Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Lidé policistům lžou, vymýšlejí si loupežná přepadení

  • 0
V Českých Budějovicích přibývá fingovaných loupežných přepadení. Lidé, kteří je sehrají, bývají velmi důvtipní. Jeden mladík například policistům tvrdil, že byl připoután v lese. Mladá žena zase policii oznámila, že ji přepadl muž na Pražské třídě. Oba lhali.

Mladou ženu přepadl na budějovické Pražské třídě agresor mohutné postavy. Sebral jí kabelku s doklady, platebními kartami a čtyřmi tisíci korunami. Žena vše oznámila policii. Po třech týdnech se ale zjistilo, že si přepadení vymyslela.

"Zaznamenali jsme již patnáctý případ od počátku roku, kdy lidé zkoušejí vyřešit své složité životní situace tím, že fingují přepadení," sdělila budějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

loupežná přepadení v Budějovicích

Rok 2009
Nahlášeno 61
Objasněno 39
Fingováno 7

Rok 2010
Nahlášeno 87
Objasněno 60
Fingováno 15

Pozn.: údaje jsou vždy za leden až září

Proti stejnému období loňského roku je to více než stoprocentní nárůst. Policisté totiž zjistili, že z celkem 61 loupežných přepadení jich bylo sedm smyšlených. Letos je to 15 z 87 případů.

Co k tomu vůbec lidi vede? "Někdy chtějí úmyslně poštvat policii na někoho konkrétního, a tím mu zkomplikovat život. Jindy je za tím touha stát se zajímavý. Nebo jde o formu vydírání, případně snahu zajistit si nějaký zisk," vypočítává policejní psycholog a soudní znalec Václav Lukeš možné důvody.

Tvrdí, že je důležité zjistit motivaci, která stála za fingováním takového loupežného přepadení.

Sám například kdysi posuzoval případ, kdy si chtěl mladík zajistit alibi kvůli nepřítomnosti ve škole. "Chlapec byl prý připoután neznámým pachatelem v lese, dokonce se tam našly jeho tenisky. Dva dny dvacítka kriminalistů pracovala v plném nasazení. Kluk si ale vše vymyslel," podotkl Lukeš.

Stejně tak kriminalisté hledali únosce muže, který měl na rukou stopy po poutech, v rybníku se našlo i ohořelé auto, z něhož se měl dotyčný dostat.

"Neseděly ale některé části výpovědi a nakonec se podařilo prokázat, že pachatel havaroval s vypůjčeným autem příbuzného a chtěl zamést stopy," vzpomíná Lukeš.

Jeden dlužník si dokonce sám nastříkal slzný sprej do očí

Právě nepřesnosti ve výpovědích mohou policisty přivést na stopu falešných přepadení. A nepřesvědčí je ani to, když je údajná oběť zraněná.

"Nedávno si jeden muž dokonce sám poškodil pepřovým sprejem spojivkový vak a rohovku oka, což mu měli udělat ti, kteří ho přepadli. Dlužil totiž řádově desítky tisíc korun a věřil, že fingovaným přepadením odradí věřitele," vysvětlila Tupá.

Na případy loupežných přepadení policie nasazuje podle Tupé zkušené kriminalisty, kteří dokážou většinou rozpoznat lživou výpověď. "Pachatelům pak hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun, pokud ale někoho v souvislosti se svým údajným přepadením obviní, mohou jít do vězení až na tři roky," dodala Tupá.