Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letecká záchranka se do čtyř let vrátí z Bechyně do Plané, slíbil premiér

  8:11aktualizováno  8:11
Leteckou záchrannou službu na jihu Čech má od 1. ledna 2017 zajišťovat armáda z letiště v Bechyni. Premiér Bohuslav Sobotka však prohlásil, že je to dočasné řešení. Podle jeho slov budou vrtulníky za pár let zase létat z nově postaveného heliportu v Plané.

Nový heliport na letišti v Plané začal záchranářům sloužit loni začátkem září. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Těžké armádní vrtulníky mají létat pro jihočeskou záchrannou služby z Bechyně jen dočasně. Nejdéle do čtyř let stát vytvoří novou koncepci platnou pro celou zemi. Své místo pak najdou v letecké záchrance lehké stroje. Takové řešení ve čtvrtek slíbil při návštěvě Jihočeského kraje předseda vlády Bohumil Sobotka.

„Cílem je najít koncepční řešení v co nejkratším čase. Zajišťování letecké služby armádou je dočasné,“ pronesl Sobotka.

Strategií vlády je podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka založit v blízké budoucnosti leteckou záchranku jako státní podnik, který bude investovat do vlastních lehčích vrtulníků a zajišťovat dopravu pacientů ve spolupráci s kraji. V tom může být Jihočeský kraj v rámci Česka jedním z prvních.

Letecká záchranka v kraji

V letech 1991 až 1994 ji pro jižní Čechy zajišťovala armáda z vojenského letiště v Plané. Od roku 1995 ji převzaly soukromé společnosti Helicopter a potom Alfa-Helicopter. Základnu měla do loňska na letišti v Hosíně. Místo ale postupně technicky nevyhovovalo, navíc kraj platil ročně 250 tisíc korun za pronájem. Loni v září se záchranka přestěhovala na nový heliport v areálu letiště v Plané, který je projektovaný pro lehčí vrtulníky do nosnosti 3,5 tuny.

Přes tyto sliby bude vláda v nejbližších dnech jednat o přesunutí letecké základny jihočeské záchranné služby z Plané u Českých Budějovic na vojenské letiště v Bechyni, odkud mají armádní vrtulníky startovat od 1. ledna 2017.

Přesun se však nelíbí kraji ani záchranářům. Na kritiku vicehejtmanky pro zdravotnictví Ivany Stráské odpověděl Andrej Babiš dopisem, ve kterém obviňuje vedení Jihočeského kraje, že se snaží celý proces komplikovat.

Právě ministr financí i ministr obrany Martin Stropnický podporují využití armádních vrtulníků pro leteckou záchrannou službu. Podle nich letiště v Bechyni lépe zajistí transporty v severní části kraje, kde je statisticky nejvíc zásahů.

Dalším pozitivem je, že armáda zaměstná na částečné úvazky vycvičené civilní záchranáře a využije vrtulníky W-3 Sokol s vybavením pro záchranku, které před deseti lety vyměnila s Polskem za odepsané stíhačky Mig 29. Sokoli mohou létat i v noci a uvezou až dva pacienty.

Kraj loni dostavěl heliport v Plané. Teď řeší, co s ním

Vedení Jihočeského kraje se proto snaží vymyslet, jak efektivně využít vloni postavený heliport pro záchranáře za 60 milionů korun. Armáda ho odmítla, pro její stroje je nevhodný.

Podle hejtmana Jiřího Zimoly by mohla základna sloužit pro zásahové vrtulníky policie. Navíc je heliport dobře vybavený pro pozemní záchranku a pro případ mimořádných událostí, jako jsou hromadné nehody nebo živelné katastrofy.

„Jednám o tom s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Mohla by ho využívat policie pro pátrací akce, případně i na takové události, jako byl zásah proti střelci v Uherském Brodě,“ navrhl Zimola.

MF DNES však zjistila, že o nabídce využívat stabilně heliport v Plané policie vůbec neuvažuje. Odmítla ji už vloni, když ji Jihočeský kraj jako majitel letiště lákal, že na heliportu bude mít vlastní hangár a zázemí.

„Letecká služba Policie České republiky v současné době zajišťuje 24hodinovou pohotovost na základnách v Praze a Brně. Na heliportu v Plané má takzvané předurčené pracoviště pro potřeby při mimořádných událostech. Na jiném využívání nemáme zájem,“ uvedl vrchní komisař z tiskového oddělení policejního prezidia Jozef Bocán.

Podle ředitele jihočeské záchranné služby Marka Slabého nehrozí, že letecká základna v Plané zůstane po změnách systému opuštěná. Kromě přistávací plochy a hangáru je nadstandardně vybavená pro nasazení při hromadných neštěstích a v budoucnu bude fungovat jako záložní operační středisko pro sanitky.

Jako centrála pro mimořádné události má základna k dispozici třeba vozidlo pro řešení nebezpečných nákaz a další prostředky. „Z Plané už dnes vyjíždíme naproti sanitkám na Krumlovsko. Pozemní záchranná služba tam normálně pracuje,“ zdůraznil Slabý.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Najdete na iDNES.cz