Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé brání park u Malše: Chceme stromy, ne stavby proti velké vodě

  9:21aktualizováno  9:21
Téměř 300 obyvatel Českých Budějovic protestovalo proti povodňovým úpravám parku u Malého jezu na Malši. Jejich první etapa má začít už v září.

Shromáždění odstartoval za hlasitých protestů zásah strážníků, kteří měli podezření, že není řádně ohlášené. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jako by se znovu vrátil rok 2000. Stovky lidí ve čtvrtek večer opět zahájily tažení proti protipovodňovým stavbám u budějovického Malého jezu na Malši. Před 15 lety bagrování pravého břehu hlas lidu zastavil, o dva roky později lokalitu spláchla povodeň.

Shromáždění odstartoval za hlasitých protestů zásah strážníků. „Máme podezření, že není řádně ohlášené,“ upozornil pořadatele zástupce magistrátu Jan Kostík. Přesto nechal mítink, na který dorazil i první náměstek budějovického primátora Petr Holický, pokračovat.

Organizátoři upozornili, že po patnácti letech protestů dostala první etapa díla stavební povolení, aniž se místní lidé mohli k němu oficiálně vyjádřit. Odmítají projekt za několik desítek milionů korun, jenž má zlikvidovat 50 stromů a změnit pravý břeh Malše.

Fotogalerie

Podle jednoho z iniciátorů akce Tomáše Mráze jde o nesmyslný zásah do přírody. „Odbagrování břehu zásadně změní tuto kultovní lokalitu i přilehlé území a střed města stejně neochrání,“ upozornil.

Za přijatelnou část projektu považuje jen několik set metrů dlouhou železobetonovou zídku. „Všichni víme, že za vším jsou hlavně zájmy stavebních firem,“ upozornil za potlesku přítomných osmdesátiletý Slavomír Ciboch, bývalý vrcholový sportovec a místní legenda.

V asi dvouhodinové diskusi zazněly nejsilněji výtky proti radnici. Lidé politikům vyčítají, že posuzovali jedinou variantu protipovodňových opatření, projekt od firmy VH-Tres. Také že nepodrobili záměr důkladnější analýze podle EIA o vlivu na životní prostředí.

Proti bagrování se dokonce stavěli i ti, kteří v srpnu 2002 čerpali vodu z vyplavených domů v Havlíčkově kolonii. „Moji rodiče tady pamatují velkou vodu z roku 1954, já jsem čerpal sklep v roce 2002. Neznám ale nikoho, kdo nesmyslné bagrování parku schvaluje. Případná povodeň se přeci v nové laguně nezastaví,“ tvrdí Rostislav Tureček.

Účastníci mítinku podepisovali petici, kterou předloží českobudějovickým zastupitelům. Podle architekta Ondřeje Melouna byli v podobné situaci před několika lety obyvatelé Krumlova, kteří odmítali hráze v historickém centru města. „Zdržovali jsme projekt tak dlouho, až vypršela lhůta pro čerpání evropských peněz,“ naznačil.

Náměstek Holický se protestujícím snažil vysvětlit, že první etapu projektu, která už má stavební povolení, převzala současná radniční koalice od minulé jako nepříjemné dědictví.

„Uděláme prezentaci projektu a představíme harmonogram stavební firmy. Ale změnit se už nic nedá. Také mi vadí, že padnou vzrostlé stromy. Je jen otázka času, kdy území poroste novými a břehy se zatravní. Připravovanou druhou a třetí etapu už podrobíme veřejnému projednávání,“ slíbil.

S tím, že obyvatelé neměli 15 let prostor na diskusi, nesouhlasí bývalý primátor Juraj Thoma. „Jednali jsme několikrát s místním sdružením Malše,“ připomněl.

Zídka bude dlouhá 396 metrů

První etapa stavby je uzavřená kapitola také pro zástupce projektanta Daniela Vaclíka. „S lidmi jsme absolvovali několik jednání. Původní projekt upravovali. Měl několik nezávislých posudků od expertů. Jeho odpůrci by si měli připomenout, jak v roce 2013 stavěli v místě hráze z pytlů. Úpravy ochrání i druhý břeh Malše a střed města. Dohromady několik tisíc lidí. Jinak to místo zůstane při povodních špuntem. Argumenty hnutí Zachraňme Malák jsou lživé,“ řekl Vaclík.

V pondělí budou schvalovat zastupitelé zapojení projektu do programu prevence před povodněmi, který vyhlásilo ministerstvo zemědělství. Lidé chtějí na jednání přinést petici a lobbovat u politiků, aby tuto etapu zastavili.

Podle projektu VH-Tres bude v lokalitě Malého jezu odbagrován pravý břeh Malše do hloubky 1,5 až dva metry do šířky 10 metrů. Zároveň má lokalitu chránit železobetonová ochranná zídka o délce 396 metrů procházející parkem. Pokácené stromy nahradí stavitel jinými.

První etapu za 34 milionů korun má z 85 procent hradit Unie. Stavět se má začít v září. Podobné úpravy mají postupovat proti proudu k lokalitě U Špačků, kde staví developeři v povodňové zóně na navážce bytové domy.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

V Hluboké se loučí s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé loučí s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v Afghánistánu...

Další z rubriky

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Najdete na iDNES.cz