," avizuje Dolanský. Spolu s ním se na obnově podílí i jeho manželka Martina, maminka Jaroslava a její přítel Jan Poulíček.

Na dvě křídla, kde by měla být restaurace s ubytováním, mají rozpočet oprav spočítaný na šest až osm milionů. Chtějí zkusit získat peníze od kraje.

O tom, že dosavadní stavební práce nebyly jednoduché, svědčí i to, že přímo v budově, kde bude restaurace, se muselo vykopat metr a půl pod podlahu. Dovnitř pak vjel malý bagřík a po pásu se vyvážela zemina a suť ven. Celkem to bylo dvacet tater.

"Budova je ve svahu, teče tam voda, takže to celé bylo vlhké a podmáčené," vysvětluje Dolanský.

Interiéry chce rodina zařídit v zámeckém stylu. Do původní empírové podoby. Dolanský bude v restauraci vařit. "Jídla tam budou tradiční, možná i trochu francouzské kuchyně," dodává kuchař, který absolvoval kurz u Zdeňka Pohlreicha. Jak sám říká, vaří poctivá česká jídla podle starých receptů, která už dnes lidi ani moc neznají.

Vedlejší budova bude sloužit na ubytování. Celkem nabídne 14 pokojů pro 32 hostů. Vzhledem k tomu, že lázničky leží v srdci Terčina údolí, stavební práce vyvolávají v okolo chodících turistech zvědavost. "Jeden pán už se tu chtěl ubytovat. Zájem lidí je opravdu velký, od chvíle, co se tam začalo pracovat, se chodí neustále dívat. Zedníci z toho moc radost nemají," usmívá se Dolanský.

Po dokončení ubytovací části bude zbývat i budova samotných lázniček, kde se zachová wellness provoz. V objektu je unikátní Buquoyská umělá jeskyně z kamenů s bazénkem, obnoví i saunu.

"Všechno zachováme, technologie budou moderní. Plánujeme i dvě masérny v podkroví," slibuje.

Ve vedlejší místnosti je také empírový salonek, který je vhodný pro menší svatby. Přímo z něj se vychází na terásku nad říčku Stropnici.

Lázničky padly rodině do oka už v okamžiku, kdy se sem přestěhovala před 15 lety z Krumlova. "Koupit si v Krumlově restauraci nebo penzion pro nás bylo nereálné. Takže jsme se přesunuli do Nových Hradů, kde jsme objevili starý statek na prodej," vzpomíná Dolanský.

Rodina usedlost koupila, kompletně ji opravila a udělala z ní penzion Pod Hradem. A daří se jim, 16 pokojů mají až na krátké období na začátku roku takřka naplněné.

Terčino údolí je oblíbeným cílem turistů, kteří míří do Novohradských hor.

Terčino údolí je oblíbeným cílem turistů, kteří míří do Novohradských hor.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Najdete na iDNES.cz