Lidé z Vodňan, Čavyně a Číčenic nesouhlasí s rozšířením těžby štěrkopísku.

Lidé z Vodňan, Čavyně a Číčenic nesouhlasí s rozšířením těžby štěrkopísku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lidé z Vodňanska se bouří proti rozšíření těžby štěrkopísku

  • 0
Lidé ve Vodňanech, Čavyni i Číčenicích jsou proti rozšíření těžby štěrkopísku, který se u jejich obcí doluje. Nechtějí, aby těžaři rozšířili prostor ze 47 na 82 hektarů, jak plánují. S těžbou teď nesouhlasí ani radnice.

"Stalo se to, co jsme říkali. Je tu hluk a prašnost. Většina lidí s tím nesouhlasí a rozhodně nechceme, aby se těžba ještě dál rozšiřovala. Nám to nic nepřináší, jen starosti," popsala jedna z obyvatelek Čavyně. Své jméno se bojí říct. Mezi lidmi teď vládne napětí.

Odpůrců těžby ale přibývá. Nelíbí se například ani lidem v nedalekých Číčenicích, do jejichž katastru by rozšířená část těžby zasáhla.  "Zastavují nás lidé na ulici, že je zde hluk a prašnost, a to i v noci. Už jsme psali firmě stížnosti, ale vždy jen dostaneme odpověď, že vše je v pořádku a podle norem. Naše nesouhlasné stanovisko jsme poslali i na Krajský úřad Jihočeského kraje, který teď případné rozšíření posuzuje," vysvětlila starostka Číčenic Renata Regálová.

Radnice v sedmitisícových Vodňanech má podobný názor - s těžbou nesouhlasíme a uděláme vše pro to, aby těžaři prostor nerozšířili. Odvahu jí dodala i padesátka lidí, která přišla minulý týden na veřejnou debatu o těžbě štěrkopísku na městský úřad.

Vodňany od těžařů už statisíce nedostanou

"Smlouvy jsou pro město nevýhodné, za minulého vedení se těžba protlačila jedenácti hlasy v nepřátelské atmosféře," uvedl současný starosta města Viktor Blaščák, dlouhodobý kritik těžby.

Naopak těžební společnost František Jampílek říká, že radnice by měla plnit to, k čemu se zavázala. Tedy změnit územní plán, aby těžaři mohli hloubit štěrkopísek ze země i na dalších desítkách hektarů.

"Radnice měla zařadit další části těžby do návrhu územního plánu, ale odmítá to udělat. Předali jsme věc právníkům a zřejmě to skončí až u soudu," sdělil zástupce firmy Miroslav Mužík.

Vodňany od těžařů získaly od roku 2009 dohromady přes sedm milionů korun. Letos mají dostat dalších 856 tisíc, avšak pak až do roku 2034 už žádné statisíce čekat nemohou. Podle místostarosty města Pavla Janšty už je dohodnutá suma jen pět tisíc ročně.