Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exodus pokračuje, Budějovicím ubývají obyvatelé. A satelity rostou

  9:19aktualizováno  9:19
Každý rok klesne počet obyvatel Českých Budějovic přibližně o tři sta. A do okolních satelitních obcí zmizí stovky dalších lidí. Ve velkém se bude stavět jižně i severně od města. Kvůli tomu pak vznikají problémy s místy ve školách či při parkování.

Obyvatelé se z Českých Budějovic stěhují do přilehlých satelitních obcí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na jihu to bude Včelná, kde je připravený prostor pro takřka sto rodinných domů. Na severu mezi Bavorovicemi a Dasným směřují k podobnému počtu. Desítky pozemků jsou vyhrazené pro zájemce i na Srubci, jihovýchodně od města. A to zdaleka není vše.

Budějovičtí zatím nemají recept, jak postupný odliv lidí do okolí zastavit. Přitom jim to působí značné komplikace nejen v dopravě, ale třeba i ve školství. Také dostanou méně peněz na daních.

Stotisícové Budějovice? Zapomeňte

Zatímco dříve České Budějovice aspirovaly na stotisícové město, brzy nemusí mít ani 90 tisíc obyvatel. „Je to problém, o kterém víme. Zatím jsme ale neměli tolik času, abychom se tím podrobně zabývali. Řešili jsme hlavně dopravu,“ reagoval František Konečný, náměstek primátora, jenž má na starost i územní rozvoj.

Právě lidé přijíždějící z okolí do Budějovic za prací a do škol město dopravně velmi zatěžují. Většinou totiž jezdí autem a pak samozřejmě také celý den parkují v přeplněných ulicích. A podle plánů obcí jich bude přibývat.

„Před časem jsme zkolaudovali základní technické vybavení pro 99 rodinných domů,“ potvrdila starostka Včelné Jarmila Mandžuková. Občanská vybavenost v obci nechybí. Mají třeba školku pro 84 dětí, která už ale dlouho nebude stačit, a proto nyní plánují její rozšíření.

Odliv na Včelnou zatím není tak masivní. Obec se za poslední roky rozrostla o 200 obyvatel, ale další stovky přibudou. Třeba v Litvínovicích či na Srubci jich za posledních deset let přibylo hned tisíc, a to jsou oficiální statistiky. Reálné číslo může být ještě větší a výstavba na Srubci směrem k Dobré Vodě dál ve velkém pokračuje.

I na Srubci mají mateřskou školu, ale při počtu lidí kolem 2 200 už by byla potřeba pro první stupeň i škola základní. „Zastupitelstvo už ji schválilo. Pro obec by to však byla velká finanční zátěž, potřebovali bychom dotaci. Náklady odhaduji na 47 až 50 milionů korun,“ zdůraznila starostka Zuzana Vyhnálková. Sama se při schvalování projektu zdržela hlasování a je k vybudování školy spíše skeptická.

Desítky domů jsou v plánu mezi Budějovicemi a Dasným

Obyvatelé z okolních obcí jsou mnohdy bývalí Budějovičtí. Protože do města stále jezdí za prací, chtějí, aby tam chodily do škol i jejich děti, a to nejlépe při cestě. Kvůli tomu také vedení magistrátu připravuje rozsáhlé změny, úpravy školských obvodů, nové třídy při školách, které jsou přetížené, a podobně. Nabídlo dokonce i speciální svozové autobusy.

Ty se možná budou časem hodit u Bavorovic. Desítky rodinných domů jsou v plánu mezi Budějovicemi a Dasným. Původní plány developera na obchodní zónu a bydlení byly ještě mnohem větší. Nyní ubral, přesto počítá s bezmála stovkou parcel pro rodinné domy.

Projekt už má vypracovanou dokumentaci EIA, která řeší dopady na životní prostředí. „Výsledek je přijatelný a neshledali skutečnosti, které brání samotné stavbě,“ informoval Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou, pod kterou Bavorovice spadají.

Část je nicméně naplánovaná na poli, kam se létají pást divoké husy, nedaleko je přírodní rezervace Vrbenské rybníky, kde hnízdí tisíce ptáků. „Po ztrátě této lokality by museli hledat nové místo,“ konstatoval už dříve ornitolog Jiří Pykal.

Za projektem stojí rakouský investor, kterého zastupuje společnost Aracena. Zatím není zřejmé, kdy by se mohlo začít stavět. Minulému vedení Budějovic se záměr nezamlouval a posílalo k němu odmítavá stanoviska. Tomáš Jirsa upozornil, že o proměně lokality u Dasného někteří uvažovali poprvé už před 15 lety.

„Investor v místě vykoupil potřebné pozemky asi od 35 vlastníků, všichni byli potomky sedláků z Bavorovic,“ doplnil Jirsa.

Nikoli zastavit, ale třeba alespoň zmírnit odliv obyvatel Budějovic by mohla nabídka nového bydlení ve městě. Bytové domy se staví na mnoha místech, ty rodinné například v lokalitě U Špačků.

Značný zájem o výstavbu pak má také Josef Nováček ze stejnojmenné společnosti. Ten chce výrazně proměnit Rožnov směrem k Děkanským polím, kde už se v minulosti také stavělo. V jeho záměru jako vlastníka pozemků je ale nejdříve proměna volného prostoru poblíž Základní školy L. Kuby.

„Mělo by z toho být nové centrum Rožnova. Jedna společnost tam má velký zájem postavit větší market. Počítáme tam i s dětským hřištěm, parčíkem a dalšími obchody, ale třeba i se zubní ordinací a podobně,“ vyjmenoval Nováček.

Na to by pak chtěl směrem na jih navázat s výstavbou dalších rodinných domů. S projektem už navštívil také vedení města. „Bylo to pouze obecnější představení, ale jak jsem záměr vnímal, tak nevypadal špatně,“ reagoval náměstek primátora Konečný.

Právě účast města by byla nezbytná, protože v případě zahájení stavby centra v Rožnově bude například nutné napojení na kanalizaci. Projekt je také částečně limitován ochranným pásmem hlukového pásma platného pro letiště v Plané.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz