Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letecká záchranka bude pod armádou fungovat dobře, ujišťuje Stropnický

  11:52aktualizováno  11:52
Od 1. ledna začne leteckou zdravotnickou záchranku na jihu Čech zajišťovat armáda. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se byl přesvědčit na letišti v Bechyni, odkud bude vrtulník startovat, zda je vše připravené. Na kritiku přechodu letecké záchranky pod armádu řekl, že převažují pozitiva.

Na letišti v Bechyni se rozezní siréna. Ze žluté budovy vedle vybíhají čtyři muži v zelených kombinézách. Za nimi dvojice pilotů s přilbami. Otevírají hangár s nápisem Home Of The Flying Hippos a cvičenými pohyby vytlačují vrtulník sokol označený Czech Air Force v červeno-bílém zbarvení na betonovou plochu před hangárem. Přibíhají ještě dva zdravotníci, kteří získávali informace o zranění pacienta, pro kterého vzápětí vrtulník za burácení motorů vzlétne.

Od 1. ledna takhle bude vypadat každý zásah leteckých záchranářů v Jihočeském kraji. Přesunou se sem z letiště v Plané u Českých Budějovic. A nově budou spadat pod Armádu České republiky.

Fotogalerie

Je to krok, který vyvolal řadu kontroverzí a kritiky, protože se proti němu postavila celá politická reprezentace kraje, záchranáři i nemocnice. Zásahy s velkým vrtulníkem budou ve složitějším terénu náročnější a navíc kraj loni investoval 60 milionů do nového heliportu, který armádní vrtulníky nemohou využít.

Ministr obrany Martin Stropnický se však snažil poukázat na klady, jež na stěhování vidí.

„Vrtulník má jinou charakteristiku, než mají ty, které používají privátní subjekty. Já se domnívám, že převažují pozitiva - jeho větší rozměry, operační kapacita a samozřejmě možnost většího prostoru pro pacienty i pro zásah zdravotnické posádky během letu,“ poukázal ministr Stropnický s tím, že armáda bude službu dělat levněji.

Konkrétní čísla ovšem říci nedokázal. Bechyně je podle něj i geograficky lepší základnou.

„Kromě letní turistické sezony je více zásahů v severní části Jihočeského kraje. Jsme v řádu minut pro dosažení traumacentra v Českých Budějovicích. Jsem naprosto pevně přesvědčen, že ta služba bude fungovat dobře. Nejpozději od 1. července příštího roku bude nonstop a to je nadstandardní,“ dodal.

Armáda nechce říct, kolik úpravy stály

Vojáci v Bechyni upravili budovy se zázemím pro personál a postavili speciální montovatelný hangár. Kolik úpravy celkem stály, armáda na dotaz MF DNES nesdělila.

„Náklady na stavební úpravy byly minimální. Veškeré zhodnocení prostorů bude pro armádu i dále využitelné,“ popsal Jan Šulc z generálního štábu armády.

Vše se podařilo připravit s měsíčním předstihem, armáda by byla schopná začít zachraňovat pacienty už nyní.

„Od 15. října jsme tento prostor začali budovat a nyní jsme po všech stránkách připraveni. Máme navázané spojení s dispečinkem, všechno funguje,“ potvrdil zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský.

„Nyní máme měsíc na to, abychom doladili poslední detaily se záchrankou. Máme zmapované všechny nemocnice, obletěli jsme je, vyzkoušeli si přistání. Jediný problém byl v Jindřichově Hradci, kde jsme proto vybudovali nové přistávací stanoviště,“ popsal.

Zimola bude o záchrance mluvit s ministrem zdravotnictví

Přes veškerou připravenost a argumenty se nemění nic na tom, že pro odbornou veřejnost je rozhodnutí o přesunu letecké záchranky do Bechyně krokem špatným směrem.

„Všechny obtíže, které se objevily, jsme vyřešili. Věci, co nejsme schopni vyřešit, nemá smysl v této chvíli nějak hrotit. Musíme udělat vše pro to, aby byl výsledek co nejlepší. To, že poletíme na Šumavu o pět deset minut déle, je prostě fakt, se kterým se musíme naučit žít. Ten vrtulník je podstatně větší než ten, se kterým jsme létali. Ale tak to je, nemá smysl řešit coby kdyby,“ uvedl ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Kritikou nešetří ani jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Tomu vadí, že rozhodnutí vlády bylo překvapivé a bez dlouhodobější vize.

„Nezpochybňujeme, že to armáda zvládne. Ale nemůžeme necítit tu hořkost z hlediska nekoncepčního rozhodnutí vlády. A je to na vládě, kdo v tom může podnikat kroky. My nemůžeme nic, než připomínat premiérovi a ministrům slib ohledně státní organizace pro leteckou záchrannou službu, pod níž by to v krajích fungovalo,“ zdůraznil hejtman Zimola. Podotkl, že se ještě tento týden setká s novým ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem (ČSSD) a o letecké záchrance s ním bude mluvit.

Podle ministra Stropnického nyní bude vláda tvořit koncept celorepublikové letecké záchranky. A létat z Bechyně se podle něj má nejdéle čtyři roky.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Najdete na iDNES.cz