Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stotisícové České Budějovice? Ani náhodou, obyvatelé se stěhují pryč

  9:37aktualizováno  9:37
V Nových Hodějovicích se chce část jedné ulice odtrhnout od Českých Budějovic a připojit k obci Staré Hodějovice. Vadí jim, že radnice oblast opomíjí. Odliv obyvatel z krajského města je dlouhodobý.

Letecký pohled na České Budějovice od severu. V krajském městě ubývá obyvatel. Na konci loňského roku zde žilo 93 253 lidí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"V Českých Budějovicích by chtěl žít každý." Zlidovělá věta ze hry Záskok Divadla Járy Cimrmana určitě neplatí pro část obyvatel ve čtvrti Nové Hodějovice.

Dlouhodobý nezájem ze strany radnice o ulici Ke Studánce se dostal tak daleko, že se chtějí místní odtrhnout a připojit k obci Staré Hodějovice. Dokonce kvůli tomu sepsali petici a poslali ji na českobudějovický magistrát i obecní úřad.

Pokud by se skutečně odpojili, bude to pro krajské město znamenat další odliv obyvatel. A zatímco v roce 1995 České Budějovice atakovaly stotisícovou hranici (chybělo jen 128 lidí), dnes jsou jí na míle vzdáleny. K 31. prosinci 2013 uvádí Český statistický úřad "jen" 93 253 osob.

Chybí kanalizace i pořádná cesta

Odtržení části ulice Ke Studánce by počet snížilo o 60 až 80 obyvatel. Na první pohled to není mnoho, ale jen to potvrzuje dlouhodobý trend, že lidí v krajském městě ubývá. Důvody k oddělení od Českých Budějovic jsou podle tamních obyvatel pádné.

Počet obyvatel k 31. 12.

rok 2013   93 253 obyvatel
rok 2012   93 467 obyvatel
rok 2011   93 620 obyvatel
rok 2010   94 754 obyvatel
rok 2007   95 071 obyvatel
rok 1995   99 872 obyvatel

"Nejsme napojeni na kanalizaci, příjezdová silnice je v žalostném stavu. Chybí tady chodníky a v zimě nám cestu do města ani neprohrnou," říká okamžitě Marie Hrachová, jejíž rodina patří mezi starousedlíky a v místě žije od roku 1936.

Nejen jí vadí, že je oblast mimo zájem magistrátu. Místní si uvědomují, že jsou v ulici nutné velké investice pro malý počet obyvatel, a možná i proto se dlouhé roky nic nemění. "Myslíme si, že připojením ke Starým Hodějovicím by se situace zlepšila. Navíc je to i logické z hlediska katastru," konstatuje Hrachová a podobně mluví i její sousedka Marcela Gottfriedová. "Je to tady trochu zapomenutá oblast."

Starosta Starých Hodějovic Zdeněk Blažek se připojení části ulice za určitých podmínek nebrání. "Jako zastupitelé jsme vzali petici na vědomí. Rozhodnout musí nejdříve na radnici v Českých Budějovicích. O připojení nijak neusilujeme, ale lidem pod peticí se nedivím," reaguje Blažek.

České Budějovice z letadla

Teď bude řada na českobudějovickém zastupitelstvu, které musí případné odtržení schválit, a stejně by pak museli hlasovat o připojení i ve Starých Hodějovicích. Radní Českých Budějovic jednali o petici o odtržení ve středu pozdě odpoledne.

"Znamenalo by to změnu hranice města. Po schválení zastupiteli by obě strany uzavřely smlouvu a věc by pak projednal a upravil katastrální úřad," vysvětluje Jan Kostík, který vede správní odbor magistrátu.

V Rakousku se lidé vrací do měst

Odliv obyvatel z krajského města ještě nějaký čas patrně potrvá. Podle architekta Mirka Vodáka je to celospolečenský trend, který se na Západě projevil před třiceti lety.

"Ale třeba v Rakousku už lidí ve velkých městech opět přibývá, a ne jen díky přistěhovalectví. Pokud budeme chtít situaci u nás změnit, je důležité se zeptat tam, kde už se to podařilo," tvrdí. Podle něj je třeba začít mnohem více pečovat o veřejný prostor.

Vodák zároveň upozorňuje na jeden problém. Lidé, kteří se stěhují do okolních obcí či satelitů, pak v podstatě "parazitují" na městě, jehož služby nadále využívají, přitom ale adekvátně nepřispívají na náklady. Někteří se podle něj ještě po přestěhování diví, že mají problém s místem ve školce, škole či celkově s infrastrukturou.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Najdete na iDNES.cz