Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letecká záchranka se do čtyř let vrátí z Bechyně do Plané, slíbil premiér

  8:11aktualizováno  8:11
Leteckou záchrannou službu na jihu Čech má od 1. ledna 2017 zajišťovat armáda z letiště v Bechyni. Premiér Bohuslav Sobotka však prohlásil, že je to dočasné řešení. Podle jeho slov budou vrtulníky za pár let zase létat z nově postaveného heliportu v Plané.

Nový heliport na letišti v Plané začal záchranářům sloužit loni začátkem září. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Těžké armádní vrtulníky mají létat pro jihočeskou záchrannou služby z Bechyně jen dočasně. Nejdéle do čtyř let stát vytvoří novou koncepci platnou pro celou zemi. Své místo pak najdou v letecké záchrance lehké stroje. Takové řešení ve čtvrtek slíbil při návštěvě Jihočeského kraje předseda vlády Bohumil Sobotka.

„Cílem je najít koncepční řešení v co nejkratším čase. Zajišťování letecké služby armádou je dočasné,“ pronesl Sobotka.

Strategií vlády je podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka založit v blízké budoucnosti leteckou záchranku jako státní podnik, který bude investovat do vlastních lehčích vrtulníků a zajišťovat dopravu pacientů ve spolupráci s kraji. V tom může být Jihočeský kraj v rámci Česka jedním z prvních.

Letecká záchranka v kraji

V letech 1991 až 1994 ji pro jižní Čechy zajišťovala armáda z vojenského letiště v Plané. Od roku 1995 ji převzaly soukromé společnosti Helicopter a potom Alfa-Helicopter. Základnu měla do loňska na letišti v Hosíně. Místo ale postupně technicky nevyhovovalo, navíc kraj platil ročně 250 tisíc korun za pronájem. Loni v září se záchranka přestěhovala na nový heliport v areálu letiště v Plané, který je projektovaný pro lehčí vrtulníky do nosnosti 3,5 tuny.

Přes tyto sliby bude vláda v nejbližších dnech jednat o přesunutí letecké základny jihočeské záchranné služby z Plané u Českých Budějovic na vojenské letiště v Bechyni, odkud mají armádní vrtulníky startovat od 1. ledna 2017.

Přesun se však nelíbí kraji ani záchranářům. Na kritiku vicehejtmanky pro zdravotnictví Ivany Stráské odpověděl Andrej Babiš dopisem, ve kterém obviňuje vedení Jihočeského kraje, že se snaží celý proces komplikovat.

Právě ministr financí i ministr obrany Martin Stropnický podporují využití armádních vrtulníků pro leteckou záchrannou službu. Podle nich letiště v Bechyni lépe zajistí transporty v severní části kraje, kde je statisticky nejvíc zásahů.

Dalším pozitivem je, že armáda zaměstná na částečné úvazky vycvičené civilní záchranáře a využije vrtulníky W-3 Sokol s vybavením pro záchranku, které před deseti lety vyměnila s Polskem za odepsané stíhačky Mig 29. Sokoli mohou létat i v noci a uvezou až dva pacienty.

Kraj loni dostavěl heliport v Plané. Teď řeší, co s ním

Vedení Jihočeského kraje se proto snaží vymyslet, jak efektivně využít vloni postavený heliport pro záchranáře za 60 milionů korun. Armáda ho odmítla, pro její stroje je nevhodný.

Podle hejtmana Jiřího Zimoly by mohla základna sloužit pro zásahové vrtulníky policie. Navíc je heliport dobře vybavený pro pozemní záchranku a pro případ mimořádných událostí, jako jsou hromadné nehody nebo živelné katastrofy.

„Jednám o tom s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Mohla by ho využívat policie pro pátrací akce, případně i na takové události, jako byl zásah proti střelci v Uherském Brodě,“ navrhl Zimola.

MF DNES však zjistila, že o nabídce využívat stabilně heliport v Plané policie vůbec neuvažuje. Odmítla ji už vloni, když ji Jihočeský kraj jako majitel letiště lákal, že na heliportu bude mít vlastní hangár a zázemí.

„Letecká služba Policie České republiky v současné době zajišťuje 24hodinovou pohotovost na základnách v Praze a Brně. Na heliportu v Plané má takzvané předurčené pracoviště pro potřeby při mimořádných událostech. Na jiném využívání nemáme zájem,“ uvedl vrchní komisař z tiskového oddělení policejního prezidia Jozef Bocán.

Podle ředitele jihočeské záchranné služby Marka Slabého nehrozí, že letecká základna v Plané zůstane po změnách systému opuštěná. Kromě přistávací plochy a hangáru je nadstandardně vybavená pro nasazení při hromadných neštěstích a v budoucnu bude fungovat jako záložní operační středisko pro sanitky.

Jako centrála pro mimořádné události má základna k dispozici třeba vozidlo pro řešení nebezpečných nákaz a další prostředky. „Z Plané už dnes vyjíždíme naproti sanitkám na Krumlovsko. Pozemní záchranná služba tam normálně pracuje,“ zdůraznil Slabý.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

Máme pět let na to dokázat, že je tuzemák nezávadný, říká šéf likérky

Josef Nejedlý je ředitelem jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. Ta vyrábí...

Likérka Fruko-Schulz z Jindřichova Hradce vyrábí populární tuzemák 150 let. Ještě před pár dny však hrozilo, že bude...

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

Najdete na iDNES.cz