Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stotisícové České Budějovice? Ani náhodou, obyvatelé se stěhují pryč

  9:37aktualizováno  9:37
V Nových Hodějovicích se chce část jedné ulice odtrhnout od Českých Budějovic a připojit k obci Staré Hodějovice. Vadí jim, že radnice oblast opomíjí. Odliv obyvatel z krajského města je dlouhodobý.

Letecký pohled na České Budějovice od severu. V krajském městě ubývá obyvatel. Na konci loňského roku zde žilo 93 253 lidí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"V Českých Budějovicích by chtěl žít každý." Zlidovělá věta ze hry Záskok Divadla Járy Cimrmana určitě neplatí pro část obyvatel ve čtvrti Nové Hodějovice.

Dlouhodobý nezájem ze strany radnice o ulici Ke Studánce se dostal tak daleko, že se chtějí místní odtrhnout a připojit k obci Staré Hodějovice. Dokonce kvůli tomu sepsali petici a poslali ji na českobudějovický magistrát i obecní úřad.

Pokud by se skutečně odpojili, bude to pro krajské město znamenat další odliv obyvatel. A zatímco v roce 1995 České Budějovice atakovaly stotisícovou hranici (chybělo jen 128 lidí), dnes jsou jí na míle vzdáleny. K 31. prosinci 2013 uvádí Český statistický úřad "jen" 93 253 osob.

Chybí kanalizace i pořádná cesta

Odtržení části ulice Ke Studánce by počet snížilo o 60 až 80 obyvatel. Na první pohled to není mnoho, ale jen to potvrzuje dlouhodobý trend, že lidí v krajském městě ubývá. Důvody k oddělení od Českých Budějovic jsou podle tamních obyvatel pádné.

Počet obyvatel k 31. 12.

rok 2013   93 253 obyvatel
rok 2012   93 467 obyvatel
rok 2011   93 620 obyvatel
rok 2010   94 754 obyvatel
rok 2007   95 071 obyvatel
rok 1995   99 872 obyvatel

"Nejsme napojeni na kanalizaci, příjezdová silnice je v žalostném stavu. Chybí tady chodníky a v zimě nám cestu do města ani neprohrnou," říká okamžitě Marie Hrachová, jejíž rodina patří mezi starousedlíky a v místě žije od roku 1936.

Nejen jí vadí, že je oblast mimo zájem magistrátu. Místní si uvědomují, že jsou v ulici nutné velké investice pro malý počet obyvatel, a možná i proto se dlouhé roky nic nemění. "Myslíme si, že připojením ke Starým Hodějovicím by se situace zlepšila. Navíc je to i logické z hlediska katastru," konstatuje Hrachová a podobně mluví i její sousedka Marcela Gottfriedová. "Je to tady trochu zapomenutá oblast."

Starosta Starých Hodějovic Zdeněk Blažek se připojení části ulice za určitých podmínek nebrání. "Jako zastupitelé jsme vzali petici na vědomí. Rozhodnout musí nejdříve na radnici v Českých Budějovicích. O připojení nijak neusilujeme, ale lidem pod peticí se nedivím," reaguje Blažek.

České Budějovice z letadla

Teď bude řada na českobudějovickém zastupitelstvu, které musí případné odtržení schválit, a stejně by pak museli hlasovat o připojení i ve Starých Hodějovicích. Radní Českých Budějovic jednali o petici o odtržení ve středu pozdě odpoledne.

"Znamenalo by to změnu hranice města. Po schválení zastupiteli by obě strany uzavřely smlouvu a věc by pak projednal a upravil katastrální úřad," vysvětluje Jan Kostík, který vede správní odbor magistrátu.

V Rakousku se lidé vrací do měst

Odliv obyvatel z krajského města ještě nějaký čas patrně potrvá. Podle architekta Mirka Vodáka je to celospolečenský trend, který se na Západě projevil před třiceti lety.

"Ale třeba v Rakousku už lidí ve velkých městech opět přibývá, a ne jen díky přistěhovalectví. Pokud budeme chtít situaci u nás změnit, je důležité se zeptat tam, kde už se to podařilo," tvrdí. Podle něj je třeba začít mnohem více pečovat o veřejný prostor.

Vodák zároveň upozorňuje na jeden problém. Lidé, kteří se stěhují do okolních obcí či satelitů, pak v podstatě "parazitují" na městě, jehož služby nadále využívají, přitom ale adekvátně nepřispívají na náklady. Někteří se podle něj ještě po přestěhování diví, že mají problém s místem ve školce, škole či celkově s infrastrukturou.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Rodiče žáků s autismem se radují, sloučení škol v Budějovicích už nehrozí

Speciální škola stojí v Dlouhé ulici na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích.

Rodiče školáků s autismem v Českých Budějovicích si oddechli. Jejich děti zůstanou ve škole, na kterou jsou zvyklé. Po...

Lupič sebral zbitému muži batoh, za chvíli ho dopadli mezi bezdomovci

Policie (ilustrační foto)

Za hodinu a půl policisté vypátrali čtyřiapadesátiletého muže, který má na svědomí loupežné přepadení v centru Českých...

Šéfka centra sociální pomoci získala cenu za setkávání dětí a seniorů

Za projekt společného setkávání dětí a seniorů získala Daniela Davidová v...

Začínala jako učitelka v mateřské škole, později se Daniela Davidová vrhla do sociálních služeb. Za projekt setkávání...

Najdete na iDNES.cz