Skládka nebezpečných toxických odpadů u Lhenic na Prachaticku.

Skládka nebezpečných toxických odpadů u Lhenic na Prachaticku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Lhenice odkoupí skládku s jedy. Na úklid areálu chtějí získat dotaci

  • 2
Obyvatele Lhenic na Prachaticku straší bývalý zemědělský areál zneužitý jako skládka jedovatých odpadů. Po 20 letech se zdá, že vedení městyse našlo způsob, jak problém vyřešit. S majitelem pozemku se zastupitelé dohodli, že sklady a nádrže koupí, aby mohli lokalitu s pomocí státních dotací vyčistit.

Areál o rozloze necelých čtyř hektarů patří společnosti Panství Bechyně, kterou ovládá podnikatel Josef Šťáva známý z kauzy Diag Human (firma se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou, pozn. red.). Lhenicím ho nabízí k prodeji za 300 tisíc korun.

„Dohodli jsme se na této částce. Pokud by byl převod bezúplatný, nemohli bychom s majetkem nakládat jako s vlastním. Takový postup nám poradili právníci,“ vysvětlila starostka Lhenic Marie Kabátová.

Vedení Panství Bechyně už dříve redakci MF DNES potvrdilo, že uvedený majetek je jeho. K dalším skutečnostem se ale přes urgence nevyjádřilo.

Zpustlá lokalita na okraji Lhenic skrývá nejméně šest tisíc tun zeminy kontaminované PCB látkami, stovky sudů se starým transformátorovým olejem, nádrže a bazény s jedovatým obsahem.

Podle lhenické radnice Panství Bechyně pronajalo pozemek v 90. letech firmě Enviro Technolog Today, která už právně neexistuje. V roce 2014 proto Nejvyšší soud konstatoval, že tamní ekologickou zátěž nikdo nevlastní.

Po marném volání o pomoc směřovaném ke kraji i státu se teď Lhenice chytily šance na likvidaci odpadů, kterou letos nabízí ministerstvo životního prostředí také menším obcím poškozeným černými skládkami. Mohou nově žádat stát o dotaci, zatímco předtím se to týkalo pouze krajů nebo obcí s rozšířenou působností.

S likvidací skládky v Hůrách pomohly i Budějovice

Podle Jany Taušové z ministerstva životního prostředí je v příslušném fondu Národního programu životního prostředí na tyto účely 100 milionů korun. Lhenice požádaly v červnu o dotaci ve výši zhruba 20 milionů korun. Žádost teď ministerstvo hodnotí.

„Jednou z prvních obcí, která tuto podporu získala, byly Hůry u Českých Budějovic,“ upozornila Taušová.

Projekt likvidace ekologické zátěže odhadl náklady na očistu ve Lhenicích na zhruba 25 milionů korun. Je rozdělená do několika etap. Pokud městys dostane od státu příspěvek, pokryje to 85 procent investice. Na zbytek si vezme vedení městyse bezúročnou půjčku od státního fondu životního prostředí.

Žádosti o příspěvek od kraje zatím podle starostky Kabátové selhaly. „Možná kraj změní názor po změně vedení po volbách,“ doufá Kabátová, protože pět milionů je na obec moc. Lhenice chtějí po sanaci využívat pozemek jako zázemí pro technické služby.

Na rozdíl od Lhenic podpořil kraj v létě likvidaci černé skládky v Hůrách, a to částkou 300 tisíc korun. Stejnou sumu do projektu vložilo město České Budějovice. Ministerstvo životního prostředí poslalo na účet 6,3 milionu korun, což je 80 procent nákladů. Skládku už v těchto dnech likviduje soukromá firma.

Proč tak rozdílný přístup u dvou podobných záležitostí? „Na jihočeském hejtmanství není k tomu vůle kvůli osobě pana Šťávy,“ myslí si jihočeský senátor Tomáš Jirsa, který se v kauze roky angažoval.

„Případná podpora likvidace ekologické zátěže ve Lhenicích bude předmětem pracovních jednání po ustanovení orgánů kraje. Do doby, než se k tomu vyjádří krajská rada a zastupitelé, by nebylo fér sdělovat přísliby, nebo odmítnutí,“ sdělil jihočeský hejtman Jiří Zimola.