Rozšíření těžby bentonitu nechceme. Lidé z Malšic podepisují petici

  15:53aktualizováno  15:53
Už přes dvacet let se těží u Malšic na Táborsku bentonit pro výrobu kočičích steliv. Současná plocha má 6,5 hektaru. Firma Keramost nyní chce těžbu rozšířit o 42,9 hektaru na celkových 49,1. Místním lidem se to nelíbí a podepisují petici.

Lokalita u Malšic, kde se nyní těží bentonit. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Vytěžený materiál mají odvážet nákladní auta ke zpracování do Ústeckého kraje. „Veškerá vytěžená surovina bude končit v Obrnicích, Prunéřově a Malém Chvojně. Těžba suroviny je a bude prováděna sezonně. Předpokládá se 70 až 100 dnů těžby v roce v osmihodinové ranní směně za denního světla,“ píše v posudku vlivu na životní prostředí o záměru firmy autor Radomír Mužík z EIA Servisu z Českých Budějovic.

Pro představu, firma by tak ročně v lomu vytěžila 108 tisíc tun nerostu, těžbu by plánovala na dvacet let, kdy by odvezla přes dva miliony tun bentonitu. Vše přes Planou nad Lužnicí směrem na dálnici D3.

Co je to bentonit

Bentonit je hornina, která vzniká zvětráváním mateční horniny z čediče (třetihorní horniny). Je charakteristická vysokým obsahem jílových nerostů. Má velmi dobré sorpční vlastnosti, je plastická a bobtná. Hornina byla objevena v 19. století v USA. Na českém území se těžila od roku 1941 na dvou místech na Mostecku, ale dnes jsou obě vytěžena. Bentonit se využívá jako podestýlka pro domácí zvířata, ve slévárenství, keramickém průmyslu, stavebnictví, chemickém i potravinářském průmyslu, k čištění vod, jako těsnicí materiál při stavbě skládek nebezpečného nebo radioaktivního odpadu i jako těsnicí vrstva u rybníků.

Firma chce rozšířením těžby nahradit dotěžované ložisko Černý Vrch na Mostecku. Na Táborsku jsou tři ložiska bentonitu - těžené u Maršova u Malšic, nevyužívané u Rybovy Lhoty a plánované u Skalice.

Skalice se plánům těžařů bránila už loni a požádala jihočeské krajské radní, aby s plány firmy nesouhlasili. Ti loni v červnu rozhodli, že nesouhlasí s průzkumem ani těžbou bentonitu či cihlářských jílů, a zarazili tak alespoň částečně tyto snahy.

Podobně se teď snaží Malšice. „Lidé dosud těžbu tolerovali, když si ale nyní promítli, kolik kamionů s nerostem by odsud odjíždělo, tak jsou proti a nechtějí, aby se tu těžilo. Já s jejich názorem souhlasím,“ řekla starostka Malšic Miloslava Šebková.

Důvodů, proč lidé podepisují petici, mají hned několik. Vadí jim velikost plánovaného rozšíření, bojí se o podzemní vody nebo nárůstu dopravy. „Máme vnitřně etický problém s tím, že nerosty od nás mají končit na severu Čech, čtyři a půl roku tu máme konečně opravené silnice, po kterých by mělo v přepočtu jezdit dvacet až třicet nákladních automobilů denně. A bojíme se i kontaminace spodních vod,“ popsal ředitel zdejší základní školy Pavel Klíma.

Fotogalerie

Je iniciátorem petice, kterou už podepsalo na dvě stě lidí, většina z Malšic.
Podobnou akci připravují i lidé v sousedním Lomu, kteří se obávají nárůstu dopravy.

Firma musela nechat zpracovat také posouzení vlivu na zdraví lidí, hlukové studie, přesné plány geologických akcí a další materiály. Odpor lidí ji nyní překvapil, už proto, že všechny posudky její plány označují za možné. Podobně nechápal obchodní ředitel Keramostu odpor lidí v sousední Skalici, kde také vznikla petice a občanské sdružení. Tehdy argumentoval, že jde jen o průzkumné vrty.

Posuzovatelka vlivu na veřejné zdraví Jitka Růžičková ve své zprávě píše, že rozšíření těžby neovlivní významně riziko zdravotních účinků a lidé nebudou obtěžováni hlukem, který by překračoval povolené limity.

Radomír Mužík pak ve svých závěrech konstatuje, že firma předpokládá po dvaceti letech rekultivaci tří čtvrtin pozemků zpět na zemědělskou půdu.

„Nedojde k zásadní změně krajinné scény, harmonického měřítka a prostorových vazeb v krajině. Je však nutno dbát na průběžnou realizaci kompenzačních a revitalizačních opatření, aby dopady byly sníženy na nejmenší míru v průběhu celé těžební činnosti,“ píše ve svém posudku vlivů na krajinný ráz autorka Alena Šimčíková. Okolo lomu má pak vzniknout i val, který bude chránit Maršov a Oboru.

Na základě všech těchto posudků pak ministerstvo životního prostředí vydalo firmě souhlasné stanovisko s tím, že má 45 podmínek, které musí dodržet. Například používat relativně nové a méně hlučné stroje, omývat nákladní auta před vjezdem na komunikace nebo v případě prašnosti skrápět vodou silnice.

Nejčtenější

Dům v Písku po pradědečkovi vkusně zateplili. Fasáda pořádně prokoukla

Rodinný dům si nechal v Písku v roce 1913 postavit učitel František Racek s...

František Racek si v roce 1913 nechal v Písku postavit rodinný dům za 14 tisíc zlatých. Se svou manželkou na něj...

Dostavbu dálnice D3 u Ševětína brzdí chyba úředníka, už přišel o práci

Stavba úseku dálnice D3 Ševětín - Borek.

Dokončení téměř jedenáct kilometrů dlouhého úseku dálnice u Českých Budějovic mezi Borkem a Ševětínem brání chyba...

Policie hledá svědky znásilnění školačky v Budějovicích, podezřelého má

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje znásilnění školačky v Českých Budějovicích. Zločin se stal ve středu, kriminalisté zadrželi...

Nazí a vychrtlí andělé nad hlavami vyvolali pře v Jindřichově Hradci

V Panské ulici v Jindřichově Hradci se vznášejí plastoví andělé od sochaře...

V Jindřichově Hradci vyvolali velký rozruch andělé od Michala Trpáka z recyklovaných PET lahví v Panské ulici. Sochy...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

Do třetice začíná boj o novou sportovní halu v Českých Budějovicích

Sportovní hala v Českých Budějovicích má být podle plánů zbourána.

Sportovní kluby mají počítat s nájmy v současné sportovní hale do začátku května, pak by se měla bourat. Už třetí...

Zlatou stoku dokončili před 500 lety. Zásobovala rybníky živou vodou

Zlatá stoka se proplétá mezi velkými rybníky okolo Třeboně. Na snímku je v...

Unikátní umělý kanál napájel pivovar, plavilo se po něm dřevo a poháněl mlýny. Před 500 lety ho dokončil Štěpánek...

Barokní opera, američtí Take 6 i Lenka Filipová ozdobí letní Krumlov

Lenka Filipová

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov odtajnil program a zahájil předprodej vstupenek. Tahákem 28. ročníku je...

Najdete na iDNES.cz