Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Lidé ve Strakonicích protestují proti sloučení průmyslovky a učiliště

  • 3
Ve Strakonicích se schyluje k největší protestní akci v novodobé historii města. Od pátku tu mezi lidmi koluje petice proti sloučení střední průmyslové školy a učiliště. Podepisují ji politici, učitelé, studenti i strojírenské firmy. Spojení škol plánuje kvůli úsporám Jihočeský kraj, který je zřizovatelem obou vzdělávacích zařízení.

Plánované sloučení strojírenské průmyslovky a odborného učiliště děsí rodiče, studenty i radnici, která hovoří o konci technického vzdělání ve městě. Petici lidé podepisují v informačním středisku, v knihovně, na plaveckém stadionu, v kině Oko i na základní škole.

Slučování škol v kraji

Jihočeský kraj má v současné době 73 středních škol. Podle nové strategie by mělo dojít ve všech okresech kromě Českokrumlovska ke sloučení dvou škol v jednu. Záměr však musí nejdřív schválit radní, kteří budou rozhodovat v úterý, a poté zastupitelé na konci května.

"Kdyby šlo o sloučení zázemí škol, jako jsou internáty nebo jídelny, pak bych tomu rozuměl. Tento krok, o kterém jsme se dozvěděli ve středu a máme čas se k němu vyjádřit jen do pondělí, je ale nepromyšlený. Neví se, jak by jedna škola fungovala ani jak by se jmenovala. O technicky vzdělané studenty je na trhu práce zájem, na rozdíl třeba od ekonomů," protestuje starosta města Pavel Vondrys. Obává se, že průmyslovka po přiřazení pod větší učiliště do dvou let zanikne.

Radnice i obyvatelé hovoří o politické likvidaci průmyslové školy. Kraj totiž plán představil radnici teprve tuto středu a už v úterý o něm mají rozhodovat radní.

"Záměr možná vyplývá ze současných ekonomických propočtů a krátkodobého výhledu, kdy na střední školy nastoupily slabší ročníky, ale tato situace se během pěti let změní," argumentuje jeden z rodičů studenta průmyslové školy Radek Sosna, který je povoláním kantor a pomocí e-mailů šíří výzvu nazvanou Ne likvidaci průmyslovky ve Strakonicích. Nabádá v ní, aby lidé podepisovali petici a zároveň se nebáli vyslovit svůj názor.

Průmyslovka loni slavila 50 let své existence

Plány kraje překvapily ředitele učiliště Emanuela Pavelku i ředitele průmyslové školy Petra Wágnera. Průmyslová škola, která loni slavila 50 let své existence a je jednou ze dvou v kraji s certifikátem kvality výuky, má nyní 297 studentů. Podobně jako jiným školám i jí ubyli.

"Vzniklo mnoho nových škol. Když stát hovoří o tom, že prioritou by mělo být technické školství, měl by tak uvažovat i kraj a školám dát budoucnost a tlumit naopak obory, kterých je nadbytek. Nevím, jestli sloučení je ta pravá budoucnost," doplnil Wágner.

Slučování škol připadá nelogické také ředitelce strakonické oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory Andree Šmerdové. "Vyšel nám projekt, který je zaměřený na žáky sedmých a osmých tříd. Má sloužit k podpoře zájmu o studium technických oborů a teď ho začínáme realizovat," sdělila Šmerdová.

Krajská radní pro školství Jana Krejsová tuto situaci komentovat nechce. Pouze potvrdila, že krajský odbor školství připravuje koncepci optimalizace středních škol.

,